تاریخ : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰ 18 ذو الحجة 1442 Tuesday, 27 July , 2021
3

احتمال سهمیه ای شدن واردات برنج

  • کد خبر : 158
  • ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۲:۰۴
احتمال سهمیه ای شدن واردات برنج

با توجه به اینکه سال‌هاست واردات برنج به صورت فصلی و تعرفه‌ای انجام می‌شود و کنترل و تنظیم آن منتقدان بسیاری دارد، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از بررسی تغییر سیاست واردات برنج و احتمال سهمیه‌ای شدن آن در سال آینده خبر داد. به گزارش ایسنا، سیاست فصلی و تعرفه‌ای واردات برنج که […]

با توجه به اینکه سال‌هاست واردات برنج به صورت فصلی و تعرفه‌ای انجام می‌شود و کنترل و تنظیم آن منتقدان بسیاری دارد، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از بررسی تغییر سیاست واردات برنج و احتمال سهمیه‌ای شدن آن در سال آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیاست فصلی و تعرفه‌ای واردات برنج که از سال های پیش اجرا می‌شد و برای هر فصل (فصل برداشت) تعرفه خاص در نظر گرفته می‌شد، به نظر می‌رسد نتوانست آن چنان موفق باشد و همواره شاهد بودیم که طی سال های اخیر واردات بی‌رویه جزو انتقادات کارشناسان و نمایندگان مجلس بوده است؛ به گونه‌ای که تعرفه واردات برنج از ابتدای امسال تا اول مرداد ماه ۲۲ درصد بوده و از این تاریخ تا پایان دی ماه امسال تعرفه واردات برنج به ۴۰ درصد افزایش یافت که البته مجددا از ابتدای بهمن امسال این تعرفه به ۲۲ درصد کاهش یافت.

البته وزیر جهاد کشاورزی با توجه به نیاز کشور و میزان واردات صورت گرفته از تاریخ یازدهم آبان امسال ممنوعیت ثبت سفارش برنج را به گمرک اعلام کرد. این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در این باره به ایسنا گفت: با توجه به میزان نیاز سه میلیون و ۱۵۷ هزار تنی برنج براساس سرانه مصرف ۴۱ کیلوگرمی و تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تنی این محصول در داخل کشور، وزیر جهاد کشاورزی در یازدهم آبان ماه ممنوعیت ثبت سفارش برنج را به گمرک اعلام کرد.

وی افزود: براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران طی ۹ ماهه امسال ۹۱۰ هزار تن برنج به کشور وارد شد که در قیاس با واردات یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برنج در ۹ ماهه سال گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای دارد.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: علیرغم اعلام ممنوعیت ثبت سفارش برنج شاهد ادامه واردات این محصول هستیم که نشان می‌دهد این واردات مربوط به ثبت سفارش‌های صورت گرفته از قبل بوده است. چرا که براساس استعلام‌های صورت گرفته از گمرک جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه ثبت سفارشی در این بازه زمانی انجام نشده است.

وی تصریح کرد: با توجه به این که برنج جزو محصولات با قابلیت انبارداری بالاست، سیاست فصلی و تعرفه‌ای برای تنظیم واردات این محصول کارآیی لازم را ندارد و کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی، سیاست‌ سهمیه‌ای واردات برنج را بررسی می‌کنند که در صورت رسیدن به نتیجه مناسب، آن را به وزیر جهاد کشاورزی برای بررسی و تصویب ابلاغ خواهند کرد.

به نظر می رسد وزارت جهاد کشاورزی از سال آینده برای واردات محصولات اساسی و استراتژیک سیاست سهمیه‌ای را در نظر بگیرد تا بتواند بازار محصولات اساسی در داخل را بهتر تنظیم و از تولید داخلی حمایت کند.

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=158
  • دیدگاه‌ها برای احتمال سهمیه ای شدن واردات برنج بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.