66080_243-1

پهلوگیری موفق یک فروند کشتی با ۵ هزار و ۶۰۰ تن کالا در بندر آستارا

۲۵ / ۰۹ / ۹۶
۲۰:۵۱

رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا از پهلوگیری موفق کشتی “سپانو” با ۵ هزار و ۶۰۰ تن کالا در بندر آستارا خبر داد.
به گزارش ایسنا، محمود میرنبی لی ، در جمع خبرنگاران خبرگزاری ها اظهار کرد: فعالیت رسمی بندر آستارا به عنوان نخستین بندر خصوصی کشور از فروردین ماه ۱۳۹۲ آغاز شد و برای نخستین بار یک فروند کشتی بزرگ تجاری از بندر آکتائو قزاقستان با محموله ۵ هزار و ۶۰۰ تن کالای وارداتی در آن پهلو گرفت.
وی با بیان اینکه پهلوگیری این کشتی بزرگ تجاری به صورت کاملاً ایمن انجام شد، ادامه داد: کشتی فوق ۱۴۰ متر طول دارد و با آبخور ۴ متر و ۶ متر با محموله آهن آلات وارد بندر آستارا شد.
میرنبی لی با بیان اینکه این کشتی یکی از بزرگترین کشتی های دریای خزر محسوب می شود ، افزود: با تمهیدات انجام شده ، ایمنی آبراه ، علائم کمک ناوبری و پرسنل مجردی دریایی ، این کشتی با ایمنی کامل در اسکله بندر آستارا پهلو گرفت و بلافاصله عملیات تخلیه بار آغاز شد.
وی در بخش دیگر سخنان خود به آمار واردات و صادرات انواع کالا از طریق بندر آستارا اشاره کرد و گفت: از فروردین ماه ۱۳۹۶ تاکنون در حوزه صادرات ۵۰۴ هزار و ۲۹ تن و در حوزه واردات ۹۰ هزار و ۳۲۷ تن کالا در بندر آستارا تخلیه و بارگیری شده است.
رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا میرنبیلی اضافه کرد: در این مدت ۷۵ فروند کشتی وارد بندر آستارا شده و همچنین ۷۴ فروند کشتی بندر آستارا را به مقصد بنادر حاشیه دریای خزر ترک نموده است.
وی در بخش دیگر سخنان خود به معرفی کالاهای صادراتی و وارداتی از این بندر اشاره کرد و یادآور شد: از نخستین سال تأسیس ، کالاهایی از قبیل انواع چوب ، تخته نراد ، کربنات کلسیم ، انواع سیمان ، دی اکسید تیتانیوم، کاشی و سرامیک ، مصنوعات فلزی ، گچ ساختمانی ، رول آهن ، انواع پلی اتیلن ، نمک صنعتی ، فتالیک و مشتقات ، شمش آهن ،MDFخام ، PVC و مشتقات آن و سنگ گرانیت در این بندر تخلیه و بارگیری شده است.
سید محمود میرنبی‌لی در پایان فعالیت شبانه‌روزی بخش‌های مختلف از قبیل گمرک را از مهمترین ویژگی‌های بندر چند منظوره آستارا عنوان کرد و گفت: فاصله این بندر تا بندر باکو ۱۳۳ مایل دریایی ، بندر آکتائو ۳۵۰ مایل دریایی ، بندر ترکمن باشی ۲۴۰ مایل دریایی ، ماخاچ کالا (مخاچ قلعه) ۳۷۳ مایل دریایی ، آستاراخان ۲۴۰ + ۱۷۰ مایل دریایی ، فریدون کنار ۲۰۵ مایل دریایی ، بندرانزلی ۶۵ مایل دریایی ، بندر نوشهر ۱۶۵ مایل دریایی و بندر امیر آباد ۲۳۵ مایل دریایی می‌باشد که بر موقعیت ممتاز این بندر در کاهش فاصله با استان‌های شمال غرب و غرب کشور افزوده است.