تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱ 8 جماد أول 1444 Thursday, 1 December , 2022
17

چهره های خبرساز سال ۱۳۹۶

  • کد خبر : 23892
  • ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱:۰۳
چهره های خبرساز سال ۱۳۹۶

و ناگهان سالاری…! خزر – زمزمه های تغییر استاندار گیلان پس از روی کار آمدن دولت دوم روحانی بیشتر به گوش رسید و حتی اخبار و گمانه زنی هایی از آن نیز به روزنامه های استان راه یافت. در همین زمان بود که محافل سیاسی و اجتماعی گیلان به تکاپو افتادند تا استانداری بومی و […]

و ناگهان سالاری…!
خزر – زمزمه های تغییر استاندار گیلان پس از روی کار آمدن دولت دوم روحانی بیشتر به گوش رسید و حتی اخبار و گمانه زنی هایی از آن نیز به روزنامه های استان راه یافت.
در همین زمان بود که محافل سیاسی و اجتماعی گیلان به تکاپو افتادند تا استانداری بومی و مورد تایید نظر خود را تعرفه کنند. در این میان چهره هایی چون دکتر هادی حق شناس نماینده سابق انزلی در مجلس، مهندس باقری مدیرعامل اسبق مخابرات گیلان و حتی حسینی معاون سیاسی استانداری گیلان در دولت اصلاحات بیش از همه مطرح بودند که حق شناس تا مرحله پایانی انتخابات نیز پیش رفت اما در پایان، سالاری استاندار وقت بوشهر و چهره ناشناخته برای گیلانیان بود که در کمال ناباوری و بر خلاف موجی که در گیلان برای انتخاب استانداری بومی به راه افتاد، بر صندلی استانداری گیلان تکیه زد.
سالاری در همان آغاز کار که اکنون ۶ ماه از آن تاریخ می گذرد بیش از هر چیز در میان رسانه ها حمایت برخی رسانه های فضای مجازی را داشت و همین شد که مدیران برخی از این رسانه ها به ساختمان استانداری گیلان نیز راه یافتند…
سالاری را اکنون به درستی نمی توان مورد قضاوت قرار داد باید ۶ ماه دیگر صبر کرد تا در یکسالگی انتصاب وی به عنوان استاندار گیلان به نقد واقعی عملکرد او پرداخت.

 

بار دیگر نوبخت…!
خزر – سال ۹۶ برای دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و سخنگوی دولت، سال پرفراز و نشیبی بود. انتخابات ریاست جمهوری و احتمال تغییرات در کابینه دولت دوم روحانی نخستین چالش های نوبخت در این سال بود. چالش هایی که البته با پیروزی روحانی و ابقای نوبخت در سمت های سابق خود به فرصتی دوباره برای نماینده اسبق رشت در مجلس تبدیل شد. اما مهم ترین خبری که نوبخت را در کانون توجه قرار داد، تدوین و اعلام رسمی بودجه سال ۹۷ بود. بودجه ای که برخی از ارقام آن به ویژه در بخش فرهنگی با بهت و حیرت بسیاری مواجه شد و موجی از انتقادات در افکار عمومی را برانگیخت. از سوی دیگر در این بودجه افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین و افزایش چندین برابری عوارض خروج از کشور نیز پیش بینی شده بود که موجب نگرانی های وسیعی گردید.
رئیس جمهور و به دنبال آن نوبخت در پی این انتقادات توضیح دادند که تنها اقدام به شفاف سازی بودجه کردند تا افکار عمومی بداند بودجه به چه نهادها و دستگاههایی تعلق می گیرد. چنانکه دکتر روحانی این بودجه را شفاف ترین بودجه تاریخ ایران دانست و از انتقادات وارد شده به آن استقبال کرد.
اما با افزایش انتقادات نسبت به شیب بالای افزایش قیمت بنزین و نگرانی افکار عمومی، مجلس دست بالا را گفت و در اقدامی، افزایش نرخ بنزین را ممنوع کرد.
نوبخت نیز در ادامه واکنش ها به بودجه، اعلام کرد که بودجه ۵۹ موسسه بودجه بگیرد فرهنگی حذف شده است.
با توجه به تمامی این بحث و جدل ها بود که برای اولین بار کلیات لایحه بودجه در مجلس رد شد هر چند که پس از آن با اندکی تغییرات این کلیات به تصویب نمایندگان رسید تا بدین ترتیب نوبخت سال ۹۶ را با خیالی آسوده به پایان ببرد.

