تاریخ : پنج شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 18 شوال 1443 Thursday, 19 May , 2022
10

آسیب شناسی سیاسی شدن بحران اپیدمی کرونا در ایران/ کیوان بهمنش

  • کد خبر : 25897
  • ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
آسیب شناسی سیاسی شدن بحران اپیدمی کرونا در ایران/ کیوان بهمنش

هم اینک که این نوشتار را می خوانید ، جامعه جهانی درگیر مصیبتی بسیار بزرگ شده است به نام پاندمی کرونا ، که تجربه برخورد با آن را در تاریخ معاصر نداشته است و این جامعه چنان غره در مفاهیم مربوط به این برهه از تاریخ بوده که هرگز گمان نمی برد در نقطه پیک […]

هم اینک که این نوشتار را می خوانید ، جامعه جهانی درگیر مصیبتی بسیار بزرگ شده است به نام پاندمی کرونا ، که تجربه برخورد با آن را در تاریخ معاصر نداشته است و این جامعه چنان غره در مفاهیم مربوط به این برهه از تاریخ بوده که هرگز گمان نمی برد در نقطه پیک توسعه بشری با چنین مسئله ای مواجه شود که هم مسئله مجهول این معادله باشد و هم راه حل های حل این مسئله !
متاسفانه میهن عزیزمان ایران هم ، از دسته ی کشورهایی بود که پس از شیوع این بیماری در جمهوری خلق چین ، با فاصله زمانی اندکی دچار این بیماری گردید که همانگونه گفته شد ، بشر در مواجهه با این بیماری به شدت بی تجربه بود.
گسترش سریع شیوع ویروس کرونا در ایران سبب نواخته شدن آژیر قرمز در کشور ما گشت که شوربختانه تا این لحظه ما با مسئله ای مواجه هستیم که مقدار اثر و میزان شدت آسیب های آن همانند یک کوه یخی می ماند که ما تنها قسمتی از این کوه یخی را که بیرون آب است می بینیم.

از انکار این بیماری تا ابلاغ راه حل رعایت فاصله اجتماعی در ایران:

منشأ اصلی بروز این بیماری در ایران به درستی مشخص نیست. نخستین موارد تأیید شده از دنیاگیری جهانی بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ در ایران در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ از قم گزارش شد.
در واپسین روز بهمن ۱۳۹۸، به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در بیمارستان کامکار-عرب‌نیا قم، شایعاتی درباره مرگ این بیماران به علت کروناویروس شکل گرفت. اما دانشگاه علوم پزشکی قم با تکذیب شایعات مربوط به مبتلا بودن این دو بیمار فوت شده به کروناویروس، اعلام کرد که تاکنون هیچ‌گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده‌است.
متعاقباً، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد که دو بیمار که در تاریخ ۲۸ اسفند از ترشحات ریه آنها تست گرفته شده بود، در تاریخ ۳۰ بهمن نتیجه تست مثبت بود و این خبر بلافاصله طی ۴۵ دقیقه اعلام عمومی شد.
روز پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸، دو مورد مشکوک ابتلا به کرونا در بابل بستری شدند.

سیاسی شدن این بیماری در ایران :
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸سبب گشت که کلید سیاسی شدن این بیماری در ایران زده شود . ولی آیا بواقع جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بنا بر مخفی نمودن این بیماری را داشته و قصد داشته تا قبل از برگزاری انتخابات آن را مخفی نماید !؟
برای پی بردن به این موضوع مهم راه زیاد سختی در پیش نداریم .

با هم اتفاقات لحظه به لحظه این دو روز مهم قبل از انتخابات و قبل از انتخابات را مرور کنیم :
دو خبر رسانه ای میتواند به ما کمک نماید که جمهوری اسلامی قصد مخفی کردن این بیماری در انتخابات دوم اسفند را نداشته است . نخست اعلام رسمی وزیر بهداشت و درمان و علوم پزشکی ایران در تاریخ ۲۸ بهمن ۹۸ بود مبنی بر مشاهده این بیماری در ایران و احتمال زیاد اپیدمی شدن آن در جامعه بود و متعاقب آن اعلام رسمی مشاهده این بیماری در استان مازندران ، شهر بابل در تاریخ اول اسفند ۹۸ . دوم اعلام رسمی رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور مبنی بر عدم الزام استفاده از استامپ برای رای دادن به دلیل احتمال شیوع آلودگی از این طریق و ورود همزمان صدا و سیما به این مهم .

