DSC_0055

هشدار استاندارد گیلان به تولیدکنندگان غیراستاندارد زولبیا و بامیه

۱۵ / ۰۳ / ۹۶
۱۵:۲۲

مدیرکل استاندارد گیلان نسبت به تولید غیراستاندارد زولبیا و بامیه هشدار داد و گفت: آلودگی این شیرینی ها به مواد غیراستاندارد، می تواند برای روزه داران خطرناک باشد.
داریوش اشکانی پور در گفت و گو با ایرنا افزود: زولبیا و بامیه از دیرباز به عنوان شیرینی مخصوص ماه مبارک رمضان در ایران مورد استفاده قرار می گیرد که آلودگی آن به مواد غیر استاندارد می تواند برای روزه داران خطرناک باشد از این رو ، با تولیدکنندگانی که به تولید غیراستاندارد این شیرینی ها اقدام کنند، برخورد جدی خواهد داشت.
وی یادآور شد: تولیدکنندگان موظفند برای تولید این محصول از روغن های خوراکی دارای نشان استاندارد و مخصوص سرخ کردن که در مقابل حرارت دارای مقاومت بالایی است، استفاده کنند.
اشکانی پور با اخطار به تولیدکنندگان غیرمجاز، استفاده از روغن های مناسب دارای نشان استاندارد برای تولید زولبیا و بامیه را ضروری دانست و گفت: مردم اینگونه شیرینی ها را تنها از مراکز تهیه و توزیع معتبر ( کارگاه های مجاز و شیرینی پزی های معتبر ) که شرایط بهداشتی را رعایت کرده، خریداری کنند.
وی با تاکید بر ضرورت خرید نکردن شیرینی هایی همچون زولبیا و بامیه از دستفروشان دوره گرد گفت: زولبیا و بامیه و محصولات مشابه، پس از تولید بایستی برای جلوگیری از آلودگی ثانویه همچون حشرات و گرد و خاک، در محیط خنک و ظروف دارای درپوش نگهداری شود.
به گفته اشکانی پور، همچنین انتقال زولبیا و بامیه از محل تولید می بایست در سینی هایی از جنس ظروف بهداشتی بدون سیاهی و زنگ زدگی با روکش سلفونی توسط خودروهای مسقف انجام شود.
وی ادامه داد: هنگام عرضه زولبیا و بامیه نیز عرضه کنندگان بایستی از لباس کار مناسب و بهداشتی، دستکش یکبار مصرف، انبر و جعبه های مقوایی استاندارد با پوشش پلی اتیلن استفاده کنند و کارگران عرضه کننده دارای کارت بهداشت و سلامت معتبر باشند.
مدیرکل استاندارد گیلان به شرایط لازم برای مکان های عرضه اشاره و اضافه کرد: مکان های عرضه باید دارای شرایط بهداشتی مناسب همچون کف دیواره قابل شستشو و آب لوله کشی باشد.
وی توجه به شفاف بودن، عطر مناسب، ترد بودن، تازه بودن و نبودن تکه های سوخته بر روی شیرینی را هنگام خرید زولبیا و بامیه مورد تاکید قرار داد و از مصرف کنندگان خواست تا ضمن ضرورت نگاه داشتن شیرینی های زولبیا، بامیه و گوش فیل در یخچال ، این شیرینی ها را متناسب با نیاز و در حجم کم خریداری کنند.
مدیرکل استاندارد گیلان خواست تا شماره ۱۰ رقمی ذیل علامت استاندارد درج شده بر روی محصولات را به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک کرده و هرگونه شکایت خود را از طریق تلفن گویای ۱۵۱۷ به اداره کل استاندارد گیلان اعلام کنند.