13960205000639_Test_PhotoH

کمتر از ۷ درصد بودجه گیلان در بخش کشاورزی پرداخت می‌شود

۰۷ / ۰۲ / ۹۶
۰۲:۴۸

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان این استان را کشاورزی توصیف کرد و گفت: کمتر از ۷ درصد از بودجه گیلان در بخش کشاورزی پرداخت می‌شود.

علیرضا شعبان‌نژاد در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه ۲۸ درصد از اشتغال گیلان در بخش کشاورزی است اظهار کرد: آمار واقعی اشتغال در بخش کشاورزی استان بالای ۵۰ درصد است.

وی به فعالیت ۶۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی در مراکز دهستان‌های گیلان اشاره کرد و افزود: کمتر از هفت درصد از بودجه استان در بخش کشاورزی پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بخش کشاورزی در استان امیدوارکننده است، تصریح کرد: نشای برنج در نقاط مختلف گیلان آغاز شده و شالیکاران در حال آماده‌سازی اراضی برای کشت برنج هستند.

شعبان‌نژاد از برداشت سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برنج در گیلان خبر داد و بیان کرد: سال گذشته ۷۰ هزار تن برنج سفید از راتون در کشت دوم در شالیزارهای استان برداشت شده و از کیفیت بسیار بهتری نسبت به کشت نخست برخوردار است.

وی به وجود ۴۳۰ هزار هکتار زمین زراعی در گیلان اشاره کرد و گفت: سالانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول در مزارع استان تولید می‌شود و برخی از محصولات مانند چای، برنج، فندق، بادام‌زمینی و … منحصر به‌فرد هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از برنج کشور در این استان تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: گیلان پس از استان مازندران رتبه دوم تولید برنج در کشور را دارد و توسعه شالیکاری یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در این استان است.