-تالاب-انزلی-1389546428

۷۵ درصد تالاب‌های کشور در معرضِ خطر

۲۷ / ۰۳ / ۹۶
۱۷:۱۱

معاون توسعه مدیریت،حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه میزان روند افزایش دما در ایران از میانگین جهانی بالاتر است گفت: ۷۵ درصد از تالاب‌های کشور در معرض خطر هستند.
به گزارش تسنیم، سید محمد مجابی ظهر امروز در نشست بررسی وضعیت محیط‌زیست ایران و جهان و سیاست‌های کلی محیط زیست در برنامه ششم توسعه اظهار داشت: وضعیت محیط زیست جهان با مشکل مواجه شده و این مسئله تنها مربوط به منطقه ما نیست.
وی میزان مصرف منابع در کشور را بیشتر از ظرفیت منابع کشور دانست و اعلام داشت: میزان مصرف منابع زیستی در کشور سه برابر ظرفیت منابع است و در میزان مصرف، رتبه ۱۷ دنیا و در رتبه منابع در جایگاه ۱۰۷ دنیا قرار داریم.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست میزان افزایش دما در ایران را از میانگین جهانی بالاتر اعلام کرد و ابراز داشت: گازهای گلخانه‌ای نقش موثری در افزایش دما دارند و ایران جزء ۱۰ کشور اول دنیا به لحاظ انتشار گازهای گلخانه‌ای است.
وی از انعقاد تفاهم نامه مشترک بین کشورهای در حال توسعه خبر داد و گفت: مقرر شد کشورهای توسعه یافته صندوقی ایجاد کنند و مطالعات خود را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار دهند تا به تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای تشویق شوند.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، پدیده گرد و غبار را یکی از مشکلات امروز دنیا دانست و خاطرنشان کرد: اجلاس جهانی مقابله با گرد و غبار تیرماه امسال در تهران برگزار می‌شود.
مجابی با بیان اینکه ۷۵ درصد از تالاب‌های کشور در معرض خطر هستند بیان داشت: مقدار آب دریاچه ارومیه در سال ۹۳ به ۵۰۰ میلیون متر کعب رسید و بسیاری از افراد گفتند مرگ دریاچه ارومیه فرا رسیده و در سال ۹۵ این مقدار به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت.
وی از تصویب قانون حافظت و احیای مدیریت تالاب‌ها از سوی مجلس شورای اسلامی پیرو اجرای سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: استان گیلان به‌دلیل دارا بودن قابلیت‌های تالابی نظیر تالاب انزلی می‌تواند در زمینه حفاظت تالاب‌ها به‌عنوان یک استان پایلوت عمل کند.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آلودگی موجود در دریای خزر و خلیج فارس اذعان داشت: سالیانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب انسانی به دریای خزر و ۳۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب انسانی به خلیج فارس می‌ریزد.
مجابی با اشاره به اینکه جنگل‌های ایران در حال تخریب و کاهش یافتن است اظهار داشت: مقام معظم رهبری تاکید دارند که نباید به بهانه شهرسازی، جنگل‌ها نابود و اراضی تصرف شود. از سال ۹۳ تا ۹۵ حدود ۸ هزار و ۷۰۰ هکتار علیه کسانی که اراضی محیط زیست را تصرف کردند شکایت کردیم و موفق شدیم ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی را پس بگیریم و بقیه اراضی نیز در جریان دادرسی قرار دارد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه احیای ۲۰ تالاب کشور در برنامه ششم توسعه قرار دارد و یکی از این تالاب‌ها، تالاب انزلی است که باید احیا شود افزود: مبحث پسماند در استان‌های شمالی زیبنده این استان‌ها نیست و تولید پسماند کمتر و تفکیک زباله از مبدا باید فرهنگ‌سازی شود.