57387399

نهایی شدن قرارداد بانک های ایران و آذربایجان برای تأمین مالی راه آهن رشت – آستارا

۲۱ / ۰۹ / ۹۶
۱۸:۰۳

عضو هیأت مدیره و رئیس کمیته حمل و نقل بین المللی راه آهن جمهوری اسلامی ایران از نهایی شدن متن های قراردادی بانک های ایران و آذربایجان برای تأمین مالی راه آهن رشت – آستارا خبر داد.
به گزارش ایسنا ، حسین عاشوری ، در جریان سفر خود به شهرستان مرزی بندر آستارا ، پس از پایان نشست دو جانبه مسئولان راه آهن ایران و آذربایجان ، در جمع خبرنگاران خبرگزاری ها ، اظهار کرد: جلسه ای را که با حضور مسئولان دو کشور برگزار شد، با هدف بررسی مشکلات اجرایی و راه اندازی ایستگاه راه آهن در شهرستان آستارا می باشد.
وی با بیان اینکه همکاری مسئولان استان گیلان در رفع موانع احداث این پروژه خوب بوده است ، ادامه داد: در برخی بخش ها موانعی وجود داشت که در این نشست راهکارهایی برای آنها ارائه گردید.
عاشوری اساسی ترین مشکلات موجود در این پروژه را در دو بخش مجزا عنوان کرد و افزود: در بخش ایجاد ایستگاه ، خطوط ریلی ، محوطه سازی و سکوها هماهنگی های لازم به عمل آمد.
وی اضافه کرد: در راستای تأمین مصالح مورد نیاز و صدور مجوزهای لازم برای تسریع در اجرای این پروژه ، هماهنگی های لازم با مسئولان استان گیلان انجام شد.
رئیس کمیته حمل و نقل بین المللی راه آهن ایران در بخش دیگر سخنان خود از توافق ۱۴ سال گذشته سه کشور ایران ، هند و روسیه در خصوص تکمیل کریدور شمال – جنوب سخن گفت و خاطر نشان کرد: پس از چند سال ، جمهوری آذربایجان و سپس سایر کشورها از این کریدور استقبال کردند.
وی از بهره برداری آزمایشی ایستگاه راه آهن آستارا – آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران در چند هفته آینده خبر داد و گفت: در مذاکرات صورت پذیرفته با مقامات کشور جمهوری آذربایجان ، اقدامات لازم برای تأمین مالی اجرای پروژه راه آهن رشت _ آستارا انجام شده است.
وی با اشاره به نهایی شدن متن های قراردادی بانک های مرکزی ایران و آذربایجان برای تأمین مالی این راه آهن ، تصریح کرد: جمهوری آذربایجان مبلغی معادل ۵۰۰ میلیون دلار را برای این پروژه هزینه خواهد کرد.
حسین عاشوری در پایان افزود: این پروژه یک برنامه زمان بندی سه سال دارد که با نهایی شدن سند مالی ، کارهای اجرایی آن آغاز می شود.