تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱ 8 جماد أول 1444 Thursday, 1 December , 2022
15
گزارش اختصاصی روزنامه خزر

طلسم مدال المپیک می شکند؟! نبرد گیلانیان برای کسب سهمیه المپیک،/ میثم ضابطی

  • کد خبر : 25952
  • ۰۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱
طلسم مدال المپیک می شکند؟! نبرد گیلانیان برای کسب سهمیه المپیک،/ میثم ضابطی

ورزشکاران گیلانی پیش از همه گیری ویروس کرونا موفق به کسب چهار سهمیه المپیک شدند ولی خیلی زود با اعلام فدراسیون جهانی کاراته سهمیه نابغه گیلانی کاراته آسیا موقتا از دست رفت! خزر – ورزش گیلان در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ نماینده ای به خود ندیده و عدم حضور ورزشکاران گیلانی در «المپیک ریو» انتقادات […]

ورزشکاران گیلانی پیش از همه گیری ویروس کرونا موفق به کسب چهار سهمیه المپیک شدند ولی خیلی زود با اعلام فدراسیون جهانی کاراته سهمیه نابغه گیلانی کاراته آسیا موقتا از دست رفت!
خزر – ورزش گیلان در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ نماینده ای به خود ندیده و عدم حضور ورزشکاران گیلانی در «المپیک ریو» انتقادات شدیدی متوجه مسؤولین وقت ورزش استان ساخت!
مسعود رهنما، مدیر کل وقت ورزش و جوانان گیلان هدف گذاری کسب سهمیه المپیک را با سرمایه گذاری بر روی رشته‌های المپیکی آغاز کرده و به گفته وی کسب پنج سهمیه المپیک در آوردگاه بزرگ توکیو از سوی ورزشکاران گیلانی قابل تصور بوده است.
راهی که مریم بخشی مدیر فعلی ورزش و جوانان گیلان نیز به پیموده و سه ورزشکار گیلانی پیش از شیوع ویروس کرونا موفق به کسب چهار سهمیه المپیکی شدند؛ خیلی زود فدراسیون جهانی کاراته تغییر عقیده داده و سهمیه بانوی اول کاراته آسیا به طور موقت از دسترس خارج شد!

