تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ 25 شوال 1443 Thursday, 26 May , 2022
6

شهردار رشت خبر داد: افتتاح منحصر به فردترین پیاده راه فرهنگی کشور در رشت

  • کد خبر : 7567
  • ۰۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۹
شهردار رشت خبر داد: افتتاح منحصر به فردترین پیاده راه فرهنگی کشور در رشت

شهردار رشت از منحصر به فردترین پیاده راه فرهنگی کشور در رشت تا پایان امسال خبر داد. محمدعلی ثابت‌قدم در گفت‌وگو با ایسنا،اظهار کرد: میدان شهدای ذهاب به نوعی مبدا ورودی ۴ مسیر اصلی شهر است که ۳ مسیر به صورت مستقیم به این میدان منتهی می‌شوند؛ این میدان علاوه بر جنبه‌های تاریخی نقش به […]

شهردار رشت از منحصر به فردترین پیاده راه فرهنگی کشور در رشت تا پایان امسال خبر داد.
محمدعلی ثابت‌قدم در گفت‌وگو با ایسنا،اظهار کرد: میدان شهدای ذهاب به نوعی مبدا ورودی ۴ مسیر اصلی شهر است که ۳ مسیر به صورت مستقیم به این میدان منتهی می‌شوند؛ این میدان علاوه بر جنبه‌های تاریخی نقش به سزایی در معرفی شهر رشت دارد و به عنوان نمادی برای این شهر در کنار ساختمان ساعت محسوب می‌شود، حفظ این بافت تاریخی به عنوان شناسنامه و هویت این شهر برای نسل‌های آینده امری ضروری است .
وی ادامه داد:ما روزانه شاهد تردد خودروهای بی‌شماری در حاشیه میدان اصلی این شهر هستیم و معضل ترافیک در مسیرهای منتهی به این میدان نیز از دیگر مشکلاتی است که مردمان این شهر سال‌هاست که با آن دست و پنچه نرم می‌کنند.
شهردار شهر رشت با بیان اینکه امروز با افزایش جمعیت شهری و تراکم جمعیت در شهر رشت مواجه هستیم،افزود: لازم است که برای برون رفت از این مشکلات مرکز هندسی شهر را به سمت دیگری هدایت کنیم که خوشبختانه در سال‌های گذشته برای ارائه خدمات منسجم تر شهرداری به شهروندان،ساختمانی در میدان گیل به این منظور احداث شده است و ما تلاش داریم براساس طرح جامع با تکمیل ساختمان و انتقال شهرداری رشت و سازمان‌های تابعه به ساختمان جدید از بنای تاریخی موجود در مرکز شهر در راستای گردشگری بهره ببریم .
وی خاطرنشان کرد:برای تحقق این مهم باید از تردد خودروها تا حد ممکن به این بافت تاریخی جلوگیری کنیم در این راستا امتداد پیاده راه فرهنگی در سه مسیر دیگر می‌تواند علاوه بر ایجاد جاذبه برای گردشگران سبب افزایش ارزش اقتصادی در این منطقه شود.
دکتر ثابت‌قدم متذکر شد:در طول زمان متاسفانه اتفاقاتی افتاده که از ارزش اقتصادی مرکز شهر رشت که در گذشته از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار بوده کاسته شود، با این وجود ما در بافت تاریخی هم به لحاظ اقتصادی و هم براساس عقبه فرهنگی و با وجود بناهای ارزشمندی که درآن وجود دارد می توانیم در راستای تعالی اقتصادی و فرهنگی این شهر گام برداریم و هدف ما این است که منحصر به فردترین پیاده راه فرهنگی کشور را در رشت تا پایان امسال افتتاح کنیم.
وی با اشاره به امتداد پیاده راه در سه مسیر منتهی به میدان مرکزی شهر تاکید کرد:ما قطعا در زمان اجرای پروژه با مشکلاتی مواجه خواهیم بود زیرا نمی‌توانیم ابتدا همه مشکلات را حل کرده سپس در راستای تحول شهرگام برداریم اما می توانیم حداقل‌های طرح ترافیکی را برای این امر انجام دهیم و مطمئن هستیم با اجرای طرح، نیازهای شهروندان سریعتر ملموس می‌شوند و شهرداری و سایر دستگاه‌ها با تلاش بیشتری برای رفع این نیازها گام بر می دارند .
شهردار رشت تاکید کرد: اگر ما بخواهیم منتظر این باشیم که ابتدا زیر ساختها انجام شود و پس از آن به دنبال تغییر و تحول در شهر باشیم حداقل تا چند دهه آتی در این شهر تحولی رخ نخواهد داد.
وی خاطرنشان کرد:در طول اجرای این پروژه با جانمایی پارکینگ‌ها با همکاری بخش خصوصی در مسیرهای منتهی به میدان شهرداری از مشکلات موجود کاسته می‌شود و مطمئن هستیم پس از اجرای پیاده راه با تغییر بافت شهر قطعا رفتارهای مردم نیز تغییر می کند، بر اساس مطالعات ترافیکی، مردم از مسیرهای دیگری برای عبور و مرور استفاده می‌کنند و تمرکز زدایی در حمل و نقل شهری صورت می گیرد.
دکترثابت‌قدم اضافه کرد:ما حداکثر در دو سال آینده با تمهیداتی که در خصوص بازگشایی برخی مسیرها صورت می‌گیرد مثل امتداد بلوار آیت الله احسان بخش شاهد رفع بسیاری از گره‌های ترافیکی خواهیم بود و ممکن است در طول اجرای پروژه شاهد ترافیک‌هایی نیز در برخی از مسیرها باشیم، اما ما تلاش داریم بافت را با ایجاد ریگ مرکزی شهر به گونه‌ای مدیریت کنیم که شاهد کمترین میزان ترافیک باشیم در سال‌های آتی قطعنا رینگ های بیرونی تری را برای شهر ایجاد کنیم.
وی یاد آور شد: آمار ترافیکی نشان می دهد که با ایجاد پیاده راه فرهنگی در طول زمان شاهد کاهش بار ترافیکی خواهیم بود، زیرا رفتارهای ترافیکی مردم نیز تغییر می‌کند و هر فرد برای رسیدن به مقصد سفر خود مسیر متفاوتی را انتخاب کرده و این امر سبب تمرکزذایی در انتخاب مسیرها می‌شود.
شهردار رشت ادامه داد: تعدادی پلاک مسکونی در این بافت وجود دارد که بسیار محدود است و برای ساکنین آنها کارت های تردد صادر خواهد شد؛ در خصوص حمل و نقل بار نیز تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=7567
  • دیدگاه‌ها برای شهردار رشت خبر داد: افتتاح منحصر به فردترین پیاده راه فرهنگی کشور در رشت بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.