آنانی که فرایند برگزاری انتخابات در ایران را پیگیری می کنند ، اهمیت استفاده از استامپ در جلوگیری از تقلب احتمالی در فرایند انتخابات را می دانند ولی با همه اینها ، وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشکی توانست مسئولین برگزاری انتخابات را قانع نماید که الزام استفاده از استامپ را حذف نماید.
همچنین علاوه بر این دو مورد ، در ۲ مارس ۲۰۲۰ ، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که سازوکار صحت سنجی این سازمان تاکنون هیچ مدرکی از پنهانکاری شدید ایران در مورد بحران کرونا نیافته‌است.
اما واقعا دلیل سیاسی شدن این بیماری در ایران فقط همزمانی شیوع آن با انتخابات بوده است ؟
خیر ، فقط همزمانی این بیماری با انتخابات مجلس نبود که سبب ساز سیاسی شدن این بیماری در ایران شد .
عدم آگاهی برخی از سیاسیون که بواسطه جمهوریت نظام ، صاحب کرسی و تریبون در پارلمان های محلی و ملی شده بودند ، از عمق این فاجعه جهان شمول در روزهای اول شیوع این بیماری و فرصت را غنیمت شمردن آنها برای یقه گیری از دولت حسن روحانی هم سبب ساز سیاسی شدن این بیماری در ایران گشت .
عارضه ی بسیار مهمی که مهمترین آسیب آن ، از دست رفتن فرصت ابتدایی برای سازماندهی مدیریت بحران در مقابله با این بحران گشت و پیامد این فرصت سوزی ، سردرگمی دولت در تصمیم سازی برای مدیریت بحران بود .
به عنوان مثال می شود رجوع نمود به سخنرانی های آتشین ، هیجانی ، احساسی ، غیر علمی برخی از نمایندگان شورای اسلامی یکی از شهرهای شمالی کشور به عنوان یک قطب مهم این بیماری در کشور ، خطاب به مسئولین دولتی استان و کلان کشور ، که البته مدیریت بحران اثربخش در این شهر می توانست الگوی خوبی برای سایر شهرهایی که هنوز این بیماری در آنها شیوع پیدا نکرده بود !
و یا رجوع نمود به سخنان رضا شیران خراسانی، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی که در ابتدای این بحران گفت : علت مرگ بخشی از افرادی که جان باخته‌اند به جای کرونا بیماری «حاد تنفسی» اعلام میشود، در خراسان ۴۰۰ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی و ۵۰ نفر بر اثر کرونا جان باخته‌اند!
سیاسی شدن این بیماری در ایران آسیب های زیادی پیامد خود داشت ، که مهمترین آنها عبارت بودند از :
* از دست دادن فرصت اولیه برخورد با این بیماری بدلیل اینکه زمان زیادی صرف درگیری ها و اصطکاک سیاسی نزد تصمیم سازان و تصمیم گیران و مجریان مدیریت بحران شد
* سردرگمی دولت در سازماندهی مدیریت بحران متناسب با عمق بحران
* تاخیر در طرحریزی یک وحدت راهبردی برای مقابله با این بحران
* تاخیر در اعلام یک وحدت فرماندهی متناسب با عمق بحران
* تشتت شدید تصمیم گیری
* از بین رفتن فرصت ابتدایی احیاء اعتماد اجتماعی در جامعه و استفاده از این عنصر مهم برای پشتوانه سازی از مردم جامعه به عنوان قطب مهم مقابله با این بحران در روزهای ابتدایی شیوع این بیماری
* شیوع شدید اخبار جعلی در سطح جامعه
* تغییر شکل دادن این بحران و نزدیک شدن به مرز قرمز فاجعه در روزهای اولیه و بروز خطرات احتمالی اجتماعی

لینک کوتاه : https://khazardaily.ir/?p=25897
  • دیدگاه‌ها برای آسیب شناسی سیاسی شدن بحران اپیدمی کرونا در ایران/ کیوان بهمنش بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.