 

نماینده خبرساز!
غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی دانشجوی مقطع دکترا در رشته مهندسی عمران و سیاست‌مدار گیلانی و یکی از سه نماینده حوزه انتخابیه رشت در نهمین و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. جانباز ۷۰ درصد جنگ ایران و عراق در شلمچه است و از ویلچر استفاده می‌کند اما او را از پرکارترین نماینده‌های مجلس شورای اسلامی می‌توان به‌حساب آورد که به‌صورت مداوم در حال حرکت و سرکشی به حوزه انتخابیه خودش است.
فعالیت او در اینستاگرام و تقسیم شادی سورپرایز تولدش با مردم که توسط کارمندهای دفترش برایش ترتیب داده‌شده بود در سال گذشته برای او جنجال‌آفرین شد و بسیار مورد هجمه قرار گرفت اما او ارتباطش را با موکلینش از طریق فضای مجازی قطع نکرد که هیچ بلکه به فعالیتش را در توییتر هم افزود.
عکس غلامعلی جعفر زاده در هنگام حمله به مجلس توسط گروه تروریستی داعش هم بسیار خبرساز شد. او برای اینکه به مردم و کسانی که نگران بودند نشان دهد که ترسی از حمله تروریستی ندارند سلفی از داخل صحن علنی مجلس گرفت که بسیار مورد مناقشه بین حامیان و مخالفینش قرار گرفت. اما اگر از جعفر زاده بپرسید که چرا مانند بسیاری از نمایندگان پرده‌پوشی نمی‌کند پاسخ خواهد داد که من هیچ‌چیز برای پنهان کردن از مردم ندارم و آن‌ها را مانند دوستان و اعضای خانواده خود می‌دانم.
جعفر زاده حمایت تمام قدی از رئیس جمهور روحانی در زمان انتخابات به عمل آورد و اظهار نظرهایش در مورد مسائل مختلف کشور بیشتر از سایر نمایندگان استان او را در تیر رس حمله اصولگرایان و حتی اصلاح‌طلبان قرار داده است. اگر به او لقب آقای جنجالی رسانه ندهیم بی‌شک او یکی از چهره‌های خبرساز سال نودوشش هست.

 

