SONY DSC

نگاهی به مهم ترین رویدادهای فرهنگی هنری گیلان در سال ۹۵

۲۷ / ۱۲ / ۹۵
۰۰:۳۵

خزر – بی گمان استان گیلان یکی از استان های فرهنگی و هنرپرور کشور است که همه روزه در آن فعالیت های فراوانی در این زمینه صورت می گیرد. شاید به جرات بتوان گفت که هیچ روزی از سال ۹۵ در این زمینه خالی از آن نبوده است. نگاهی گذرا داریم به مهم ترین این فعالیت ها.
در اردیبهشت ۹۵ بود که نشر فرهنگ ایلیا به عنوان ناشر برگزیده کشور در سال ۹۴ انتخاب شد. نشر فرهنگ ایلیا در چند ساله اخیر فعال ترین انتشاراتی گیلان بوده که کتاب های فاخری را به پیشخوان کتابفروشی ها عرضه کرده است.
در همین ماه همایش بین المللی زبان ها و گویش های کرانه های جنوبی دریای خزر نیز در دانشگاه گیلان برگزار شد.
همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز آثار چند نفر از نویسندگان و شاعران گیلانی در آن عرضه شد.
اواخر اردیبهشت ماه بود که حسن خوشدل، ترانه سرا، نوازنده و خواننده ترانه های فولکلور گیلکی درگذشت. «زنگالو»، «گوله مار»، «کپور لجن خوس»، «پشمک» و «بوشو بوشو ترا نخوام» از معروف ترین ترانه های وی بودند.
در خرداد همین سال مجموعه شعر «شادی های کوچک» از رقیه کاویانی رونمایی شد.
اما در تیر ماه ۹۵، علیرضا مجلل هنرپیشه معروف گیلانی که خارج نشین است به زادگاه خود سفر کرد و اخباری از وی منتشر شد که از جمله آن ها یک گفت وگو و برنامه دیدار در خانه فرهنگ گیلان بود.
وی در فیلم سینمایی شاید وقتی دیگر، سریال کوچک جنگلی و… به ایفای نقش پرداخته است.
در این ماه همایش شعر و موسیقی کودکان و نوجوانان همراه با نمایش زنده کلاه قرمزی و پسرخانه نیز به همت خانه فرهنگ گیلان برگزار شد.
شهریور۹۵ شاهد یک رویداد هنری بزرگ نیز شد و آن برگزاری کنسرت آرش آریانژاد ستاره شمالی موسیقی پاپ ایران بود. وی یکی از معدود خوانندگان موسیقی پاپ گیلان است که توانسته در این سال در گیلان کنسرت برگزار کند. کنسرتی که البته با استقبال هواداران وی همراه بود.
در مهرماه از مجموعه شعر «پای چپ در برف» سروده ناصر وحدتی رونمایی شد و نیز شاهد گشایش نمایشگاه نقاشی «تنگه جا پیله شالان» از علی عباسی بودیم.
در آبان ماه از مجموعه داستان «زن های کاغذی» نوشته مریم اسحاقی رونمایی شد.
در آذر ماه هم از کتاب «بمباران» نوشته محمود بدر طالعی نویسنده مطرح گیلانی رونمایی شد و پاسداشت ادیب فرهیخته گیلانی محمد روشن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزیده گردید.
در دی ماه بود که دکتر محمد باقری جایزه یک عمر ترویج را در اولین دوره جایزه چراغ دریافت کرد و مجید دانش آراسته نویسنده پیشکسوت گیلانی چاپ دوم مجموعه داستان «حضور دلپذیر» را روانه بازار کتاب کرد. همچنین «کتاب روایت» (درس گفتارهای داستان) توسط کیهان خانجانی نویسنده و مدرس داستان منتشر شد.
در همین ماه مراسم بزرگداشت هادی غلام دوست داستان نویس گیلانی برگزار شد و مجید دانش آراسته نیز رمان «در چنبر روایت» را به بازار کتاب عرضه کرد.