تاریخ : جمعه, ۱۵ مهر , ۱۴۰۱ 12 ربيع أول 1444 Friday, 7 October , 2022
16

شورای رشت در وضعیت تعلیق / محمود باقری خطیبانی

  • کد خبر : 25011
  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۰
شورای رشت در وضعیت تعلیق / محمود باقری خطیبانی

شورای پنجم کلان شهر رشت در شرایطی پا به عرصه خدمت گذاشت که تجربه چهار دوره قبل را فرا روی خود داشت . اعضای شورای پنجم رشت هم تجربه مدیریت اجرایی و تقنینی داشتند و هم این که از تجربه و نوع و کارکرد فعالیت شورا بهره مند بودند و انتظار این بود که شورای […]

شورای پنجم کلان شهر رشت در شرایطی پا به عرصه خدمت گذاشت که تجربه چهار دوره قبل را فرا روی خود داشت . اعضای شورای پنجم رشت هم تجربه مدیریت اجرایی و تقنینی داشتند و هم این که از تجربه و نوع و کارکرد فعالیت شورا بهره مند بودند و انتظار این بود که شورای پنجم بتواند با آسیب شناسی درست و بهره گیری از تجربه عملکرد شورای های گذشته ، برای شهر تاریخی و مهم رشت و مردمان با صفا ، مدنی و فرهنگ دوستش، بدرستی برنامه ریزی نماید و غبار توسعه نیافتگی از چهره شهر بزداید و به شعارهای و وعده های دوران انتخابات خود صادقانه عمل نماید .
اولین وظیفه شورای پنجم پس از تشکیل، انتخاب شهردار بود که با انتخاب دکتر نصرتی این هدف محقق شد و با حکم وزیر کشور، وی به عنوان شهردار کلان شهر رشت منصوب و فعالیت خود را آغاز کرد . نصرتی که با بدهی بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومانی و مشکلات درآمدی ، کارگری ، حقوقی و … ناشی از عملکرد تخریبی شهردار اسبق به مواجه شده بود تنها توانست یک سال در رشت دوام بیاورد و با گرفتن پست جدید در وزارت کشور از شهرداری رشت خداحافظی کرد .
رویکرد این یادداشت به هیچ وجه نفی یا تایید عملکرد نصرتی در شهرداری رشت نیست اما به طور کلی می توان گفت با وجود وی، شهرداری درست یا نادرست فعالیت خود را انجام می داد و رشت یک شهردار رسمی داشت که شهر را اداره می کرد و از وقتی که استعفا داد و رفت این شهر حدود یکسالی است که شهردار ندارد و با توجه به اهمیت فوق العاده سیاسی، جمعیتی ، اقتصادی ، اجتماعی رشت، هم چنان با سرپرستی اداره می شود و گزینه های منخب شورا تاکنون نتوانسته اند از فیلتر تایید وزارت کشور عبور کنند و اینگونه به نظر می رسد که اگر چه شورای رشت وجود دارد اما در وضعیت تعلیق است و عملا فلسفه وجودی شورا که نهاد قانون گذار و تصمیم گیر شهری است زیر سوال رفته است .
این که اعضای شورا چرا در انتخاب یک گزینه به تفاهم نمی رسند و عمدتا روی گزینه هایی دست می گذارند که می دانند در تایید نهایی با مشکل مواجه می شوند موضوعی است که باید در مورد آن بحث و بررسی بیشتری صورت گیرد اما می توان این گونه گفت که اداره شهر بااین شورای رشت در وضعیت تعلیق است.
نگارنده به عنوان یکی از مدیران با سابقه شهرداری و عضو شورای چهارم رشت و یک شهروند بر مبنای شعارهای انتخاباتی و مسئولیت های قانونی از اعضای شورای پنجم می خواهم در خصوص موارد مطروحه زیر پاسخ گویند :
۱- اعضای شورای کنونی رشت مدعی بودند که آن چه امروز سیستم اداره شهررشت را با مشکلات بسیاری مواجه کرده، نبود بودجه و امکانات نیست، بلکه تفکر و نظام مدیریتی حاکم است که عمدتا قدیمی و سنت محور است و با اصلاح سازمان اداری و انسانی شهرداری و تغییر رویکرد شهرداری از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی، می خواستند که در مسیر تعالی قدم بردارند و شهروندان از رفاه و امنیت برخوردار شوند؟! این شعار و وعده با گذشت دو سال از عمر شورا چه فرجامی یافته است ؟
۲- مدیریت‌ شهری‌ به‌لحاظ‌ اداری‌ – اجرایی‌ یک‌ سازمان‌ بسیار گسترده‌ و مشتمل‌ بر عناصر متعدد و متنوع‌ لازم‌ برای‌ اداره‌ امور یک‌ شهر است. هرچند این‌ عناصر طیف‌ عملکردی‌ گسترده‌ای‌ را شامل‌ می‌شوند، اما به ‌هرحال‌ عنصر مرکزی‌ و اصلی آن ، سازمان‌ شهرداری‌ است‌ که‌ در تمامی‌ عملکردهای‌ تدوین‌ شده‌ سیستم‌ و به‌ویژه‌ امور اداری‌ و اجرایی‌ دخیل‌ است ؛ در واقع‌ شهرداری‌ از یک‌ سو، جزء عناصر مهم‌ مدیریت‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ شهر محسوب‌ می‌گردد و از طرف‌ دیگر مهم ترین‌ عنصر اجرایی‌ سیستم‌ مدیریت‌ شهری‌ است. مدیریت‌ شهری‌ باید بتواند پروژه‌های‌ اجرایی‌ از سوی‌ هر سازمانی‌ را به‌ نفع‌ شهروندان‌ سوق‌ دهد و بدین‌ لحاظ‌ بایستی‌ با مفاهیم‌ کلی‌ فنی‌ و جاری‌ تمامی‌ دستگاه های‌ خدماتی‌ نظیر آب‌ و فاضلاب، برق‌ و مخابرات‌ و گاز و… آشنایی‌ و با این دستگاه ها تعامل نماید و می‌تواند هماهنگ‌کننده‌ و جهت‌دهنده‌ مناسبی‌ برای‌ این‌ هدف تلقی‌ شود. حال این پرسش از اعضای شورای پنجم رشت وجود دارد که در طول دو سال از فعالیت شورا در این خصوص چه کارکردی داشته اید و لطفا به مردم گزارش دهید .
۳- شورا یک نهاد اجتماعی است و کارکردهای مدیریت شهری هم باید در چارچوب وظایف و کارکرد آن و غیر سیاسی باشد . هدف مدیریت شهری باید رسیدگی به امور شهر و مطالبات شهروندان باشد. باید از هرگونه کارکرد سیاسی در مدیریت شهری پرهیز شود