هادی پور نخستین گیلانی راه یافته به المپیک
آرمین هادی پور آذرماه ۹۸ با صعود به مرحله نیمه‌نهایی گرندپری مسکو به عنوان نخستین ورزشکار گیلانی موفق به کسب سهمیه المپیک توکیو شد.
هادی پور در ۲۱ مردادماه در رشت شهر باران‌های نقره‌ای زاده شده و با کسب سه نشان طلای پیاپی یونیورسیاد در گوانگجو ۲۰۱۵، تایپه ۲۰۱۷ و ناپل ۲۰۱۹ موفق شد عنوان برترین ورزشکار ورزش‌های دانشگاهی جهان را در سال ۲۰۱۹ تصاحب کند؛ وی اخیرا به عنوان ورزش برتر رشته‌های دانشگاهی در دهه اخیر انتخاب شده و افتخاری بزرگ برای ورزش استانمان به ارمغان آورد.
وی در چهار سال اخیر برای کسب سهمیه المپیک توکیو از طریق سیستم رنکینگ در تورنمنت‌های مختلفی نظیر گرندپری، مسابقات آسیایی و جهانی با رقبا پیکار کرده و به عنوان یکی از پنج ورزشکار برتر در وزن منفی ۵۸ کیلوگرم در سیستم رنکینگ به المپیک راه پیدا کرد.
به گفته هادی پور، تکواندوکاران کشورمان در صورت حمایت از سوی مسؤولین می‌توانند به نشان خوش رنگ المپیکی دست پیدا کرده و پرچم مقدس کشورمان را در توکیو به اهتزاز در آورند.
کسب دو سهمیه المپیکی توسط سابریست گیلانی
محمد رهبری دومین ورزشکار گیلانی است که موفق به کسب سهمیه المپیک توکیو شده است؛ وی در چهار سال اخیر دوران درخشانی را سپری کرده و مدالی نبوده که از دستان پرتوان سابریست گیلانی خارج شده باشد.
رهبری به همراه تیم ملی سابر کشورمان موفق به کسب یک سهمیه تیمی و یک سهمیه انفرادی در رشته شمشیربازی اسلحه سابر شده و کارشناسان گیلانی معتقدند سابریست گیلانی از شانس بالایی برای خاتمه حسرت شش دهه‌ای گیلانیان در کسب نشان المپیک برخوردار است.
سابریست‌های کشورمان با ترکیب مجتبی عابدینی، علی پاک‌دامن، محمد رهبری و محمد فتوحی و هدایت پیمان فخری به‌عنوان تیم اول قاره آسیا در رنکینگ جهانی برای اولین بار در تاریخ شمشیربازی با چهار ورزشکار موفق به کسب سهمیه تیمی المپیک توکیو شدند.
محمد رهبری و آرمین هادی پور دو ورزشکار رشتی موفق به کسب سه سهمیه المپیک توکیو شده و هفت تن از ورزشکاران گیلانی در رشته‌های تکواندو، کاراته و قایقرانی می‌توانند بر این سهمیه‌ها بیفزایند.
بهمنیار یک گام تا تاریخ‌سازی
لغو لیگ‌های جهانی کاراته مراکش و مادرید و رقابت‌های اروپایی باکو باعث شد نابغه کاراته آسیا با تصمیم مسؤولین فدراسیون جهانی کاراته به‌عنوان نخستین بانوی ورزشکار گیلانی جواز حضور در المپیک را کسب کند؛ تصمیمی که خیلی زود رنگ تغییر به خود گرفته و بهمنیار مجبور است برای کسب سهمیه المپیک در کاراته وان مراکش رقابت کند.
سارا بهمنیار در دو سال اخیر در مسابقات متعددی مبارزه کرده و حدود ۲۰ رویداد بزرگ را پشت سر گذاشته است؛ وی با کسب نشان برنز در مسابقات جهانی اسپانیا عیار خود را به رخ رقبا کشیده است.
بهمنیار با کسب ۵۶۴۷٫۵ امتیاز و ایستادن در مکان ششم وزن المپیکی منفی ۵۵ کیلوگرم به‌عنوان شانس نخست صعود به المپیک توکیو در این وزن است؛ بتینا از کشور اتریش با کسب ۵۱۹۷ امتیاز در تعقیب کاراته کار گیلانی بوده و رقابت این دو ورزشکار در دو سال اخیر نفس گیر بوده است.
با تصمیم جدید فدراسیون جهانی برای رقابت‌های کسب سهمیه المپیک، «سارا بهمنیار» ملی‌پوش گیلانی تیم ملی کاراته بانوان مجبور است برای کسب سهمیه المپیک توکیو در رقابت‌های انتخابی لیگ جهانی مراکش ۲۰۲۱ رقابت کند.
طیبه پارسا زیر تازیانه ناملایمتی!
تکواندوکار گیلانی سال ۹۸ را چندان پرفروغ آغاز نکرد ولی در ماه‌های پایانی سال با کسب مقام سومی در هفتمین دوره مسابقات آزاد ترکیه به قطار قهرمانی بازگشت!
عضو گیلانی وزن ۵۷ کیلوگرم تیم ملی تکواندو بانوان کشورمان پس از دوری دوساله از تیم ملی باانگیزه‌ای مضاعف در تمرینات حضور پیداکرده و تنها اردونشین تیم ملی پیش از شیوع ویروس کرونا در این وزن بوده است.
تیم ملی تکواندو بانوان دو نماینده به مسابقات انتخابی المپیک توکیو اعزام می‌کند و طبق شنیده‌ها طیبه پارسا به دلیل رنکینگ پایین‌تر نسبت به ملی پوشان سایر اوزان کشورمان به این رقابت‌ها اعزام نخواهد شد! بدین‌سان تکواندوکار رشتی به‌رغم شایستگی‌ها کسب سهمیه المپیک را از دست خواهد داد.
