تاریخ : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 17 شوال 1443 Wednesday, 18 May , 2022
5

احتمال کاهش بیست تا سی میلیارد دلاری در تولید ناخالص ملی ایران/ سعید لیلاز

  • کد خبر : 25852
  • ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
احتمال کاهش بیست تا سی میلیارد دلاری در تولید ناخالص ملی ایران/  سعید لیلاز

من از ابتدا تصویر روشنی در مورد کرونا داشتم و این به دلیل مطالعه درباره آن نبود، بلکه به علت مشاهده آثارش روی کشور چین بود. به نظرم این بیماری روی بخش کشاورزی اثر محسوسی ندارد و روی صنایع سنگین هم در صورتی که به صورت یک اپیدمی گسترده در میان کارگران و طبقات شهری […]

من از ابتدا تصویر روشنی در مورد کرونا داشتم و این به دلیل مطالعه درباره آن نبود، بلکه به علت مشاهده آثارش روی کشور چین بود. به نظرم این بیماری روی بخش کشاورزی اثر محسوسی ندارد و روی صنایع سنگین هم در صورتی که به صورت یک اپیدمی گسترده در میان کارگران و طبقات شهری گسترش پیدا نکند، تنها نقطه بسیار تاثیرگذارش روی بخش خدمات خواهد بود. این بخش حدود پنجاه و پنج درصد اقتصاد ایران را شامل می‌شود که چهل و چهار درصد آن غیر از بخش خدمات عمومی است. مانند رستوران‌ها، حمل و نقل، خرده فروشی‌ها و… . این خدمات چهل و چهار درصد GDP ایران را در بر می‌گیرند و تعداد شاغلان این بخش شاید چیزی حدود چهل درصد مشاغل ایران باشند. یعنی اگر ما تعداد شاغلان ایران را بییت و پنج میلیون نفر بدانیم، چیزی حدود ده میلیون شغل به این بخش اختصاص دارد.

بحران ناشی از این ویروس بخش خدمات اقتصاد را تحت‌تاثیر شدید قرار می‌دهد. برآورد اولیه من این بود که اگر این بحران تا اردیبهشت ادامه پیدا کند بین دو تا سه درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را کم خواهد کرد که این رقم معادل بیست تا سی میلیارد دلار است.

امروز معتقدم که باید صبر کنیم و ببینیم که آیا این بحران بیش از آن ادامه پیدا می‌کند یا نه؟ معتقدم که ما حداقل تا پایان اردیبهشت درگیر این ویروس خواهیم بود و شاهد یک ورشکستگی عمومی به خصوص در بخش‌های غیردولتی و کسبه خرده پا خواهیم بود.

نقطه محوری حمله این ویروس طبقات فرودست است. چنانکه پیش‌تر نیز گفته ام همانطور که این ویروس از ابتدا دموکراتیک عمل کرده و از فقیر و غنی را با هم مبتلا می‌کند، اما از نظر اقتصادی کاملا طبقاتی عمل کرده و خواهد.

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=25852
  • نویسنده : سعید لیلاز
  • دیدگاه‌ها برای احتمال کاهش بیست تا سی میلیارد دلاری در تولید ناخالص ملی ایران/ سعید لیلاز بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.