مرغ

وضعیت صنعت مرغ نابسامان است

۲۶ / ۰۷ / ۹۶
۱۸:۰۸

نائب رئیس هیئت مدیر کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت:بی‌برنامگی دولت و نقش آفرینی دلالان،عامل نابسامانی صنعت مرغداری است.

حبیب اسدالله‌نژاد در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان، گفت: قیمت مرغ باز هم به شدت کاهش یافت و فریاد مرغداران را از نابسامانی ها و زیان بلند کرد.

وی افزود:تولیدکنندگان بعد از ۴۵ روز زحمت در واحدهای مرغداری، نه اختیار لازم برای فروش مرغ‌های تولیدی دارند و نه نقشی در تعیین قیمت آن دارند.

اسدالله‌نژاد ادامه داد: در دو هفته گذشته باز هم بازار مرغ انباشته شد ازمرغ‌هایی که در واحدهای مرغداری مانده و خریدار ندارد و قیمت‌هایی که هر روز کاهش می‌یابد.

وی افزود:شرکت پشتیبانی امور دام بنا به وظیفه ذاتی خود به تمامی استانها دستورالعمل خرید و ذخیره سازی مرغ را ابلاغ کرد اما این دستورالعمل همواره اعتراض مرغداران را در پی دارد.

حبیب اسدالله‌نژاد با انتقاد شدید از عملکرد معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی در برنامه ریزی و ساماندهی صنعت مرغداری کشور گفت: آسیب های وارده برصنعت متوجه این معاونت است چرا که به‌ عنوان متولی تولید و تنظیم بازار سند چشم انداز برای صنعت نداشته و طرح و برنامه فنی و کارشناسی هم برای برون رفت از وضع موجود ندارند و با آزمون و خطا به دنبال مدیریت صنعت هستند.

وی صدور بی‌رویه مجوز برای واحدهای مرغداری بدون تعیین بازار مصرف برای آن و سرازیر کردن حجم وسیعی از اعتبارات ملی برای این کار و بر هم زدن تعادل بین عرضه و تقاضا و درگیرکردن بانکها و مرغداران با این بحران را از اشتباهات استراتژیک وزارت جهاد تلقی و افزود:برای رفع این بحران مدیریت تولید مدنظر و اجرایی شد که در نهایت کاهش تولید جوجه مدنظر قرار گرفت.

اسدالله‌نژاد ادامه داد:اما با توجه به افزایش بی رویه قیمت جوجه،جهاد برای حل مشکل گرانی جوجه ساده ترین راه را انتخاب کرد و افزایش سن حذف گله مادر و به تبع آن افزایش تولید جوجه و حتی دستور واردات تخم مرغ نطفه دار را در دستور کار قرار داد،در حالیکه کاهش شدید مصرف مرغ در پاییز و افت سنتی قیمت قابل پیش بینی بود.

نائب رئیس هیئت مدیر کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با گلایه از مصوبات حاکمیتی که توسط سایر اجزا حاکمیتی اجرا نمی‌شود، گفت: در حالی که از سوی تنظیم بازار قیمت هر کیلو مرغ بین ۷۸۰۰-۷۲۰۰ تومان اعلام شده و وظیفه ذاتی شرکت پشتیبانی امور دام وزرات جهادکشاورزی حمایت از تولیدات است این شرکت باقراردادی عجیب مرغ منجمد شیرینگ پک را به ازای هر کیلو ۶۸۰۰تومان خریداری می‌کند،در حالیکه هزینه انجماد و بسته بندی حدود ۳۰۰تومان از مرغ گرم بیشتر است و دراصل خرید شرکت پشتیبانی ۷۰۰تومان کمتر از قیمت مصوبه ستاد تنظیم بازار است و این یعنی جفا در حق تولیدکنندگانی که مرغ های مازاد آنان در سالن ها مانده و چاره ای جز فروش به هرقیمتی ندارند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مرغداران گیلان با اشاره به اینکه همواره با شروع خرید و ذخیره‌سازی شرکت پشتیبانی امور دام قیمت مرغ به شدت کاهش و قیمت نهاده افزایش می‌یابد،آنرا یک معما و سوال بزرگ برای تولید کنندگان برشمرد وافزود: درحال حاضر کنترل تولید جوجه وبه تبع آن مرغ و نظارت برقیمت جوجه و نهاده ،آسان ترین راه برای مدیریت تولید است.

وی در پایان کمک دستگاههای مسئول برای قطع دست دلالان و واسطه ها در تعیین قیمت مرغ و جوجه و واگذاری امور به تشکلها را خواستار شد.