محمدی

کیوان محمدی: سرمایه‌گذاری نیاز اصلی تحقق تولید و اشتغال است

۱۲ / ۰۲ / ۹۶
۲۱:۱۹

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان سرمایه‌گذاری را نیاز اصلی تحقق تولید و اشتغال برشمرد و گفت: اگر سرمایه گذاری نباشد خود به خود تولید رخ نخواهد داد.
به گزارش ایسنا، کیوان محمدی در مراسم گرامیداشت روز کارگر که در سیاهکل برگزار شد، ضمن تبریک ایام شعبانیه و روز پاسدار و جانباز، گفت: اگر زحمات این عزیزان نباشد امنیتی که ما در بین کشورهای همسایه داریم از بین خواهد رفت.
وی به هفته گرامیداشت مقام معلم اشاره کرد و ادامه داد: همه مدیون معلمان هستیم چرا که سواد را به ما آموختند و زمینه را برای پیشرفت ما فراهم نمودند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان همچنین روز جهانی کارگر را به همه کارگران تبریک گفت و افزود: من این افتخار را دارم به هر آنچه که دارم و رسیدم توسط یک پدر از قشر کارگر بوده است.
محمدی کارگران را قشر مظلوم جامعه خواند و گفت: توسعه یک کشور بند به کارگران هست.
این مقام مسئول با بیان اینکه کارگران مکمل مدیران، مهندسان و… هستند، تصریح کرد: کارگر به معنای شخصی است که کار یدی می کند. اگر کسی نباشد که قدرت انجام کار یدی را داشته باشد، کارها به نتیجه نخواهد رسید. به همین دلیل فکر می کنم همه موظفند حداکثر رفاه و امکانات را برای این قشر فراهم آورند اما باید برای تحقق آروزها برنامه داشت و تلاش کرد.
وی ادامه داد: موردی که همه درخصوص آن نگران هستند، بیکاری جوانان تحصیلکرده است که احتمال مشکلاتی مانند افسردگی را به دنبال خواهد داشت. اگر مسئله اشتغال و تولید از سوی مقام معظم رهبری بیان می شود، دلیلش به عنوان یکی از مشکلات فعلی است لذا ذیل اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مسئله عمده و کلان باید به تولید و اشتغال توجه نمود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان سرمایه‌گذاری را نیاز اصلی تحقق تولید و اشتغال برشمرد و گفت: اگر سرمایه گذاری نباشد خود به خود تولید رخ نخواهد داد و بسیاری نمی‌ توانند از مزایای آن برخوردار شوند. در این منطقه هم سرمایه بود که باعث ایجاد کارخانه شد لذا باید ذهن نسبت به سرمایه‌دار و سرمایه‌گذار اصلاح شود.
محمدی تصریح کرد: از همین منطقه کسانی هستند در سایر نقاط داخلی و خارجی سرمایه‌گذاری می‌کنند لذا باید به هر نحو ممکن در جذب و رغبت به سرمایه‌گذاری آنها در منطقه خودشان بکوشیم. احداث کارخانه در این منطقه مزایایی برای ساکنین اطراف آن از جمله اشتغال، احداث جاده و بسته نشدن جاده در فصول سرد سال را به همراه داشته است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان به سه شعار دولت یازدهم مبنی بر تعامل با جهان، نجات اقتصاد و احیای اخلاق اشاره کرد و افزود: پاسخ این سوال که چرا باید به دنبال تعامل با جهان و تنش‌ زدایی بود، سرمایه‌گذاری است؛ چرا که امنیت و ثبات شرط اول سرمایه گذاری است. منطقه‌ای که در آن تنش باشد سرمایه گذار رغبتی به حضور در آن نخواهد داشت لذا تعامل با جهان هم در همین راستاست.
وی درخصوص شعار نجات اقتصاد، عنوان کرد: دولت در چهار سال گذشته همواره در پی ثبات بوده است. دلاری که با بی ثباتی از ۹۰۰ تومان به نزدیک ۴ هزار تومان رسیده بود را در همان رقم تثبیت کرد. وقتی قیمت دلار افزایش یافت مفهومش آن است که حقوق و سرمایه و قدرت خرید ما ناگهانی کاهش یافت. از دیگر سو پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی هم مشکلی را حل نمی کند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با بیان اینکه دولت توانست جلوی اضمحلال را بگیرید، خاطرنشان کرد: دولت امور را با رشد منفی ۶٫۸ تحویل گرفت اما امروز بنا بر اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور و مرکز آمار با رشد ۷٫۳ تحویل می دهد و تورم از حدود ۴۰ درصد به نرخ تک رقمی رسید. علاوه بر این در سال ۹۲، حدود ۸۰ هزار کارخانه راکد وجود داشت ولی امروز دولت توانست ۲۲ هزار کارخانه را مجددا راه‌اندازی نماید. مسلما راکد ماندن ۵۸ هزار کارخانه رضایت‌ بخش نیست و باید در جهت راه ا‌ندازی دوباره آنها با جذب سرمایه گذار تلاش کنیم تا کارگرانی که عذر آنها خواسته شده بود مجددا به کار خود بازگردند چرا که وقتی اشتغال ایجاد شود شرافت و طبع انسانی اقتضا می‌کند هرکس روی پای خودش باشد