139411081611522586989034

یک هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای صنعتی گیلان

۱۰ / ۰۶ / ۹۶
۱۴:۳۱

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان گفت: براساس دستور استاندار، امسال یک هزار میلیارد تومان به واحدهای صنعتی و تولیدی استان، تسهیلات پرداخت می شود.
به گزارش ایرنا، علی منتظری در همایش صنعتگران و تولیدکنندگان شهرستان لاهیجان اظهار داشت: در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی سقفی وجود ندارد و بر اساس نیاز این واحدها ، به آنها تسهیلات پرداخت می شود.
وی افزود: ۹۴۰ واحد تولیدی در استان گیلان وجود دارد که سال گذشته ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور پرداخت به این واحدها تعیین شده بود که بیش از آن مبلغ ، یعنی ۵۴۰ میلیارد تومان پرداخت شد.
منتظری خاطرنشان کرد: استان گیلان در اختصاص تسهیلات به واحدهای تولیدی، رتبه سوم و چهارم را در کشور دارد و شهرستان لاهیجان نیز در این زمینه نقش خوبی داشته است.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان یادآور شد: برای بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی در سال جاری ۲۹۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که این، فرصت خوبی است تا مدیران بتوانند از این تسهیلات برای نوسازی صنایع خود استفاده کنند.
وی تصریح کرد: دولت ساز و کارهایی تعریف کرده که اگر واحدها بدهی داشته باشند، نمی توانند از این تسهیلات برخوردار شوند ولی مشکلات بخش صنایع را می توانند مطرح کنند تا در کارگروه رفع موانع تولید در استان تصمیم گیری شود.
منتظری مهمترین مشکل در بخش صنعت را مشکلات بانکی ذکر کرد و گفت: دولت توانسته بخشی از این مشکلات را رفع کند و با تشکیل کار گروه رفع موانع تولید در استان، بخشی از مشکلات استانی و شهرستانی رفع شده ولی مشکلات بخش ملی باید توسط دولت حل شود.
وی اظهار داشت: ۲۵طرح صنعتی با ۸۰میلیارد تومان اعتبار در هفته دولت امسال در گیلان مورد بهره برداری قرار گرفت که این طرح ها برای ۳۰۰نفر اشتغال به همراه داشته است.
فرماندار شهرستان لاهیجان نیز در این همایش گفت: لاهیجان هفت درصد اشتغال در صنعت استان را به خود اختصاص داده و برای رساندن توسعه به اهداف از پیش تعیین شده ، نیاز است که به برنامه آمایش سرزمینی توجه شود.سید محمد احمدی اظهار داشت: منابع دولتی بدون استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی به سر منزل مقصود نمی رسند و برای استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی یکی از این راه ها تسهیلگری توسط بانک ها و بخش دولتی است .
وی با اشاره به اینکه کشور در سرمایه گذاری در مسیر خوبی قرار گرفته و وارد مرحله جدیدی شده، تصریح کرد: گرچه کشور ما از نظر امنیت فیزیکی توسط نیروهای انتظامی و مسلح در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد ولی طی چند سال اخیر، امنیت روانی از بین رفته در کشور، احیا شده که سرمایه مهمی در جلب اعتماد عمومی است .
ذبیح نیکفر نماینده لاهیجان در مجلس نیز با اشاره به اهمیت طرح آمایش سرزمین گفت: استقرار صنایع در مناطق نباید موجب آسیب پذیری محیط زیست شود بلکه باید برای آن منطقه مزیت ایجاد کند.
وی تصریح کرد: در گیلان با توجه به کشاورزی بودن استان باید روی صنایع تبدیلی بخش کشاورزی سرمایه گذاری شود و نسبت به استقرار صنایع بسته بندی اقدام تا منجر به اشتغال پایدار شود .نیکفر بر توسعه و تجهیز شهرک صنعتی تموشل در مسیر لاهیجان به سیاهکل تاکید کرد و افزود: برای توسعه این شهرک صنعتی نیازمند توسعه راه های دسترسی هستیم که پیشنهاد شده جاده مسیر سیاهکل، ازبرم به لاهیجان از راه فرعی به راه اصلی ارتقاء یابد تا در آینده مشکل تردد نداشته باشیم .