95095

کاهش تولید پیله تر ابریشم در کشور

۱۶ / ۰۵ / ۹۶
۱۶:۲۹

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: بروز بیماری در شش استان کشور موجب کاهش تولید پیله تر ابریشم شد.
مهندس علی‌اصغر داداش‌پور در گفت‌و‌گو با ایسنا، از تولید ۸۵۰ تن پیله تر ابریشم در سالجاری خبرداد و گفت:ارزش اقتصادی این میزان تولید بیش از ۲۱ میلیارد تومان برآورد میشود.
وی با اشاره به اینکه حداقل ۱۸ هزار خانوار در این شغل فعالیت دارند، افزود: امسال بیش از ۲۸ هزار جعبه تخم نوغان در ۲۰ استان کشور توزیع شد که به همت نوغانداران، پرورش کرم ابریشم صورت گرفت.
داداش پور ادامه داد: خوشبختانه تمام پیله‌های تولید شده توسط بخش خصوصی خریداری شد و نوغانداران پیله های خود را به قیمتی بالاتر از قیمت تضمینی که ۱۸ هزار و ۱۰۴ تومان تعیین شده بود،فروختند.
وی خاطر نشان کرد:امسال با حدود هفت‌هزار تومان بالاتر از این نرخ تضمینی یعنی حدود ۲۵ هزار تومان در هر کیلوگرم به طور متوسط خریداری شد. قیمت تضمینی نسبت به سال ۹۲ حدود ۶۵ درصد افزایش داشته است.
داداش‌پور تصریح کرد: از ۸۵۰ تن پیله تر ابریشم، دست‌کم ۱۳۶ تن نخ ابریشم استحصال خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه این مقدار نسبت به سال گذشته که ۱۴۷ تن بود، کمتر است، گفت: بروز بیماری در شش استان کشور، بیش از چهارهزار جعبه تخم نوغان را دچار آسیب کرد و به همین دلیل امسال تولید پیله تر ابریشم در کشور کاهش یافته است.
رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود:با این حال، گیلان که بیش از نیمی از تولید کشور را در اختیار دارد، از این بیماری مصون ماند.