تاریخ : دوشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۱ 1 ربيع أول 1444 Monday, 26 September , 2022
10

بایدهای فرهنگی و کمیسیونی چابک / رضا حقی

  • کد خبر : 26061
  • ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴
بایدهای فرهنگی و کمیسیونی چابک / رضا حقی

کمیسیون فرهنگی شورای شهر در ارتباط مستقیم و دوسویه با دو سازمان شهرداری یعنی سازمان فرهنگی ورزشی سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری و اداره روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری است که مسئولیت شهر خلاق خوراک نیز معمولاً با این آخریست. اعضای کمیسیون فرهنگی باید توجه ویژه به امکانات سخت افزاری و […]

کمیسیون فرهنگی شورای شهر در ارتباط مستقیم و دوسویه با دو سازمان شهرداری یعنی سازمان فرهنگی ورزشی سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری و اداره روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری است که مسئولیت شهر خلاق خوراک نیز معمولاً با این آخریست. اعضای کمیسیون فرهنگی باید توجه ویژه به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری سازمانهای مذکور داشته باشند از جمله اینکه آنها دارای چند نفر نیروی متخصص مرتبط است؟
بودجه سازمان ها نسبت به شهرداری های دیگر چقدر است؟
چقدر این بودجه محقق می شود؟
چه میزان از این بودجه به عدالت در بخش های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی و اجتماعی در سازمان فرهنگی و یا در بخش فضای سبز ، المان شهری ، نقاشی دیواری ، آذین بندی ، مبلمان شهری ، در سازمان سیما منظر و فضای سبز هزینه می‌شود؟
حدود اختیارات مدیر عامل چقدر است؟ و بالاخره
چه نظارتی با چه مکانیزمی بر کیفیت کارهای این سازمان ها وجود دارد؟.
از نظر بودجه سازمان فرهنگی شهرداری شهر هایی مثل تهران ، شیراز ، اصفهان ، مشهد و تبریز در چند سال اخیر معمولاً بین ۵ الی ۱۰ درصد بودجه کل سالانه شهرداری بوده ولی بودجه سازمان فرهنگی شهرداری رشت در سال گذشته حدود یک درصد بودجه شهرداری رشت است که طبق شنیده ها معمولا حدود نصف بودجه محقق می شود، حالا بررسی شود در بخش های فرهنگی هنری ورزشی و اجتماعی هر کدام چقدر هزینه شده است؟
آیا مکانیزمی برای اجرای عدالت در تقسیم بودجه بین بخش های مختلف وجود دارد؟
شهرداری دارای کارشناسان فارغ التحصیل نقاشی،گرافیک، تئاتر ،صنایع دستی می باشد بررسی کنید چه تعداد از این کارشناسان در سازمان تخصصی خود و در پست مربوطه انجام وظیفه می کنند؟
چند نفر در بخش‌های دیگر شهرداری مشغول فعالیت می باشند؟
این کارشناسان چقدر تاثیر گذار در روند بررسی و اجرای کارها هستند؟
چند درصد کارها توسط اعضای شوراها و سازمانها و ادارات دیگر به سفارش دیگران انجام می گیرد؟
اختیارات مدیران این سازمان ها چقدر است؟
آیا یک مدیر حق انتخاب معاون ، مدیر مالی ، کارشناسان و… را دارد؟
عمر مدیریتی، مدیران چقدر است؟
ثبات مدیریتی چه تاثیری در روند کارها می تواند داشته باشد؟
در چهار سال گذشته چند طرح ایجاد فرهنگسرا آمفی تئاتر گالری سالن ورزشی المان شهری جشنواره هنری از سوی سازمان‌های مربوطه به کمیسیون فرهنگی ارائه شده و سرنوشت شان چه شده است؟
و بالعکس ، چند طرح یا ایده از کمیسیون فرهنگی به سازمان ها ارسال شده است؟
چقدر از تجربه مدیر قبلی در سازمانها به مدیر بعد منتقل شده؟
چه برنامه هایی جهت هم افزایی و بالا بردن کیفیت کارها وجود دارد؟
چقدر از نظر هنرمندان و کارشناسان سطح شهر استفاده می شود؟
کمیسیون فرهنگی و شهرداران وقت چه اعمال نظر تخصصی( با اخذ مشورت از هنرمندان شهر ) – نه دخالت – در ارائه کار ها داشته اند چه اندازه این مدیران حق اعمال نظر تخصصی در امور خودشان را دارند تا جوابگوی افکار عمومی و هنرمندان سطح شهر باشند؟
آیا نظرسنجی و مکانیزمی جهت نظارت بر کیفیت محتوایی کار ها انجام می گیرد؟
آیا تفکری قابل دفاع از نقاشی دیواری ، مجسمه ها ، مبلمان شهری ، فضای سبز ، برنامه های مناسبتی ملی مذهبی وآذین بندی شهر وجود دارد؟
آیا ساختار تنبیه و تشویق در مدیران و معاونان و کارشناسان سازمان های مذکور در نظر گرفته شده است؟
یا فقط جابجایی مدیران و معاونان و کارشناسان بدون هیچ دلیل تخصصی انجام میگیرد و اگر در کارکرد شان موفق هستند چرا عوض میشوند؟
اگر موفق هستند میزان ارتقای درجه شان چیست؟
اگر موفق نیستند چرا به سازمان دیگر می روند و معیار تنزل مقام چیست؟
انتخاب مدیران بر چه اساسی انجام میگیرد اگر ثبات مدیریتی به هر علتی در سطح مدیران سازمان ها وجود ندارد چرا در سطح معاونان و کارشناسان نیز همین گونه است؟
چرا اکثر کارشناسان تخصصی سر جای خود نیستند؟
در دو سال گذشته چند بار معاونین و کارشناسان جابه‌جا شده‌اند؟
در روابط عمومی شهرداری آیا هیچ تعریفی از ارتباط دوسویه بین شهروندان و شهرداری وجود دارد یا فقط گزارش عملکرد از شهرداری در آن دیده می شود؟
روابط عمومی چه برنامه هایی جهت ایجاد حس مطالبه گری شهروندان رشت و پاسخگویی و شفافیت در گزارش عملکرد از همه مهمتر چه برنامه هایی جهت افزایش حس اعتماد به عنوان افزایش سرمایه اجتماعی و سهیم شدن مردم در حل مسائل شهری و مسئولیت پذیری آنان به عنوان شهروند ارائه داده است؟
برای شهر خلاق خوراک تاکنون چند کار عملی که منجر به بهره برداری فرهنگی اجتماعی اقتصادی از این عنوان شده باشد در دستور کار قرار گرفته است کمیسیون فرهنگی شورای شهر قبلی چند طرح یا ایده برای بهره برداری از این عنوان انجام داده است؟
مسائلی که در بالا ذکر شد تنها نمونه های بسیار کوچکی است که کمیسیون فرهنگی شورای ششم باید به آن توجه کند نگاهی به اسامی مشاوران و کمیسیون‌های فرهنگی قبلی نیز قابل تحمل است چند نفر از آنها از هنرمندان رشته‌های مختلف هنری شناخته شده ویا جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی این شهر می باشند؟

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=26061
  • نویسنده : رضا حقی
  • منبع : خزر
  • دیدگاه‌ها برای بایدهای فرهنگی و کمیسیونی چابک / رضا حقی بسته هستند

برچسب ها

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.