57619160

۹۰ درصد میانسالان گیلان دچار کم‌تحرکی هستند

۱۹ / ۱۰ / ۹۶
۱۹:۱۳

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه میانگین چاقی در استان گیلان فراتر از میانگین کشوری است گفت: ۹۰ درصد افراد میانسال در استان گیلان و در سطح کشور دچار کم‌تحرکی هستند.
به گزارش تسنیم، محمد عباسی در همایش بسیج آموزشی تغذیه با محوریت” چاقی یا سلامتی، انتخاب باشماست” در رشت اظهار داشت: همایش بسیج آموزشی تغذیه استان گیلان در راستای برنامه‌های بسیج ملی تغذیه در استان گیلان برگزار می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه این برنامه همه ساله از ۱۵ تا ۳۰ دی ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود خاطرنشان کرد: استان گیلان طبق برنامه‌های اتخاذ شده کشوری در راستای تغذیه برنامه‌های متعددی را در این ایام در سطح استان برگزار می‌کند.
عباسی مشکل اصلی سلامت در جامعه کنونی را بیماری‌های غیر واگیر عنوان کرد و با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر در جامعه امروز ۳٫۴ مرگ و میر را تشکیل می‌دهند ابراز داشت: ۷۶ درصد مرگ و میر در جامعه امروز ناشی از بیماری‌های غیر واگیر است.
وی با تاکید بر اینکه کاهش چشمگیر بیماری‌های غیر واگیر از اهداف بزرگ وزارت بهداشت و درمان است بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد بیماری‌های غیر واگیر افزایش وزن و چاقی است و این پدیده برای بیماری‌های فشار خون و دیابت یک خطر جدی محسوب می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان کم‌تحرکی و استفاده نادرست از غذا‌ها را از عوامل مهم چاقی دانست و با بیان اینکه ۹۰ درصد افراد میانسال در کشور دچار کم تحرکی هستند تاکید کرد: ۳۰ درصد نوجوانان و ۷۰ درصد افراد میانسال در سطح کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند.
عباسی با تاکید بر اینکه در کل کشور ۶۰ درصد افراد و در استان گیلان ۶۸ درصد افراد از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند خاطرنشان کرد: میانگین چاقی در استان گیلان فراتر از میانگین کشوری است.
وی جامعه شهری استان گیلان را جزء بزرگترین جوامع شهری کشور دانست و با بیان اینکه شرایط ایجاد اضافه وزن در استان گیلان بیشتر از استان‌های دیگر فراهم است تصریح کرد: تک‌فرزندی و کاهش تحرک فرزندان در بازی‌های دسته‌جمعی از دیگر عوامل چاقی در استان گیلان است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه رشد تولد طی سال‌های اخیر در استان گیلان روبه کاهش بوده است تاکید کرد: تمامی عوامل مذکور موجب خطرپذیری استان گیلان در مقابل پدیده چاقی و بیماری‌های غیرواگیر شده است.
عباسی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در تلاش است تا با افزایش دانش آگاهی و سواد سلامت در مردم به ارتقاء سطح سلامت جامعه دست یابد اظهار داشت: تلاش است با اقدامات مذکور پدیده چاقی در استان گیلان کاهش یابد.