82366631-71287101

وجود سه هزار بیمار سرطانی در گیلان

۱۱ / ۰۶ / ۹۶
۱۸:۰۰

به گزارش فارس فاطمه شیرزاد در نخستین روز فعالیت کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت در شورای پنجم با مدیرکل انتقال خون گیلان با قدردانی از اقدامات اخیر اداره کل انتقال خون گیلان در راستای فرهنگ‌سازی و رفع مشکلات بیماران نیازمند به خون اظهار کرد: خوشبختانه شهروندان رضایتمندی خوبی از اقدامات اداره کل انتقال خون گیلان طی چندماهه اخیر دارند.
وی بابیان اینکه گیلان مسن‌ترین استان کشور است تصریح کرد: بر اساس آمارهای اعلام‌شده گیلان مسن‌ترین استان در کشور است و مسئولین این حوزه با برنامه‌ریزی‌های درست و اصولی باید این موضوع را مدیریت کنند.
به گزارش فارس در ادامه این جلسه مدیرکل انتقال خون گیلان اظهار کرد: اداره کل انتقال خون گیلان امانتی است که به بنده سپرده شد و از تمامی اهداکنندگان نیکوکار که بدون هیچ چشمداشتی اقدام به اهدای خون می‌کنند سپاس گذارم.
احمد مرادی افزود: یکی از افتخارات اداره کل انتقال خون گیلان این است که یازده شهید سرافراز مدافع حرم استان ازجمله اهداکنندگان مستمر خون بودند.
وی بابیان اینکه باید فرهنگ اهدای خون را در استان و رشت گسترش داد تصریح کرد: متأسفانه در گذشته شرایط به‌گونه‌ای بود که برای تأمین خون موردنیاز از استان‌های دیگر خون وارد می‌کردیم و بنده با این اقدام موافق نیستم.
مرادی با اشاره به اینکه خون تازه مزایای بیشتری برای بیماران نیازمند دارد بیان کرد: در عمل جراحی قلب و… نیاز به خون تازه وجود دارد و اگر به یک کودک تالاسمی خون تازه تزریق شود شرایط جسمانی‌اش به‌مراتب مطلوب‌تر خواهد بود.

مدیرکل انتقال خون گیلان در خصوص نیازمندی بیماران سرطانی به پلاکت خون اظهار کرد: بر اساس آمار مرکز بهداشت بیش از ۳ هزار نفر بیمار سرطانی در استان وجود دارد که نیازمند پلاکت خون هستند و این پلاکت‌ها از طریق خون تازه تأمین می‌شود.
مرادی با اذعان به اینکه مردم گیلان بسیار خونگرم و مهربان هستند تصریح کرد: با اقدامات انجام شده در پنج‌ماهه نخست سال جاری شاهد افزایش چشمگیر مراجعه‌کنندگان به‌منظور اهدای خون در استان هستیم .
مدیرکل انتقال خون گیلان با اشاره به اینکه نیازمند احداث ایستگاه‌های اهدای خون در رشت هستیم گفت: ما قصد داریم در قالب کانکس و…نسبت به احداث ایستگاه‌های اهدای خون در نقاط مختلف رشت ازجمله پیاده راه فرهنگی و… اقدام کنیم.
وی افزود: این کار نیازمند مساعدت میراث فرهنگی و شهرداری رشت است.
مدیرکل انتقال خون گیلان با اشاره به نصب المان اهدای خون دریکی از میادین اصلی رشت گفت: اهدای خون اهدای زندگی است و قصد داریم با مشارکت شورا و شهرداری رشت شرایط احداث المان اهدای خون به‌منظور فرهنگ‌سازی و ترغیب مردم به مشارکت در این اقدام خداپسندانه فراهم شود.