بارگیری

ورود خبرنگاران به جلسات علنی شورای شهر آستارا ممنوع

۰۸ / ۰۸ / ۹۶
۱۸:۲۸

پس از گذشت نزدیک به سه ماه از آغاز به کار شورای پنجم شهر آستارا جلسات علنی این شورا همانند جلسات شوراهای ادوار گذشته بدون حضور خبرنگاران پشت درهای بسته برگزار می‌شود و شهروندان ازآنچه در صحن شورای شهر آستارا اتفاق می‌افتد بی‌خبر هستند.
به گزارش فارس، پس از گذشت نزدیک به سه ماه از آغاز به کار شورای پنجم شهر آستارا، جلسات علنی این شورا همانند جلسات شوراهای ادوار گذشته بدون حضور خبرنگاران پشت درهای بسته برگزار می‌شود و شهروندان ازآنچه در صحن شورای شهر آستارا اتفاق می‌افتد بی‌خبر هستند.
سهم خبرنگاران از جلسات علنی شورای پنجم شهر آستارا تنها محدود به‌ روزهای نخست فعالیت شورا و جلسات بررسی و انتخاب شهردار این شهر بود و از تاریخ ۲۳ شهریورماه سال جاری دعوتی از روابط‌عمومی شورای پنجم شهر آستارا منبی بر حضور خبرنگاران جهت پوشش جلسات علنی شورا صورت نگرفته است.
اعضای هیئت‌رئیسه شورای پنجم شهر آستارا همواره در صحبت‌های خود از خبرنگاران به‌عنوان چشم بینا، گوش شنوا و زبان گویای مردم یاد کرده‌اند، اما در عمل خلاف این رخ داده و بازوان خبری و نظارتی شورا تاکنون جایگاهی در جلسات علنی و مهم شورای پنجم این شهر نداشته و ندارد.
خبرنگار خبرگزاری ایسنا در شهرستان آستارا با بیان اینکه عدم دعوت از خبرنگاران در جلسات مهم اداری مختص به شورا نیست، اظهار کرد: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی این شهرستان جلسات مهم خود با مدیران کل را بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌کنند و این در شهرستان آستارا به یک رسم تبدیل شده است.
رامین بشرویه بی‌اطلاع گذاشتن مردم از عملکردها در جامعه‌ای که مردم ولی‌نعمت آن هستند را یک سم و آسیب اجتماعی دانست و تصریح کرد: منتخبین مردم در شورای اسلامی شهر آستارا باید از ظرفیت خبرنگاران در راستای انعکاس اخبار و تصمیمات مهم شورا به مردم استفاده بهینه کنند.
وی با اشاره به اینکه خبرنگارگریزی در بین مسئولان دستگاه‌های اجرایی به یک فرهنگ تبدیل شده است، افزود: ناآگاه گذاشتن جامعه خبری از اقدامات انجام شده و یا به‌اصطلاح سکوت و خودسانسوری مسئولان و منتخبین مردم، باعث دامن زدن به شایعات، افزایش فضای تخریب و بی‌اهمیت شمردن جایگاه مردم می‌شود.
خبرنگار خبرگزاری ایرنا در شهرستان آستارا با اشاره به اینکه در دوره‌های قبل نیز جلسات علنی شورا بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌شد و همکاران ما نسبت به این موضوع گلایه‌مند بودند، اظهار کرد: امیدوار بودیم با آمدن نیروهای جوان به صحن شورا این رویه اصلاح شود، اما تاکنون اتفاق خاصی نیفتاده است.
یوسف هدایتی با اشاره به اینکه خبرنگاران از شورای پنجم شهر آستارا انتظار دارند جلسات مهم و مرتبط با حوزه‌های مهم شهری را جهت پوشش خبری به آن‌ها اطلاع دهند، خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی جلسات مهم شورا کار چندان سختی نبوده و این کار را می‌توان به‌راحتی با راه‌اندازی یک گروه تلگرامی انجام داد.
وی از اصحاب رسانه به‌عنوان حلقه ارتباطی بین اعضای شورای شهر و مردم یاد کرد و افزود: خواسته ما از اعضای شورای پنجم شهر آستارا این است که هر سه ماه یک‌بار نشست رسانه‌ای برگزار کنند و در آن به سؤالات خبرنگاران که دغدغه عامه شهروندان است پاسخ دهند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر آستارا با اشاره به اینکه جلسات علنی شورای اسلامی این شهر در روز معینی از هفته برگزار نمی‌شود، اظهار کرد: از حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در جلسات علنی شورای شهر آستارا استقبال کرده و علاقه داریم اصحاب رسانه در جلسات حضور داشته و حقایق را به مردم انعکاس دهند. عادل نیرودل با بیان اینکه طبق قانون شوراها حضور مستمعان در جلسات علنی شورا با اجازه رئیس شورا آزاد بوده و خبرنگاران جهت حضور در جلسات علنی شورای شهر آستارا باید با روابط‌عمومی شورا هماهنگ باشند، تصریح کرد: در صحن شورا بارها از حضور خبرنگاران جهت پوشش جلسات علنی شورا دفاع کرده‌ام. وی با اشاره به اینکه تمایلی به محدود کردن حضور خبرنگاران در صحن شورا ندارم و حضور پررنگ و همیشگی خبرنگاران سبب می‌شود واقعیت‌ها به صورت شفاف در اختیار مردم قرار بگیرد، گفت: حق طبیعی مردم است تا بدانند در شورا چه می‌گذرد و این مهم با حضور نمایندگان افکار عمومی در جلسات علنی شورا تحقق می‌یابد.
عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر آستارا ضمن درک نگرانی خبرنگاران از عدم حضور در جلسات علنی شورای این شهر اظهار کرد: در نخستین جلسه شورا این موضوع را با جدیت تمام پیگیری می‌کنم تا بتوان از ظرفیت خبرنگاران جهت پوشش خبری جلسات و انعکاس درست اخبار به مردم استفاده شود.
حامد نصرت‌اللهی با اشاره به اینکه خبرنگاران نباید نسبت به این موضوع نگران باشند، تصریح کرد: قلباً به حضور خبرنگاران در جلسات علنی شورای شهر آستارا اعتقاد داشته و در تلاش هستم تا نسبت به این موضوع که اکنون به دغدغه فکری خبرنگاران این شهرستان تبدیل شده است تدابیری لحاظ شود. وی با بیان اینکه در عصر حاضر هیچ فردی نمی‌تواند منکر تأثیرگذاری رسانه‌ها در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشد، گفت: عقل حکم می‌کند به‌جای تقابل در جهت بهره‌گیری از ظرفیت رسانه‌ها اقدام شود و اعتقاد دارم که تمامی اعضاء شورای شهر نیز از حضور خبرنگاران در جلسات شورا استقبال می‌کنند.