و ظرفیت ها و قابلیت ها و فرصت های شورا صرفا در مسیر توسعه شهری و رفاه و آسایش شهروندان هزینه گردد .
۴- مدیریت شهری برای تعالی شهر رشت نیازمند تعامل حداکثری با نخبگان است. شهرداری با همکاری و همفکری نخبگان می توانند از خلاقیت های آنان در سیستم اداره شهر بهره گیرد. شهرداری و شورای اسلامی بایدآمادگی توسعه همکاری های دو جانبه و انعقاد تفاهم نامه با نهادها و ب

نیادهای علمی و فرهنگی را داشته باشد . شورایی که معتقد است آن چه برای نخبگان صرف می شود، هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری مطمئن برای تضمین سعادت و سلامت شهروندان است به مردم گزارش دهید که به طور مشخص تعاملات سازمان یافته و نهادی شما با نخبگان شهری چه بوده است ؟
۵- یکی از مهم ترین مشکلات شهر رشت ، حمل و نقل و ترافیک و مسایل آن اعم از شبکه حمل و نقل عمومی و خصوصی و … توسعه راه های درون شهری و برون شهری است . حل این مشکلات یکی از مهم ترین مطالبات شهروندان بوده است و شما با طرح این مشکلات و وعده حل آن از مردم رای گرفته اید . لطفا بفرمایید دستآوردهای شما در این بخش چه بوده است ؟
۶- شما که وعده می دادید و تبلیغ می کردید باید مکانیزمی وجود داشته باشد که بتوان از افول شهر در جمیع جهات اعم از اقتصادی ، فرهنگی، اجتماعی … جلوگیری نمود به شهروندان به نخبگان و به نهادهای نظارتی گزارش دهید که برنامه های کلان توسعه ای و روش هایی که بتوان از افول شهر جلوگیری و در مسیر رشد شهر گام برداشت چه بوده است ؟
۷-یکی از مهم ترین وعده های شما این بود که شهروندان بدون محدودیت زمان و مکان، به جای مراجعه حضوری برای انجام امور خود باید بتوانند از خدمات الکترونیکی استفاده کنند و بر دقت، سرعت، صحت عمل، یکپارچگی و تعامل بین واحدها از جمله مزایای پیاده سازی این سیستم یاد می کردید . مردم منتظرند گزارش اقدامات شما را در این خصوص بشنوند .
۸- شهر رشت در معرض بحران های متنوع شهری قرار دارد و می توان گفت ما در خصوص مدیریت بحران در شهر طی سال های گذشته با مشکل مواجه بوده ایم . قرار بود طرح جامع مدیریت بحران و تعریف ساختار سازمانی مناسب برای تامین نیاز شهروندان را تهیه و ارایه نمایید . به شهروندان گزارش دهید در این خصوص چه کرده اید؟
۹- توسعه متوازن مناطق شهری یکی از مهم ترین برنامه های شما بود . عدالت اجتماعی از مفاهیم بنیادین توسعه پایدار شهری است و در تبیین مفهوم عدالت اجتماعی نیاز به بررسی و شناخت مناطق شهری از نظر امکانات و خدمات اولیه اساسی و نیز میزان و چگونگی توزیع فضایی شاخص های بهداشتی و درمانی ، مذهبی ، اجتماعی ،فرهنگی ، ورزشی ، تفریحی ، ادرای ، خدماتی ، علمی و پژوهشی و … است . از اعضای شورای پنجم می پرسم آیا نظام برنامه ریزی موجود توانسته است توسعه ای همگون با مزیت ها و تنگناهای مناطق شهری را محقق سازد و بی تعادلی در توسعه مناطق را مدیریت کند ؟
