1396013012430330710576104

ناتوانی گیلان در بهره‌وری از طرح سلامت

۰۴ / ۰۶ / ۹۶
۱۶:۵۴

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با بیان اینکه این استان نتوانسته از تمام ظرفیت خود در راستای بهره‌وری از طرح سلامت استفاده کند گفت: حاشیه‌های موجود سبب شده است تا این استان نتواند به حقوق واقعی خود برسد.
به گزارش تسنیم، شاهرخ یوسف‌زاده چابک در همایش روز پزشک و داروساز در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: تاریخ ما سرشار است از حضور افرادی که نه تنها در کشور ما بلکه در میان جامعه بشریت به‌عنوان الگویی برجسته معرفی می‌شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تجلیل از جایگاه علمی شیخ الرئیس ابوعلی سینا عنوان داشت: از ویژگی‌های مهم بوعلی سینا مردمی بودن او بود و حتی تلاش سلاطین زمان برای تسلط و محصور کردن او باعث نشد تا از مردم و محرومان دور بماند.
وی با اشاره به دیگر خصلت‌های بوعلی سینا گفت: استفاده از زمان در راستای علم آموزی از ویژگی‌های قابل توجه این دانشمند برجسته ایرانی است که سبب شده بود تا وی برای دریافت پاداش از حاکمان زمان نیز استفاده از کتب و کتابخانه‌های آنان را طلب کند.
یوسف‌زاده چابک اعلام داشت: بوعلی سینا دانشمندی بود که فقط به علمی کسب کرده خود قناعت نمی‌کرد بلکه تلاش می‌کرد تا با نوآوری و نبوغ خود روش‌های نوینی در علم پزشکی ایجاد کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به جایگاه علمی ابن سینا در سایر علوم خاطرنشان کرد: برخی ابوعلی سینا را یک فیلسوف می‌دانند زیرا مباحث فلسفی وی هنوز هم در راس علم فلسفه دنیا قرار دارد.
یوسف‌زاده چابک افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته بوعلی سینا کتابت و پیاده‌سازی علوم توسط این دانشمند برجسته است و بسیاری از کتب نوشته شده ابن سینا امروزه در دانشگاه معتبر جهان تدریس می‌شود.
وی با اشاره به روز داروساز و تجلیل از جایگاه زکریای رازی اظهار داشت: این دانشمند برجسته کشور را نیز می‌توان در جرگه پزشکان دانست زیرا بعد از کسب علون شیمی و کیمیاگری به‌دلایلی به سراغ آموختن علم طب رفت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با معرفی زکریای رازی به‌عنوان پدر تاریخ علم عنوان داشت: زکریای رازی دارای تفکری علمی بود و اعتقاد داشت باید مسائل را از راه تجربه و آزمایش حل کرد و هرگاه سئوالی برایش پیش می‌آمد با روش‌های علمی به پاسخ آن می‌رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد: برنامه توسعه گیاهان دارویی از مسئولیت‌ها و پروژه‌های اصلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان است زیرا امروز گیاهان دارویی در استان وجود دارد که ما به‌طور کامل آن‌ها را نمی‌شناسیم.
یوسف‌زاده‌چابک افزود: تلاش برای شناسایی و بررسی گیاهان دارویی استان گیلان بر اساس چهار اقلیم موجود در این استان از سال گذشته آغاز شده است که به نتیجه رسیدن آن زمینه‌ساز یک ثروت ملی است.
وی با اشاره به دانش جوانان ایرانی اظهار داشت: منابع و ثروت‌های اصلی کشور ما در منابع محدود معادن و نفت نیست بلکه در مغز و علم جوانان ما است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به هفته دولت و شهادت شهیدان رجایی و باهنر خاطرنشان کرد: از این دو شهید بزرگوار می‌توان به‌عنوان الگویی در راستای مسئولیت پذیری و بهبود شرایط کشور نام برد. یوسف‌زاده چابک با اشاره به تاثیرات مثبت در تحول سلامت در جامعه عنوان داشت: متاسفانه گیلان نتوانسته از تمام ظرفیت خود در راستای بهره وری از این طرح استفاده کند.