میراث دار ۷۳۰ میلیارد بدهی
مسعود نصرتی چند ماهی است که شهردار شهر رشت شده است. او که میراث دار ۷۳۰ میلیارد بدهی شهردار سابق و شورای چهارم است تبدیل به چهره خبرساز سال ۹۶ شده است. مسعود نصرتی در سال ۱۳۴۷ در شهر قزوین متولد شد. وی دارای مدرک تحصیلی دکترای جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری می‌باشد. وی یکی از پیشتازان مدیریت شهری ایران است و از سال ۱۳۹۲ تاکنون به عنوان مدرس دانشگاه در حوزه آکادمیک فعالیت جدی داشته‌است. مسعود نصرتی دارای دو عنوان بین‌المللی از سوی برنامه اسکان بشر سازمان‌ملل‌متحد همچون رئیس مجمع جهانی شهرهای جاده‌ابریشم WASRC و رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی WAIC می‌باشد. تدوین برنامه مدت ۵ ساله شهرداری، قزوین +۲۰، پروژه شهری فراشهری تحول‌گرا، برنامه‌ریزی جهت جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای اجرای پروژه‌های شهری و احداث المان‌های ویژه از جمله اقدامات وی در دوران تصدی شهرداری قزوین بوده‌است.
پس از کش و قوس‌های فراوان شورای پنجم شهر رشت در انتخاب شهردار؛ مسعود نصرتی با آرای تمامی اعضا به سمت شهردار رشت منصوب شد. او که به رشت و فرهنگ مردم رشت بسیار علاقه دارد و سعی می‌کند از حاشیه‌ها به دور باشد اما به عنوان چهره خبرساز رسانه‌ای سال نود و شش بی شک قرار می‌گیرد.
سروسامان دادن، به روزرسانی و پرداخت حقوق کارمندان و کارگرهای شهرداری که به علت بدهی ۷۳۰ میلیاردی چندین ماه حقوق دریافت نکرده بودند و این مشکل به حد انفجار و اخلال در عملکرد شهرداری رسیده بود اتفاقی شبیه معجزه بود که توسط این شهردار با سابقه صورت پذیرفت.
امضای چندین تفاهم‌نامه در حوزه سرمایه‌گذاری مابین شهردار و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در پی نشست سرمایه‌گذاری در رشت و انعقاد تفاهم‌نامه اولین تجربه نشست‌های فصلی کلان‌شهرهای کشور خبرساز شد و نظر او در اصلاح پیاده راه فرهنگی شهر رشت و جمع‌آوری بی آر تی سبب محبوبیت او میان بازاریان و مردم شده است اما به‌شدت موردنقد های مثبت و منفی رسانه‌ها قرار گرفت. روزی نیست که چندین خبر از او در رسانه‌ها منتشر نشود.

 

اقتصاد روز دنیا در هایپر احمدی
خزر – همه می دانند که امروزه سرمایه گذاری و کارآفرینی دل شیر می خواهد، شجاعت و جسارت. این کار در گیلان به مراتب دشوارتر است و بی گمان شهرام احمدی فردی شجاع و جسور است.
مدیرعامل هایپر احمدی به همراه سه برادر دیگر خود یعنی فرشید، سعید و فرشاد احمدی از ۶ سال پیش دست به حرکتی زد که خیلی زود موجب تحولی بزرگ در مارکتینگ گیلان شد. آنها فروشگاههای زنجیره ای در گیلان را وارد مرحله جدیدی کردند تا به نمونه های کشورهای پیشرفته دنیا نزدیکتر شود و همین شد که به روزترین و بزرگترین فروشگاه زنجیره ای شمال ایران در رشت به نام هایپر احمدی به بهره برداری رسید.
مجموعه ای که با دو شعبه برای بیش از ۴۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد کرده و صدها نفر نیز غیرمستقیم از این کارآفرینی ارتزاق می کنند.
شهرام احمدی مجموعه ای را با کمک برادران خود هدایت می کند که توانسته با پشتوانه اعتماد و اطمینان مردم به بزرگ ترین برند در عرصه خدمات رسانی و عرضه کالا در شمال ایران تبدیل شود. برند پرآوازه ای که بی گمان دستیابی به جایگاه آن برای بسیاری از رقبا اگر غیرممکن نباشد که بسیار دشوار خواهد بود.
شهرام احمدی به همین دلیل است که به نمایندگی از هایپر احمدی در سال ۹۶ به عنوان یکی از برگزیدگان جشنواره سرمایه گذاران و کارآفرینان برتر انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت.
برادران احمدی به خوبی می دانند که کسب چنین موفقیت هایی آسان به دست نیامده است. آنان برای حفظ و ارتقای این جایگاه در اندیشه بزرگتری هستند. اندیشه ای که بی تردید نفع آن بیش از همه برای مردم گیلان و اقتصاد و اعتبار این استان خواهد بود.

