قطار

پیشرفت فیزیکی حدود ۹۹ درصدی راه آهن قزوین – رشت

۰۴ / ۰۶ / ۹۶
۱۶:۵۸

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از پیشرفت فیزیکی حدود ۹۹ درصدی راه آهن قزوین – رشت خبر داد و گفت: بزودی در این استان، صدای سوت قطار شنیده می شود.
به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت در برنامه زنده تلویزیونی شبکه باران (سیمای مرکز گیلان) با اشاره به اهمیت زیر ساخت ها در توسعه استان گفت: یکی از مهمترین بحث زیرساخت ها در گیلان، تکمیل راه آهن قزوین – رشت – انزلی – آستاراست.
وی این خط ریلی را نه تنها پروژه ملی بلکه پروژه ای بین المللی دانست و افزود: در حال حاضر پروژه راه آهن قزوین – رشت حدود ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فقط قطعه ای بسیار کوچک از یک پل طویل به میزان چند کیلومتر، باقی مانده که نیاز به مصالح فولادی دارد و بزودی تکمیل می شود.
وی به هشت کیلومتر باقی مانده آزاد راه رشت – قزوین نیز اشاره کرد و گفت: برای تکمیل این هشت کیلومتر، با پیمانکار وارد کار شده ایم اما مردم رودبار، مسئولان و نمایندگان خواستند راه به گونه ای احداث شود که اقتصاد مردم منطقه بدلیل عرضه محصولات بویژه زیتون تحت تاثیر قرار نگیرد.
به گفته معاون رئیس جمهوری ، توسعه فقط افزودن راه نیست بلکه توسعه آن است که در کنار گسترش راه ها ، سفره مردم، اشتغال و وضعیت اقتصادی شهرها نیز مورد توجه باشد.
به گزارش ایرنا، راه آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا به طول ۳۸۸ کیلومتر ارتباط ترانزیتی کریدور شمال – جنوب را تسهیل می کند و از شهرستان قزوین آغاز و پس از عبور از شهرهای لوشان، منجیل، رشت و بندرانزلی، از شهرستان آستارا به کشور جمهوری آذربایجان متصل خواهد شد که در حال حاضر محور قزوین – رشت به طول ۱۶۴ کیلومتر و یک قطعه از رشت – انزلی به طول ۱۷ کیلومتر و محدوده آستارای آذربایجان تا آستارای جمهوری اسلامی ایران به طول سه کیلومتر، اجرا شده است.
همچنین آزادراه رشت – قزوین به طول کلی ۱۳۷٫۴ کیلومتر از مهمترین راه های کشور و بخشی از کریدور بین المللی شمال – جنوب است که به عنوان کوتاه ترین، ارزان ترین و مناسب ترین مسیر حمل کالا بین دو قاره آسیا و اروپا محسوب می شود.