تاریخ : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ 18 محرم 1444 Monday, 15 August , 2022
7

شهردار رشت استیضاح می شود

  • کد خبر : 19792
  • ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷
شهردار رشت استیضاح می شود

جلسه استیضاح سیدمحمدعلی ثابت قدم شهردار رشت سه شنبه هفته جاری با برگزاری جلسه فوق العاده شورای اسلامی این کلانشهر برگزار می شود. نائب رئیس شورای اسلامی کلانشهر رشت در این رابطه به ایرنا، گفت: اعلام وصول طرح استیضاح شهردار رشت یکی از موضوعات جلسه امروز (یکشنبه) شورای اسلامی این کلانشهر بود که در نهایت […]

جلسه استیضاح سیدمحمدعلی ثابت قدم شهردار رشت سه شنبه هفته جاری با برگزاری جلسه فوق العاده شورای اسلامی این کلانشهر برگزار می شود.
نائب رئیس شورای اسلامی کلانشهر رشت در این رابطه به ایرنا، گفت: اعلام وصول طرح استیضاح شهردار رشت یکی از موضوعات جلسه امروز (یکشنبه) شورای اسلامی این کلانشهر بود که در نهایت با امضاء پنج نفر از اعضای شورا اعلام وصول شد.
مظفر نیکومنش بیان داشت: طبق قانون برای اعلام وصول استیضاح شهردار کلانشهر موافقت دو سوم اعضای شورای اسلامی کافی است.
وی اظهار داشت: بر این اساس، شهردار کلانشهر رشت سه شنبه هفته جاری بایستی با حضور در جلسه فوق العاده شورای اسلامی این کلانشهر به پنح سئوال از پیش تعیین شده اعضا پاسخ دهد.
پنج سئوال اعضای شورا از شهردار رشت عبارتند از علیرغم تاکید و تذکرات مکرر و ابراز نگرانی اعضا شورا در رابطه با پرداخت بموقع حقوق، مزایا و کسورات بیمه ای پرسنل شهرداری و کلیه نیروهای خدماتی شرکت اعم از پاکبانان، رانندگان، نگهبانان و … چرا هنوز شاهد تاخیر در پرداختی های مطالبات پرسنل هستیم و چرا به بهانه کارهای عمرانی ، این بخش از وظیفه شهرداری رشت مغفول مانده است؟
با عنایت به بند یک مصوبه ۱۴۵ و تذکرات مکرر اعضا در رابطه با جمع آوری عابر بانک های بانک شهر نصب شده در چهار نقطه از سطح شهر، به چه دلیل شهردار تاکنون به تعهد خود در این خصوص عمل نکرده است؟
علیرغم تذکرات پیشین مبنی بر ترمیم آسفالت خیابان ها و اجتناب از کنده کاری های پی در پی و بی برنامه در سطح شهر، شهرداری در زمینه مرتفع کردن این نقیصه که سبب واردآمدن خسارت های فراوان به شهروندان بوده و به کرات مورد اعتراض واقع شده، هیچ اقدامی نشده است؟
به استناد ماده ۶۷ قانون شهرداری ها موظف است تفریغ بودجه هر سال را تا آخر اردیبهشت ماه سال بعد برای تصویب به شورای اسلامی شهر ارائه دهد، بنابراین به چه دلیل شهردار علیرغم صراحت قانون و تذکرات متعدد اعضای شورای شهر، تفریغ بودجه سال های ۹۲ تا ۹۴ شهرداری را با تاخیر چند ساله به این شورا ارائه کرده است؟
دلیل وضعیت نابسامان ناوگان اتوبوسرانی که موجب نارضایتی شهروندان به ویژه قشر آسیب پذیر جامعه شده چیست؟
شهردار کلانشهر رشت سه شنبه هفته گذشته نیز با حضور در صحن شورا به سئوالات یاد شده پاسخ داد که از ۱۳ عضو حاضر در شورا، هفت نفر قانع نشدند، پنج نفر قانع شدند و یک نفر رای سفید دادند.
بر اساس ماده ۷۳ قانون شورا، اگر پاسخ شهردار قانع کننده تشخیص داده نشود، طی جلسه دیگری از شورا موضوع دوباره به صورت استیضاح که حداقل به توافق یک سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه خواهد شد.
فاصله بین ابلاغ تا تشکیل جلسه از طرف رئیس شورا تعیین می شود که حداکثر ۱۰ روز خواهد بود که بعد از این، شورا پس از طرح سئوال یا سئوالات و جواب شهردار، رای موافق یا مخالف خواهد داد.
در صورتی که شورا با اکثریت دو سوم کل اعضا رای مخالف دهد، شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.
یکصد و نود و یکمین جلسه شورای اسلامی کلانشهر رشت غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.
طبق آیین نامه داخلی شورای اسلامی رشت جلسات شورای اسلامی این کلانشهر می تواند یک هفته در میان غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شود.
در جلسه امروز شورای اسلامی کلانشهر رشت ۱۰ لایحه با موضوعاتی از جمله ضوابط بودجه سال ۹۶، اصلاحیه تعرفه بهای خدمات پیشنهادی سال ۹۶ و ساخت و نصب ایستگاه های اتوبوس به تعداد ۱۰۴ ایستگاه در دستور کار قرار گرفت.

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=19792
  • دیدگاه‌ها برای شهردار رشت استیضاح می شود بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.