تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ 9 شعبان 1441 Thursday, 2 April , 2020
0

مبادا از اصل محرم و اهداف آن غافل شویم/ هاجر سلیمی

  • کد خبر : 21740
  • ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۲
مبادا از اصل محرم و اهداف آن غافل شویم/ هاجر سلیمی

زنده نگه داشتن قیام عاشورا و عزاداری و گریستن برای اباعبدا… الحسین و شهدای کربلا ، تجدید بیعت با فرهنگ عاشورا و تغذیه ی فکری و روحی با این مکتب است و البته برای تحقق این مقصود عالی ، باید از هرچه که رنگ و لعاب خرافه و سبک سری دارد ، پرهیز شود چرا […]

زنده نگه داشتن قیام عاشورا و عزاداری و گریستن برای اباعبدا… الحسین و شهدای کربلا ، تجدید بیعت با فرهنگ عاشورا و تغذیه ی فکری و روحی با این مکتب است و البته برای تحقق این مقصود عالی ، باید از هرچه که رنگ و لعاب خرافه و سبک سری دارد ، پرهیز شود چرا که در دراز مدت دلزدگی و بی رغبتی مردم در آیین ها را به دنبال خواهد داشت.

در دهه های اخیر آیین عزاداری در ماه محرم در تمامی ابعاد از ابزار گرفته تا محتوی تغییر بسیاری کرده موضوعی که در عین ضرورت متاسفانه گاها دچار افراط شده و به بیراهه رفته است.
بطوریکه برخی از کارشناسان مذهبی در خصوص بدعت ها ، خرافه ها و مداحی های با اشعار بی محتوی هشدار داده اند.

روضه خواندن برای امام حسین (ع) عبادت است ولی ساختارهایی که به اشتباه در این راه و برای عزاداری ابا عبدا… الحسین بنیان گذاشته شده نیاز به اصلاح دارد چرا که برخی عزاداری ماه محرم را با گریاندن مردم به هر شیوه ی هیجانی و خرافه پروری در سخنرانی ها و مداحی ها اشتباه گرفته و عجیب اصرار بر آن نیز دارند.

موضوعی که رهبر فرزانه ی انقلاب نیز بارها بر آن تاکید داشتند و فرمودند : “اینکه اصرار می کنند بلند گریه کنید … یا سینه و صلوات ، سینه و صلوات این جمعیت نیست لزومی ندارد… گرم شدن مجلس به این شیوه ها اصل نیست کاری کنید که دلهای مستمع رادراختیار بگیرید … .”

مجالس عزاداری امام حسین(ع) باید همراه با تحول روحی و تربیتی بوده و اهداف این واقعه ی مهم به مردم عرضه شود و مطمئنا مغفول ماندن از واقعیت این واقعه ی تاریخی آسیب جدی به بدنه ی دین و فهم درست از آن می زند .

اهداف عزاداری محرم نباید فقط به ابراز غم و حزن در مصیبت امام حسین (ع)و یاران ایشان منتهی شود بلکه ماه محرم فرصت مغتنمی است تا اهداف عاشورا که همانا تقویت روح استکبار ستیزی ، بصیرت افزایی و تشخیص حق از غیر حق ، حفظ مکتب و شریعت امامان ، معرفی اسلام حقیقی به جهانیان ، تزکیه ی نفس ، امر به معروف و نهی از منکر ، اقامه ی نماز و … است ، تبیین و بازگو شود ، واقعه ای که پیام آن عشق به خدا ، معامله کردن با خدا ، ترک دنیا ، ایثارگری ، شجاعت ، از خودگذشتگی ، احساس خدا در اوج مصیبت و … بود که اگر مسلمانان به آنها توجه کنند بسیاری از مشکلات جوامع اسلامی برطرف می شود .

همچنین موضوع مهم دیگری که در عزاداری ها باید به آن توجه وافری شود ، دقت در انجام هرکاری از قبیل شیوه ی پذیرایی ، صدای بلندگوها ، سد معبر و … است که مبادا موجبات مزاحمت ، آزار و اذیت و تکدر خاطر مردم فراهم شده و خدای ناکرده مشمول حق الناسی شوند که بسیار بر رعایت آن در آموزه های دینی مان تاکید شده است .

بدحجابی یکی دیگر از آسیب هایی است که اصل محرم را تحت الشعاع قرار داده است . هر ساله در ایام محرم بازار لباس های مشکی و هر نوع وسایلی که برای زینت استفاده می شود داغ است اما در چند سال اخیر برخی انحرافات فرهنگی موجب ورود آرایش هایی به نام محرم و لباس هایی مشکی به بازار شده که رنگ و بوی اسلامی نداشته بلکه حتی ضد دین هم هستند و متاسفانه گاها شاهد توهین به دین با آرایش نامناسب و لباس مشکی هستیم !

و البته نباید از سنت های نادرست رایج از قبیل قمه زنی و … نیز که آسیب جدی به اصل محرم می زند غافل ماند ، موضوعی که جز با آگاهی بخشی به مردم در خصوص واقعیت قیام عاشورا که دنیایی از معارف بود و جز برای احیای حق و حقیقت نبود، اصلاح نمی شود .

حسینی باشیم .

لینک کوتاه : http://khazardaily.ir/?p=21740
  • دیدگاه‌ها برای مبادا از اصل محرم و اهداف آن غافل شویم/ هاجر سلیمی بسته هستند

برچسب ها

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.