تاریخ : چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹ 10 ربيع ثاني 1442 Wednesday, 25 November , 2020
4

گیلان حداقل تا پایان فروردین ۹۷ درگیر آنفلوآنزا است

  • کد خبر : 23824
  • ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۸
گیلان حداقل تا پایان فروردین ۹۷ درگیر آنفلوآنزا است

رئیس سازمان دامپزشکی گفت:تیپ و سویه جدید H ۵ N ۶ در پارک ملی بوجاق کیاشهر گیلان متوقف شده و دیگر تاکنون گزارش جدیدی از آن در منطقه بوجاق نداشته‌ایم. علیرضا رفیعی‌پور با حضور در ایسنا،از صدور دستورالعمل جدیدی برای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور خبر داد و اعلام کرد: اگر شرایط […]

رئیس سازمان دامپزشکی گفت:تیپ و سویه جدید H ۵ N ۶ در پارک ملی بوجاق کیاشهر گیلان متوقف شده و دیگر تاکنون گزارش جدیدی از آن در منطقه بوجاق نداشته‌ایم.
علیرضا رفیعی‌پور با حضور در ایسنا،از صدور دستورالعمل جدیدی برای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور خبر داد و اعلام کرد: اگر شرایط و رویه‌های کنونی در سال آینده نیز ادامه پیدا کند،میزان تلفات این بیماری تا دو برابر امسال یعنی بیش از ۴۰ میلیون قطعه طیور افزایش پیدا می‌کند.اما اگر این دستورالعمل کاملا اجرایی شود دیگر شاهد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به صورت اپیدمی و سونامی نخواهیم بود که البته در این میان، نام همه متولیان و مسئولان دولتی و خصوصی که کوتاهی کنند،اعلام می‌شود.
رفیعی‌پور با اشاره به اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با سویه H ۵ N ۸ که از سال گذشته به ایران آمده بود، با سویه جدید کاملا متفاوت است، اظهار کرد: این سویه بیماری بالغ بر ۲۰ استان گزارش آن را داشته‌ایم که البته ممکن است در یک استان چند مورد خاص و جزئی باشد و یک استان دیگر به صورت وسیع‌تر و گسترده‌تر بوده که حتی به ۷۰ کانون بیماری هم می‌رسد. تاکنون بیش از ۵۶۰ کانون این بیماری در کشور شناسایی شده و اقدامات معدوم سازی و کنترلی در حوزه‌های مختلف انجام شده است .
وی اضافه کرد:در این راستا بالغ بر ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه طیور معدوم‌سازی شدند که بیش از ۸۵ درصد آنها طیور تخم‌گذار و پولت بوده‌اند و مابقی آن به مرغ‌داری‌های گوشتی، سایر ماکیان از جمله بلدرچین، کبک، شترمرغ، بوقلمون و … را در برمی‌گیرد که با توجه به اینکه درصد و سهم بسیار اندکی از آمار شیوع و تلفات این بیماری به مرغ‌داری‌های گوشتی برمی‌گردد، نگرانی در این زمینه وجود ندارد. شناسایی دقیق کانون‌های بیماری و معدوم‌سازی بالغ بر ۲۴ میلیون قطعه انواع طیور بومی، سنتی و صنعتی تنها به دلیل این مسئله بوده که بتوانیم جلوی شیوع گسترش بیماری را در شعاعی که اقدامات کنترلی و پایشی سازمان دامپزشکی انجام می‌شود را بگیریم و از همه مهم‌تر که این ویروس و دیگر انواع و سویه‌های آن امکان انتقال به انسان را دارند بنابراین همه اقدامات و سختگیری‌های انجام شده به این جهت است .
رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بر اساس ساختار و شدت حدت آن تا پایان فروردین ماه نیز می‌تواند مرغ‌داری‌های کشور را درگیر کند، تاکید کرد: بیماری که در تهران و دریاچه چیتگر مشاهده و گزارش شد، ارتباطی به سویه جدید H ۵ N ۶ که در بوجاق کیاشهر گزارش شده بود، ندارد و همان سویه قبلی یعنی H ۵ N ۸ بوده است. البته اقدامات کنترلی و پیشگیرانه سازمان دامپزشکی سبب شد تا سویه جدید بیماری فوق حاد پرندگان در پارک ملی بوجاق باقی بماند و به جای دیگری سرایت نکند. بنابراین امیدواریم در سال آینده دیگر شاهد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به این شکل که به عنوان سونامی از آن یاد می‌شود، نباشیم. چرا که این بیماری آنقدر خطرناک و سریع‌الانتشار است که هر جنبنده و شی متحرکی از جمله باد می‌تواند ناقل این بیماری باشد و از طرق مختلف از حیوانی به حیوان دیگر و حتی از انسانی به انسان دیگر منتقل شود .
رئیس سازمان دامپزشکی اعلام کرد: یکی از عوامل تشدیدکننده شیوع و گستره بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، این است که زیرساخت‌های واحدهای پرورشی طیور به ویژه مرغ‌داری‌های مرغ تخم‌گذار باید اصلاح شود. در این زمینه شیوه‌نامه و دستورالعملی در ستاد ملی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تدوین شده که اگر این دستورالعمل اجرایی شود، در سال آینده شاهد آنفلوآنزا و سونامی و اپیدمی شدن آن نخواهیم بود. در این دستورالعمل رسانه‌های مختلف از خبرگزاری‌ها تا رسانه‌ ملی وظیفه خاص و ویژه‌ای بر عهده دارند چرا که یکی از اساسی‌ترین عوامل پیشگیرانه و کنترلی در زمینه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اطلاع‌رسانی سریع، درست و به موقع است .

لینک کوتاه : http://khazardaily.ir/?p=23824
  • دیدگاه‌ها برای گیلان حداقل تا پایان فروردین ۹۷ درگیر آنفلوآنزا است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.