 

علی کریمی و هیاهوی بسیار
وقتی کیومرث بیات براساس یک اتفاق نادر توانست مدتی مالک باشگاه سپیدرود رشت شود، در اولین اقدام علی نظرمحمدی را که توانسته بود این تیم رشتی را به سطح اول فوتبال ایران برساند، برکنار کرد، هرچند این بزرگترین اتفاق دوران مالکیت وی شد و بیات خیلی سریع جای خود را به تن زاده داد.
تن زاده نیز همچون بیات در اولین اقدام مالکیتی خود، امید روانخواه را برکنار کرد تا پای علی کریمی به فوتبال رشت باز شود.
با ورود کریمی به رشت، هواداران تیم قرمزپوش رشت روزهای خوبی را برای تیم محبوبشان انتظار می کشیدند، اما علی کریمی بیش از آنکه در مستطیل سبز و بر روی نیمکت تیم قرمزپوش رشتی خبرساز شود با پرتاب میکروفون برنامه ورزشی ۹۰ و حمله مستقیم به رییس فدراسیون فوتبال خبرساز شد.
نطق های آتشین علی کریمی بر علیه فدراسیون فوتبال، کمیته داوران، برنامه ۹۰ و سایر دست اندرکاران فوتبال کشور، نتایج ضعیف سپیدرود تا قبل از آن را تحت الشعاع قرار داده و موجب گردید که استعفای او مورد قبول تن زاده قرار نگیرد و این فرصتی دوباره برای کریمی بود تا با یک پیروزی شیرین به تعطیلات برود.
در روزهای پایانی سال، علی کریمی با انتشار قرارداد ۳ میلیارد و سیصد میلیونی خود با سپیدرود رشت در صفحه شخصی اینستاگرامش باز هم خبر ساز شد چرا که بند مربوط به چک تضمینی که سپیدرودی ها به او دادند همه را متحیر کرد!
روزهای آینده مشخص خواهد کرد که آیا حکایت علی کریمی با تن زاده همچون قصه علی نظرمحمدی با مومنی خواهد بود؟
سیمرغ بلورین در دست کارگردان رشتی
هومن سیدی بازیگر و کارگردان رشتی را می‌توان جزو چهره‌های خبرساز سال نود و شش به حساب آورد.
هومن سیدی پس از پایان دبیرستان و دریافت دیپلم گرافیک کار خود را با حضور در کلاس‌های انجمن سینمای جوان رشت و ساخت چند فیلم کوتاه آغاز کرد. نقش اصلی پابرهنه در بهشت بهرام توکلی را بازی کرد که باعث شهرت او شد و سیدی هم کاندیدای جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشن خانه سینما شد. هومن سیدی در زمینه تئاتر در همسایه آقا و مشروطه بانو دو اثرحسین کیانی به ایفای نقش پرداخت.
از کارهای او در تلویزیون می‌توان به سریال‌های راه بی پایان همایون اسعدیان و تا ثریا ساخته سیروس مقدم و تله فیلم‌های سایاب محمدعلی سجادی و اگر باران ببارد روح‌الله حجازی اشاره کرد. در کارنامه هنری او فیلم‌های دیگری مثل شب بیرون، خط ویژه مصطفی کیایی، نیمرخ‌ها ساخته ایرج کریمی، در مدت معلوم، پل خواب، مادری و مصادره به چشم می‌خورد. علاوه بر دریافت جایزه بازیگری از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، در سی و سومین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در بخش سودای سیمرغ به هومن سیدی برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم تعلق گرفت.
فیلم‌های هومن سیدی در مقام کارگردان عبارت‌اند از آفریقا، سیزده، اعترافات ذهن خطرناک من، خشم و هیاهو و مغزهای کوچک زنگ‌زده. وی بعد از موفقیت‌های داخلی و بین‌المللی، دکترای افتخاری کارگردانی از شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت کرد. ساخته‌های او جوایز متعددی از جشنواره‌های فجر و ورشوی لهستان و جشنواره فیلم پوسان کره جنوبی و شانگهای چین و جشنواره فیلم شهر دریافت کرده‌اند که می‌توان به جایزه بهترین فیلم‌نامه، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، جایزه ویژه هیئت‌داوران و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اشاره کرد. بی‌شک هومن سیدی و محبوبیتش در گیلان او را کاندید چهره خبرساز مجله نوروزی خزر خواهد کرد.

 

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=23892
  • دیدگاه‌ها برای چهره های خبرساز سال ۱۳۹۶ بسته هستند

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.