شاليزار

معاون سازمان برنامه و بودجه خبر داد؛ اهتمام دولت به اشتغال زایی در روستاهای گیلان

۲۰ / ۰۸ / ۹۶
۱۸:۲۷

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: زمینه سازی برای ایجاد اشتغال در روستاهای گیلان، از مهمترین برنامه های دولت در این استان است.
به گزارش ایرنا، سید حمید پورمحمدی در جلسه شورای برنامه ریزی گیلان که به ریاست محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در رشت برگزار شد، بیان داشت: اجرای ۱۰ طرح کشاورزی با اعتبار ۱۰۴ میلیارد تومان در گیلان، با بانک کشاورزی توافق شده است.
وی ادامه داد: اجرای پنج طرح در حوزه گردشگری با اعتبار ۵۶ میلیارد تومان با سه بانک شامل سه میلیارد تومان بانک صادرات، ۳۵ میلیارد تومان بانک ملی و ۱۸ میلیارد تومان هم با بانک سپه توافق شده که باید پیگیری آن از سوی مسئولان استان انجام شود.
پورمحمدی اضافه کرد: پنج طرح هم به بانک های سپه، صادات، صنعت و معدن، کشاورزی و ملی درقالب تسهیلاتی به میزان ۴۳۲ میلیارد تومان و ۲۲۰ میلیون یورو معرفی شده که نیاز به پیگیری دارد و توافق ها و تفاهم های اولیه انجام شده است.
به گفته معاون سازمان برنامه و بودجه، گروهی متشکل از بانک های ملی، کشاورزی، صنعت و معدن و سپه و صادرات ایجاد شد تا طرح های مهم استان را تحت پوشش قرار دهد.
وی با اشاره به ایجاد چهار کارگروه برای بقیه طرح های گیلان در سازمان برنامه و بودجه گفت: یک کارگروه در حوزه کشاورزی و محیط زیست است که قرار شده زمینه های مربوط به کشاورزی، منابع طبیعی، دامپروری و هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی و همچنین توسعه پایدار و اشتغال در بخش کشاورزی با اشتغال زایی برای ۱۵۰ نفر و اعتبار ۱۹۴ میلیارد تومان را دنبال کند.
وی ادامه داد: کارگروه دوم در بخش صنعت با تمرکز در طرح پوشاک تشکیل و قرار شده مشاورانی برای آموزش کسانی که در این زمینه فعال هستند، اعزام شوند و پرداخت تسهیلات آن با بانک کشاورزی هماهنگ شده است.
پورمحمدی کارگروه سوم را در زمینه گردشگری ذکر و اضافه کرد: هم اکنون هتل سه ستاره لاهیجان با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی، هتل سه ستاره آستارا با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی و هتل پنج ستاره بندرانزلی با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که تفاهم های اولیه با بانک های عامل منعقد شده است.
وی یادآور شد: احداث پالایشگاه تولید فرآورده های خونی و پلاسما در گیلان نیز از جمله مواردی است که طی تفاهم نامه با بانک ملی، انجام شده و نیاز به پیگیری های بعدی دارد.
معاون سازمان برنامه و بودجه چهارمین کارگروه را در خصوص مباحث زیربنایی استان و موضوعات مربوط به پروژه های سفر رئیس جمهوری به گیلان ذکر و خاطرنشان کرد: مجموع تعهدات سازمان ۸۰۵ میلیارد تومان در قالب ۳۱ طرح بود که بعد از آن، چند طرح هم اصافه شد. وی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل عمده ترین طرح، پروژه راه آهن قزوین – رشت بود و باقی مانده آزادراه قزوین رشت در حوزه منجیل و رودبار بود.
به گفته پورمحمدی، در حوزه راه آهن تعهدات سازمان برنامه و بودجه ۱۷۰ میلیارد در دولت یازدهم بود که ۸۹۴ میلیارد تومان در سال های ۹۴ ، ۹۵ و ۹۶ پرداخت شد.
وی افزود: تمامی تامین های مالی کنارگذرهای انزلی، لنگرود، خطبه سرا و فومن طی سال های ۹۴ ، ۹۵ و ۹۶ و حتی بیش از ۲ و نیم برابر وعده دولت، پرداخت شده اما هنوز این مسیرها به اتمام نرسیده است. وی میزان اعتبارات پرداخت شده در بخش فاضلاب را نیز افزون بر ۱۵۰ درصد عنوان و تصریح کرد: در بخش پرورش ماهی در قفس، ۱۰ میلیارد تومان متعهد شده بودیم که ۱۱ میلیارد تومان پرداخت شده است.
پورمحمدی در ارتباط با طرح تسطیح اراضی کشاورزی گفت: برای این طرح در مجموع به مساحت ۵۰ هزار هکتار طی مدت زمان پنج سال و برای هر سال، ۱۰ هزار هکتار، اعتبار مورد نیاز پرداخت شده و تا به امروز ۱۲۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.