91335

 بیماری های التهابی روده در گیلان رو به افزایش است

۰۳ / ۰۳ / ۹۶
۲۱:۱۸

رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد استان گیلان گفت:متاسفانه بیماری های التهابی روده در استان رو به افزایش است.
به گزارش ایسنا، دکتر فریبرز منصور قناعی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گیلان که بمناسبت هفته سلامت گوارش برگزار شد، با بیان اینکه ۱ لغایت ۸ خرداد هفته سلامت گوارش نامگذاری شده است،اظهار کرد:اطلاع رسانی در خصوص بیماری های التهابی روده شعار هفته سلامت است.
وی با بیان اینکه بیماری های التهابی روده،گروهی از بیماری های خود ایمنی هستند،گفت:این بیماری شامل دو دسته از بیماری به نام کرون(روده باریک یا کولون و یا هر دو) و کولیت اولسروز(التهاب و زخم در روده بزرگ) می شوند.
رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد استان گیلان،اسهال خونی و یا بدون خون،درد شکم، کاهش وزن و تب را از نشانه های ابتلا به این دو بیماری دانست و گفت:الزاما همه علایم در یک بیماری دیده نمی شود.
دکتر قناعی در خصوص راه های تشخیص این بیماری،یادآور شد:تشخیص بیماری به کمک گرفتن تاریخچه از بیمار، معاینه فیزیکی، تست های آزمایشگاهی و روش های متعدد تصویربرداری و کولونوسکوپی همراه با نمونه برداری انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: درمان در بیماری های التهابی روده براساس تشخیص پزشک معالج ممکن است در تمام طول عمر بیمار ادامه یابد. هرگز نباستی بدون نظر پزشک تعداد قرص های مصرفی به هر دلیلی کم و زیاد شود و هم چنین قطع و یا تغییر نوع دارو با نظر پزشک صورت می گیرد. دسته های متعدد دارویی در درمان بیمایر موثر هستند که پزشک براساس شدت بیماری، علایم و نیاز بیمار، درمان را انتخاب می کند.
رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد استان گیلان خاطرنشان کرد:هر دو دسته بیماری های التهابی رود در سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی است،و در میان زنان و مردان این نسبت برابر است.
دکتر قناعی در پایان گفت:متاسفانه بیماری های التهابی روده در استان رو به افزایش است.