101509

کشف کوزه سفالی دوره ساسانی توسط صیادان تالش

۱۹ / ۰۹ / ۹۶
۱۹:۰۱

سرپرست معاون میراث فرهنگی گیلان گفت:صیادان پره ماهی گیری روستای پشته جوکندان در پی فعالیتهای تور ریزی در ساحل روستای جوکندان تالش موفق به کشف ظرف سفالی شدند.
به گزارش ایسنا؛ ولی جهانی اظهار کرد:این ظرف سفالی که به شکل کوزه یا سبوی شکسته بزرگ است، در حین تور ریزی در ساحل روستای پشته جوکندان توسط صیادان کشف شد .
وی با بیان اینکه شی کشف شده مذکور به صورت یک کوزه بزرگ دسته دار است که رنگ بدنه آن نخودی تیره بوده و دارای خمیره‌ای به رنگ خاکستری است،اظهار کرد:در زیر لبه تزیینات نقش کنده به صورت دوایر افقی و خطوط عمودی در میان کادرهای افقی وجود دارد. سرپرست معاون میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد:بر روی بدنه این کوزه سفالی و به ویژه داخل ظرف،رسوبات دریایی که شامل صدف های دریایی است مشاهده می شود که نشانگر قرار گرفتن طولانی مدت در زیر آب دریا می باشد.
جهانی خاطرنشان کرد:با توجه به رنگ و فرم بدنه و خمیره این ظرف سفالی که به شکل یک کوزه یا سبوی بزرگ است می توان عنوان کرد که این ظرف متعلق به دوران اوایل اسلام و یا شاید اواخر ساسانی باشد .
وی با اشاره به اینکه به دلیل فقدان نمونه های قابل مقایسه در منطقه هم اکنون نمی توان با قطعیت دوره مرتبط به اثر را کشف کرد و اظهار کرد:با توجه به کشف این ظرف سفالی در نزدیکی کشتی به گل نشته واقع در بندرگاه تاریخی ساحل قرق تالش،بررسی باستان شناختی و علمی به خصوص سواحل دریای خزر در این منطقه، جهت روشن شدن قدمت و حضور کشتیرانی در دریای مذکور حایز اهمیت خواهد بود