تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ 9 شعبان 1441 Thursday, 2 April , 2020
0

هویت تاریخی رشت زیر قطار بی تدبیری توسعه شهر! / سروش علیزاده

  • کد خبر : 19167
  • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۶
هویت تاریخی رشت  زیر قطار بی تدبیری توسعه شهر! / سروش علیزاده

رشت روح ، هویت و قدمت دارد. شهری نیست که محل گذر باشد باید بایستند و این شکوه فرهنگی با قدمت ایران را تماشا کنند. گواه این ادعا وجود ابنیه تاریخی و هویتی این شهر است. ساختمان هایی که صاحبانشان ریشه دار ، داعیه دار فرهنگ ، هنر، تاثیر گذار و سازنده بسیاری از هویت […]

رشت روح ، هویت و قدمت دارد. شهری نیست که محل گذر باشد باید بایستند و این شکوه فرهنگی با قدمت ایران را تماشا کنند. گواه این ادعا وجود ابنیه تاریخی و هویتی این شهر است. ساختمان هایی که صاحبانشان ریشه دار ، داعیه دار فرهنگ ، هنر، تاثیر گذار و سازنده بسیاری از هویت تاریخی گیلان ، ایران و جهان بوده اند. ساختمان های تاریخی این شهر با هویت باید حفظ شوند و احیا گردند تا آیندگان بتوانند بر این هویت تاریخی تکیه کنند. نباید این پتانسیل قوی که شهرهای دیگر آرزوی داشتنش را دارند به راحتی نابود گردد. آیندگان چنین عذری را در مورد تخریب بناهای تاریخی نخواهند پذیرفت چنان که ما چنین بهانه هایی را از گذشتگان نپذیرفته ایم.
این روز ها خطر تخریب خانه “میرزا یوسف خان شبان” اولین شهردار شهر فومن در محله قدیمی چله خانه رشت سبب نگرانی مردم و فعالان فرهنگی گیلان و ایران شده است. می طلبد تا مسوولین استان برای حفظ این بنای تاریخی- هویتی اقدام عاجل نمایند.
باید زمینه مناسب برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم شود تا احیا و بهره برداری مناسبی در خور شان رشت برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی و فرهنگی انجام شود. وجود شهردار بافت قدیمی رشت که دلسوز و حافظ آثار و ابنیه تاریخی این شهر باشد ضرورت دارد. نباید شهرداری رشت به راحتی مجوز تخریب این بناها را به بهانه عدم ثبت شدن در میراث فرهنگی استان ؛صادر نمایند. نمی توان به این تخریب ها لبخند زد…
متاسفانه با گذشت بیش از چهار و نیم قرن از مرکزیت استان گیلان ندرتا آثار تاریخی با قدمت بیش از یک قرن در رشت می درخشند.این خود نشان می دهد که ما بی توجه به مسوولیت تاریخی خود، برای حفظ و ارزنده سازی این آثار تلاش نکرده ایم.

لینک کوتاه : http://khazardaily.ir/?p=19167
  • دیدگاه‌ها برای هویت تاریخی رشت زیر قطار بی تدبیری توسعه شهر! / سروش علیزاده بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.