تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ 9 شعبان 1441 Thursday, 2 April , 2020
0

موردی از ابتلای انسانی آنفلوانزای فوق حاد گزارش نشده است

  • کد خبر : 23648
  • ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۳
موردی از ابتلای انسانی آنفلوانزای فوق حاد گزارش نشده است

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: موردی از ابتلای انسانی آنفلوانزای فوق حاد از پرندگان در این شهرستان گزارش نشده است. به گزارش ایسنا، جعفر میرزایی، گفت: با تایید سازمان دامپزشکی مبنی بر مشاهده مواردی از ابتلای پرندگان مهاجر به این ویروس خطرناک در پارک ملی بوجاق کیاشهر، اداره حفاظت محیط زیست آستانه […]

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: موردی از ابتلای انسانی آنفلوانزای فوق حاد از پرندگان در این شهرستان گزارش نشده است.
به گزارش ایسنا، جعفر میرزایی، گفت: با تایید سازمان دامپزشکی مبنی بر مشاهده مواردی از ابتلای پرندگان مهاجر به این ویروس خطرناک در پارک ملی بوجاق کیاشهر، اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه نسبت به شیوع بیماری در منطقه هشدار جدی می‌دهد و از اهالی منطقه در خواست دارد تا ممنوعیت شکار پرندگان وحشی و خرید فروش پرندگان در بازارهای محلی را حتما جدی بگیرند.
وی افزود: ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق تماس مستقیم با امعاء و احشا و مدفوع پرنده آلوده و همچنین از راه دستگاه تنفسی قابلیت انتقال دارد، هرچند با تایید سازمان دامپزشکی تا آلان موردی از ابتلای انسانی به این بیماری گزارش نشده است.
میرزایی ادامه داد: اما با توجه به قدرت بروز تغییرات ساختاری ژنتیکی ویروس، احتیاط را مشروط به عقل می کند تا موارد ایمنی رعایت شوند.
وی تصریح کرد: آستانه اشرفیه مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست ندارد ولی به صورت سنتی از دیرباز آب بندان ها و مزارع کشاورزی شاهد شکار غیرقانونی پرندگان در فصول مهاجرت پرندگان وحشی هستند، که مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان با پایش مناطق با هرگونه اقدام غیرقانونی در شکار وحوش به شدت برخورد خواهد کرد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه اضافه کرد: رعایت تمام اصول بهداشتی بدون کوچکترین کوتاهی در مراکز تولید گوشت مرغ در منطقه به منظور جلوگیری از انتشار بیماری و تهدید بهداشت عمومی مواکدا” یادآوری شده و از اهالی منطقه مصرّا” درخواست داریم تا در صورت مشاهده هرگونه مرگ و میر در بین پرندگان اهلی و وحشی سریعا” مراتب را به ادارات دامپزشکی اطلاع دهند و از جابجایی یا دست زدن به لاشه حیوان جدا” پرهیز کنند.
وی خاطرنشان کرد:مرجع رسمی اطلاع‌رسانی و رسیدگی در خصوص این بیماری صرفا سازمان دامپزشکی است و اداره حفاظت محیط زیست نسبت به اجرای قوانین مرتبط با این موضوع از جمله جلوگیری از شکار، خرید و فروش غیرمجاز پرندگان وحشی خود را ملزم می‌داند .
آنفلوانزا یکی از بیماریهای خطرناک پرندگان است.عامل این بیماری ویروس است،بنابراین می‌تواند به سرعت منتشر شود و پرندگان بسیاری را بیمار کند.
ویروس آنفلوانزا انواع مختلفی دارد. بعضی از آنها فقط پرندگان را مبتلا مـی‌کننـد و بعضی علاوه بر پرندگان، سبب بیماری انسان هم میشوند؛ بـه ایـن دلیـل اسـت کـه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به عنوان بیماری مشترک میان انسـان و حیـوان شـناخته شده و مبارزه با آن در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است .
آنفلوانزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان است. ویروسهای آنفلوانزا دارای ۳ نوع تیپ C,B,A هستند.
ویروس آنفلوانزای فوق حاد طیور جزء ویروسهای تیپ A آنفلوآنزا است. سویه اخیر( H5N6 ) در پارک ملی بوجاق که برای اولین بار در ایران گزارش شد توانایی انتقال به انسان را هم دارد این تیپ علاوه بر طیور، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را درگیر می‌کند.

لینک کوتاه : http://khazardaily.ir/?p=23648
  • دیدگاه‌ها برای موردی از ابتلای انسانی آنفلوانزای فوق حاد گزارش نشده است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.