95510

معاون آموزشی بیمارستان پورسینا خبر داد: نجات ۴۱ بیمار از سکته مغزی در بیمارستان پورسینا

۲۴ / ۰۵ / ۹۶
۱۶:۵۸

متخصص مغز و اعصاب و معاون آموزشی بیمارستان پورسینا با بیان اینکه در یک سال گذشته که طرح ۷۲۴ در بیمارستان پورسینای رشت اجرا شده ، ۴١ بیمار با این دارو تحت درمان قرار گرفته اند ،اضافه کرد: در مراکز دیگری از استان نیز لازم است که امکانات درمان بیماران سکته مغزی با داروی فوق ایجاد شود.
به گزارش ایسنا، برنامه ۷۲۴ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت استفاده از داروی تی پی ای در درمان سکته حاد مغزی در بیمارستان های منتخب کشور در حال اجراست و در این راستا بیمارستان پورسینا به عنوان تنها مرکز در استان به صورت ۲۴ ساعته در هفت روز هفته، خدمات لازم برای درمان بیماران سکته حاد مغزی ارائه می دهد .
در ارزیابی اخیر، که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شده است، بیمارستان پورسینا موفق به کسب مقام برتر در این حوزه شد .
دکتر مظفر حسینی نژاد، متخصص مغز و اعصاب و معاون آموزشی بیمارستان پورسینا در گفتگوی اختصاصی با ایسنا منطقه گیلان، گفت : استروک یا سکته مغزی دو نوع است، در مواردی که به علت خونریزی مغزی اتفاق می افتد درمان متفاوتی دارد، ولی اغلب استروک های مغزی ناشی از تشکیل لخته داخل رگ مغزی است و به آن ایسکمیک گفته می شود که درمان اختصاصی مربوطه با تزریق داروی «تی پی ای» صورت می گیرد .
وی با بیان اینکه یکی از راه های کاهش عوارض و ناتوانی های ناشی از سکته های حاد مغزی، راه اندازی واحد مراقبت سکته حاد مغزی است،گفت:از آنجایی که هزینه های درمان سکته مغزی، عوارض و ناتوانی های ناشی از آن بسیار زیاد است و میزان مرگ و میر ناشی از بیماری نیز بالاست راه اندازی چنین مرکزی در کاهش مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، موثر می باشد .
این متخصص مغز و اعصاب لازمه شروع درمان برای اینکه بهترین اثربخشی و کمترین عوارض را داشته باشد، رساندن فوری بیمار به بیمارستان در کمتر از ۲ الی سه ساعت اولیه دانست و افزود: درمان بیماران پس از انتقال به بیمارستان با داروی «تی پی ای» در کمتر از سه ساعت اول، بهبودی چشمگیر و قابل ملاحظه ای را به همراه دارد . دکتر حسینی نژاد، با بیان اینکه در یک سال گذشته که طرح ۷۲۴ در بیمارستان پورسینای رشت اجرا شده ، ۴١ بیمار با این دارو تحت درمان قرار گرفته اند ،اضافه کرد: در مراکز دیگری از استان نیز لازم است که امکانات درمان بیماران سکته مغزی با داروی فوق ایجاد شود .
انتخاب مرکز دانشگاهی پورسینای رشت از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به عنوان مرکز مدیریت درمان بیماران سکته حاد مغزی ،این مرکز دانشگاهی در تمامی ایام هفته به صورت شبانه روزی آماده ارایه خدمات به بیماران سکته حاد مغزی می باشد .