13961019000384_Test_PhotoH

۶۸ درصد گیلانیان چاقند

۱۹ / ۱۰ / ۹۶
۱۹:۱۲

معاونت فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه چاقی یک تهدید جانی است گفت: میانگین چاقی در کشور ۶۰ درصد و در گیلان ۶۸ درصد است و بر اساس آمار سال ۹۵ بیش از ۵۹ درصد جمعیت کشور و بیش از ۶۷ درصد جمعیت استان چاق بوده‌اند.
به گزارش فارس، علی‌نقی کرمی در همایش ” بسیج آموزشی تغذیه ” در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی در رشت اظهار کرد: چاقی یک کشتارگر خاموش محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه چاقی یا سلامتی؟ انتخاب با شماست شعار بسیج ملی تغذیه در سال ۹۶ انتخاب‌شده است گفت: سالانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال به دلیل چاقی جان خود را از دست می‌دهند.
معاونت فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان چاقی را یک تهدید جانی عنوان کرد و افزود: دولت، شرکت‌های جهانی و انجمن‌های مردم‌نهاد می‌توانند پیشگام حل معضل چاقی باشند.
وی با بیان اینکه چاقی به معنای افزایش چربی است گفت: افراد می‌توانند با استفاده از شاخص و نمودار bmi وزن خود را کنترل کنند.
کرمی افزود: شاخص bmi فاکتور مناسبی برای کنترل وزن از سن دو سال به بالا بوده، لذا هرگاه این شاخص بین ۲۵ تا ۲۹ برای بزرگ‌سالان باشد در خطر افزایش وزن قرار دارند.
وی با تأکید بر اینکه افراد با bmi بالای ۳۰ چاق اطلاق می‌شوند تصریح کرد: از سال ۱۹۷۵ به بعد چاقی در جهان سه برابر ثبت‌شده و افرادی که در سال ۲۰۱۶ بالای ۱۸ سال بوده‌اند یک و نه‌دهم افزایش وزن را به نام خود ثبت کرده‌اند.
معاونت فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اذعان به اینکه تعداد مرگ‌ومیر در آن کشورهایی که با افزایش چاقی زندگی می‌کنند بیشتر است گفت: داشتن جامعه و انسان سالم هدف بسیج ملی تغذیه است
وی با بیان اینکه ۴۱ میلیون نفر از کودکان بین ۵ تا ۹ سال در جهان افزایش وزن دارند افزود: علل ژنتیکی و تغذیه‌ای ازجمله، استفاده از غذاهای چرب، استفاده از فست‌فودها بیمارهای متابولیک استفاده از داروها، مصرف الکل منتج به چاقی خواهد شد.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر اینکه همه افراد در هر ۲۰ دقیقه یک دقیقه باید قدم بزند بیان کرد: امکان ابتلای ۲۵ درصد کودکان قبل از دوران ابتدایی چاق نشده‌اند ممکن است بر اساس عوامل مختلف در سن نوجوانی به چاقی دچار شوند.
وی با اشاره به اهمیت نقش والدین در چاقی یا عدم چاقی کودکان بیان کرد: اهمیت رفتار سلامت از طرف والدین و داشتن تحرک بدنی حتی به مقدار کم نیز بسیار حائز اهمیت است و ۸۲ درصد بچه‌های سنین ۱۱ تا ۲۵ درصد که چاق هستند در دوران بزرگ‌سالی چاق خواهند بود.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان دیابت، سکته‌های قلبی مغزی، انواع سرطان، مشکلات عاطفی و جسمی بیمارهای قلبی و عروقی، آلزایمر را از پیامدهای چاقی عنوان کرد و افزود: میانگین چاقی در کشور ۶۰ درصد و در گیلان ۶۸ درصد است و بر اساس آمار سال ۹۵ بیش از ۵۹ درصد جمعیت کشور و بیش از ۶۷ درصد جمعیت استان چاق بوده‌اند.
کرمی با اذعان به اینکه بحث چاقی یک موضوع عمومی کشور است گفت: زنگ خطر این موضوع در اکثر استان‌ها به صدا درآمده است لذا در جامعه با کم کردن مصرف انرژی، شکر و افزایش مصرف سبزیجات و میوه‌جات تازه، داشتن ورزش و تحرک بدنی ۱۵۰ دقیقه در طول هفته، حذف نوشابه‌های شیرین، استفاده از مواد غذایی سالم، محدود کردن غذاهای شیرین و پرچرب و شور، می‌توان از شدت افزایش آن کاست.
وی حمایت از فعالیت بدنی و تحرک بدنی با استفاده از بودجه دولت در ادارات و کارخانجات دولتی و خصوصی را در کاهش چاقی مهم دانست و افزود: خوشبختانه در کشور ایران امید به زندگی بیش از ۷۰ درصد است اما متأسفانه فاکتورهای متعددی باعث مرگ‌ومیر زودرس می‌شود.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان جلوگیری از مرگ‌ومیر زودرس را با داشتن تحرک، دوری از سیگار، کنترل دیابت و فشارخون مهم دانست و گفت: همه افراد برای بقا با سلامتی در زندگی باید به تغذیه مناسب، تنوع و تعادل غذایی توجه کند و آن را در روند زندگی خود به کار گیرد.