نازنین ملایی به المپیک می‌اندیشد!
انزلی قطب قایقرانی کشورمان بوده و اغلب قهرمانان زبده کشورمان از این شهر قهرمان‌پرور است؛ نازنین ملایی یکی از شاخص‌ترین قایقرانان انزلیچی در یک دهه اخیر بوده و از شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک توکیو در رشته روئینگ سنگین‌وزن برخوردار است.
شیوع ویروس کرونا نتوانسته خللی در تمرینات قایقرانان گیلانی به‌ویژه نازنین ملایی پدید آورد؛ نابغه گیلانی روئینگ آسیا تمریناتش را در دوران قرنطینه با استفاده از دستگاه ارگومتر طبق برنامه افشین فرزام، مربی شخص خود انجام داده و مترصد رقابت‌های انتخابی المپیک است.
ملایی در ماده تک‌نفره سنگین‌وزن روئینگ در مسابقات انتخابی کسب سهمیه المپیک به آب خواهد زد و برای کسب سهمیه المپیک توکیو رقبای قدری از چین تایپه و کره را در پیش دارد؛ رقیب کره‌ای سابقه حضور در سه المپیک لندن، ریو و پکن را دارد و رقیب چین تایپه‌ای نیز مدال نقره بازی‌های آسیایی را در کارنامه ورزشی خود دارد.
آقامیرزایی و قویدل المپیکی می‌شوند؟
علی آقامیرزایی و پیمان قویدل دو عضو گیلانی تیم ملی قایقرانی در رشته کایاک مردان از شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک توکیو برخوردار بوده و تمریناتشان را طبق برنامه ایرج اقلیمی سرمربی تیم ملی پیگیری می‌کنند.
تیم ملی کایاک مردان در ماده ۵۰۰ متر چهارنفره از کسب سهمیه المپیک بازماند و در بخش مردان در ماده هزار متر تک‌نفره، ۲۰۰ متر تک‌نفره و هزار متر دونفره شانس کسب سهمیه المپیک را داراست.
علی آقامیرزایی به دلیل زمان نزدیک مسابقات دو ماده تک‌نفره هزار متر و دونفره هزار متر احتمالاً در ماده تک‌نفره مسابقه دهد و در سوی مقابل پیمان قویدل در کایاک دونفره هزار متر به همراه امید احمدی از زنجان رکوردهای خوبی را ثبت کرده است؛ قویدل به‌سان آقامیرزایی از عزم راسخی برای رقابت در تمامی ماده‌ها در اردوی انتخابی تیم ملی کایاک برخوردار بوده و این دو کایاک سوار می‌توانند بر سهمیه المپیکی گیلانیان بیفزایند.
رقیب آسان در قایقرانی معنا ندارد ولی قایقرانان قزاقستانی، ژاپنی، ازبکستانی و چینی رقیبانی جدی‌ برای کایاک سواران کشورمان در مسیر کسب سهمیه المپیک به شمار می‌روند.
کانوکانادایی بانوان، امید گیلانیان برای کسب سهمیه المپیک
دو عضو گیلانی تیم ملی کانوکانادایی بانوان کشورمان از دیگر شانس‌های استان برای افزایش سهمیه المپیکی هستند؛ دو ورزشکاری که از رکوردهای خوبی در تیم ملی برخوردار هستند؛ تنها یک قایق از قاره آسیا در کانوکانادایی دونفره شانس کسب سهمیه المپیک را دارد ولی به دلیل اینکه قایقرانان چینی و ازبکستانی در مسابقات جهانی موفق به کسب سهمیه شده‌اند، مسیری آسان‌تر برای کسب سهمیه پیش روی دو کانوکانادایی سوار گیلانی است.
پریسا محمدزاده در مسابقات قهرمانی آسیا سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار در تاریخ ورزش کانوکانادایی بانوان کشورمان موفق به کسب نشان طلا در ماده چهار نفره ۵۰۰ متر شده و رکوردی جدید در ورزش بانوان رقم زد.
زیبا سماک دیگر کانوکانادایی سوار گیلانی است که تمریناتش را طبق برنامه مدون مهسا مجللی سرمربی تیم ملی کانوکانادایی بانوان پیگیری می‌کند و به‌سان محمدزاده از شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک توکیو برخوردار است.
تیم ملی در دو ماده تک‌نفره ۲۰۰ متر و دونفره ۵۰۰ متر شانس کسب سهمیه المپیک دارد و ملی‌پوشان منتظر تعیین تاریخ جدید مسابقات انتخابی المپیک هستند.
گفتنی است مرحوم نامجو در رشته وزنه‌برداری در المپیک ۱۹۵۶ آخرین مدال گیلانیان را کسب کرده و شش دهه از آخرین مدال ورزشکاران گیلانی در این آوردگاه بزرگ می‌گذرد؛ گیلانیان بسیار امیدوار هستند ورزشکاران زبده‌شان به حسرت شش دهه‌ای ورزش استان در کسب نشان المپیکی خاتمه دهند.

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=25952
  • نویسنده : میثم ضابطی
  • منبع : خزر
  • دیدگاه‌ها برای طلسم مدال المپیک می شکند؟! نبرد گیلانیان برای کسب سهمیه المپیک،/ میثم ضابطی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.