تاریخ : دوشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۱ 5 جماد أول 1444 Monday, 28 November , 2022
21

آیا تنها راه جمع آوری آب، سد سازی است؟/ محمد کهنسال

  • کد خبر : 25062
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
آیا تنها راه جمع آوری آب، سد سازی است؟/ محمد کهنسال

خزر- وزارت نیرو هیچ برنامه یا طرح جامعی برای آب شرب، صنعت و کشاورزی استان که مبتنی بر مطالعات دقیق و بر اساس مهاجرت هایی که در آینده صورت خواهد گرفت، ندارد. محمد کهنسال فعال اجتماعی در گفتگو با خزر ضمن بیان مطلب فوق افزود: متاسفانه نمایندگان استان هم هیچ همیتی برای دفاع از حقابه […]

خزر- وزارت نیرو هیچ برنامه یا طرح جامعی برای آب شرب، صنعت و کشاورزی استان که مبتنی بر مطالعات دقیق و بر اساس مهاجرت هایی که در آینده صورت خواهد گرفت، ندارد.
محمد کهنسال فعال اجتماعی در گفتگو با خزر ضمن بیان مطلب فوق افزود: متاسفانه نمایندگان استان هم هیچ همیتی برای دفاع از حقابه گیلان در بالادست و سرشاخه های سد سفیدرود ندارند و به شوآف کلنگ زنی و افتتاح طرح های سدسازی داخل استان دل خوش کرده اند.
وی ادامه داد: آب منطقه ای معتقد است پنجاه سال پیش توصیه شده برای بالا نگه داشتن سطح آب باید سد لاستیکی در مصب ورودی آب تالاب به دریا زد و اما پاسخ ندادند که سازمان متولی آب های استان چرا طی نزدیک به پنجاه سال این کار را برای مهمترین اکوسیستم آبی استان انجام نداده است.
کهنسال تصریح کرد: بحث این است که ضرورت ساخت سد چیست؟ و چرا در این مملکت تنها راه جمع آوری آب، سد است؟
وی با بیان اینکه سه هزار آب بندان در گیلان وجود داشت که اکنون تعداد آن به دو هزار رسیده است، گفت: در اوایل انقلاب، مردم برخی از آبندان‌ها را به شالیزار تبدیل کردند اما برای مابقی آن، چه اتفاقی افتاد؟ آیا سازمان آب و وزارت نیرو متولی این امر نیست و نباید از این اتفاق جلوگیری می کردند؟
کهنسال افزود: آیا هم اکنون از حداکثر ظرفیت دو هزار آب بندان موجود استفاده می شود؟
وی با اشاره به دیدگاه وزارت نیرو مبنی بر اینکه “اگر ما از آبی که وارد کوه می شود جلوگیری نکنیم آن آب وارد دریا می شود”، گفت: مگر کانال ها یا رودخانه ها از بتون هستند؟حتی اگر هم از بتون باشند یک بخشی از آن وارد زمین می شود و سطح آب های زیرزمینی بالا می آید.
وی تاکید کرد: آیا تنها راه حل موجود سد می باشد؟ این همه هزینه بکنیم، این همه آسیب بزنیم، در نهایت ۷۵ درصد آب به محیط زیست بدهیم ؟ آن که خود وارد محیط زیست می شد! مطمئناً آن ۲۵ درصد باقی مانده هم وارد زمین می شود. که می توان از طریق چاه آن را برداشت کرد. راههای کم آسیب پذیرتری هم هست که متأسفانه کسی به آن توجهی نمی کند.

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=25062
  • دیدگاه‌ها برای آیا تنها راه جمع آوری آب، سد سازی است؟/ محمد کهنسال بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.