تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱ 8 جماد أول 1444 Thursday, 1 December , 2022
5

افزایش درآمدهای مالیاتی تا کجا ؟!

  • کد خبر : 26182
  • ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۶
افزایش درآمدهای مالیاتی تا کجا ؟!

این گفته رییس سازمان امور مالیاتی که کشور باید با مالیات اداره شود ، سخن درستی است که در بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه آن‌ها که دارای اقتصادهای شفاف‌تری هستند پیاده شده اما اجرای چنین هدفی در کشور ما پیش‌از هر چیز نیازمند فراهم آمدن بستر و لوازمی است که اگر نباشند نتیجه ای جز […]

این گفته رییس سازمان امور مالیاتی که کشور باید با مالیات اداره شود ، سخن درستی است که در بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه آن‌ها که دارای اقتصادهای شفاف‌تری هستند پیاده شده اما اجرای چنین هدفی در کشور ما پیش‌از هر چیز نیازمند فراهم آمدن بستر و لوازمی است که اگر نباشند نتیجه ای جز فشار هرچه بیشتر به مردم و نابودی بسیاری از کسب‌وکارها نخواهد داشت .
این یک واقعیت است که در کشور ما هر وقت دولت با تنگناهای اقتصادی مواجه می‌شود و سایر درآمدهای آن به‌ویژه درآمد حاصل از صادرات نفت کاهش می‌یابد ، دولت ناگهان به یاد افزایش اخذ مالیات می‌افتد تا از این طریق بخشی از کسری بودجه خود را تامین کند . بر این اساس افزایش شدید درآمدهای مالیاتی در بودجه امسال توسط دولت رئیسی پیش‌بینی شد. این افزایش چیزی در حدود ۶۹ درصد است یعنی دولت باید درامدهای مالیاتی خود را ۶۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دهد . تا درآمدهای خود را از این محل به میزان نه درصد افزایش دهد آن‌ هم در شرایطی که اقتصاد کشور هنوز به تمامی از مخمصه‌ کرونا خلاصی نیافته ، تحریم‌ها اثرات بیشتری بر اقتصاد گذاشته و تورم شدید ناشی از حذف ارز ترجیحی فشار بیشتری بر مردم وارد کرده‌ است .
بنابراین در چنین شرایطی افزایش مالیات‌ها نه‌ تنها به افزایش بیشتر تورم می انجامد بلکه موجب از دست رفتن بسیاری از مشاغل و زیرزمینی شدن بخشی دیگر از اقتصاد خواهد شد . بنابراین بهتر است تا دولت سهم مالیات ها در بودجه را براساس وضعیت اقتصادی مردم تعیین کرده و بجای افزایش مالیات‌ها بر بنگاه‌های اقتصادی و کسب‌وکارهای مردم ، از فرار مالیاتی جلوگیری کرده و بخش‌هایی از اقتصاد که مالیات نمی‌پردازند را مشمول پرداخت مالیات کند .
بی گمان با وجود تحریم و شرایطی که رکود تورمی کسب‌وکار ها را تهدید می کند ، اخذ بیشتر مالیات‌ تنها موجب فشار بیشتر به مردمی خواهد شد که حالا هم حال و روز خوبی ندارند !

🔸 khazardaily.ir
🔻 @KhazarDaily
♦️خزر را در اینستاگرام هم دنبال کنید👇
instagram.com/khazardaily

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=26182
  • نویسنده : رضا احمدی سراوانی
  • منبع : خزر
  • دیدگاه‌ها برای افزایش درآمدهای مالیاتی تا کجا ؟! بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.