n82651490-71844033

کشف ۵۰۰ تن برنج وارداتی در فصل ممنوعیت در گیلان

۱۰ / ۰۶ / ۹۶
۱۴:۳۳

ریس پلیس آگاهی گیلان از کشف ۵۰۰ تن برنج وارداتی در فصل ممنوعیت واردات این محصول در یک انبار خصوصی در استان خبر داد.
سرهنگ فرهاد فلاح کریمی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت :براساس مصوبه هیات دولت، واردات برنج خارجی از اول مردادماه ( فصل برداشت برنج تا پایان برداشت داخلی ممنوع است اما فردی اهل تهران با وادات برنج خارجی ، آنها را در انباری در مسیر جاده تهران – رشت نگهداری می کرد.
وی با بیان اینکه این نوع برنج وارداتی از لحاظ شکل و عطر شبیه برنج گیلان است، افزود: عموما این برنج ها با محصول گیلان مخلوط و به بازار عرضه می شود.
وی ورود برنج به استان را نیازمند صدور مجوز لازم توسط جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان و بیان کرد: این برنج کشف شده از لحاظ استاندارد و بهداشتی مصرف خوراکی دارد اما توزیع آن در این فصل غیر قانونیست.
به گفته سرهنگ فلاح کریمی ؛مدارک اسنادی بیش از این میزان واردات برنج توسط این فرد را نشان می دهد اما هنوز به طور کامل مشخص نیست که مابقی این محصول وارد شده در کجا نگهداری و یا استفاد شده است.
رئیس پلیس اگاهی استان گیلان خاطرنشان کرد: با توجه به مدارک و مستندات برای این فرد پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شد. از سال ۹۳ بمنظور حمایت از کشاورزان ، براساس مصوبه هیات دولت ، واردات برنج از اول مرداد تا پایان آذرماه زمان برداشت برنج داخلی ، ممنوع است .
استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری با افزون بر ۳۱۷ هزار بهره بردار دارد که سالانه یک میلیون و ۱۶۰ تن شلتوک از آن استحصال می شود و از این میزان حدود ۷۵۰ تن برنج سفید با کیفیت بدست می آید.
همچنین گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است و رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج بعد از استان مازندران را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود.
بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.