۱۱- شما وعده می دادید که توجه به ورزش همگانی یکی از نیازهای اصلی شهرما است و بدرستی تاکید می کردید شهرداری ها بیشتر در سطح شهر درگیر مسائل هستند و با مشکلات مردم آشنایی دارند. به همین منظور، در تمام دنیا وظیفه ورزش شهروندی به آنها محول می‌شود و شهرداری با در دست داشتن زیر ساخت‌ها، حلقه وصل مردم و ورزش هستند و به توسعه ورزش و نتیجه سلامتی شهروندان کمک می کنند . حال بفرمایید به جز کمک های موردی به ورزشکاران و قهرمانان و … برای ورزش شهروندی چه کرده اید ؟
۱۲- شهر پایه و اساس توسعه گردشگری است. ایجاد و توسعه فضاهای شهری مناسب، بازسازی فضاهای ظاهراً متروک و مرده به قصد زنده کردن جنبه های کهن از جمله آثار توسعه گردشگری شهری است. باعنایت به پیشینه تاریخی شهر رشت و برخورداری این شهر از میراث تاریخی و فرهنگی و طبیعی فراوان به شهروندان رشتی بگویید در این دوره ۲ ساله برای توسعه گردشگری شهری چه اقداماتی انجام شده است ؟ به راستی چرا خانه سایه شاعر نامور رشتی تخریب شد؟
۱۳- شهر رشت در محاصره زباله ها و آلودگی های مفرط زیست محیطی قرار دارد از سوی دیگر رابطه انکار ناپذیری بین مدیریت پسماند شهری و آلودگی محیط زیست برقرار است به مردم بفرمایید دستاوردهای شما در این حوزه چه بوده است؟! .
۱۴-شما بدرستی می گفتید فضای شهری متعلق به همه شهروندان است و حیاط مشترک شهری نامیده می شود؛ زیرا همگان از سالم و ناتوان، پیر و جوان، زن و مرد، با هر قومیت و زبان و فرهنگی می توانند در آن حضور یابند ولی افراد ناتوان جسمی و حرکتی یا سالمندان حضور خود را تا اندازه ای بسیار زیاد وابسته به شرایط مناسب فضای

شهری ای که می خواهند وارد آن شوند ، می دانند. اعلام کنید شورای پنجم برای متناسب سازی فضای شهر جهت همه بهره برداران از جمله سالمندان و معلولان و … چه اقداماتی داشته است ؟
۱۵- نیاز اساسی برنامه های توسعه شهری ، جذب سرمایه های بخش خصوصی داخلی و خارجی در پروژه های شهری است. بررسی ها نشان می دهد مدیریت شهری رشت به این موضوع توجه اساسی نداشته است و تنها به برخی از منابع محدود متکی بوده است . به مردم گزارش دهید در خصوص جذب سرمایه گذاری در رشت چه اقداماتی انجام شده است ؟
۱۶- رسانه ها عملا در توسعه پایدار شهری نقش مهمی برعهده دارند و به عنوان نیروی محرکه در رشد و توسعه شهرمان ، عامل تعیین کننده ای به شمار می آیند . توسعه شهری، به

آموزش و آگاه سازی و آماده کردن افکار عمومی برای بهره برداری از امکانات مادی و معنوی نیاز دارد و در این میان، رسانه ها (به ویژه مطبوعات) به توسعه همه جانبه شهری کمک می کنند. لطفا به مردم گزارش دهید به طور کلی از ظرفیت رسانه ای در فرایند رشد و توسعه شهرمان و آموزش ، نظارت اجتماعی ، تقویت باورهای دینی و… استفاده کرده اید؟ میزان هزینه های شما در این حوزه چه بوده است ؟
۱۷- شورای پنجم مدعی مبارزه با فساد و رانت در سیستم مدیریت شهری بوده است ؛ بنابراین ، مردم انتظار دارند مجموعه اقدامات ضد فساد شورای پنجم را از زبان اعضای شورا بشنوند تا از قول و عمل شورا آگاه شوند .

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=25011
  • دیدگاه‌ها برای شورای رشت در وضعیت تعلیق / محمود باقری خطیبانی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.