قطار

ظرفیت راه‌آهن قزوین- رشت- انزلی ۱۰ میلیون تن بار و ۳ میلیون نفر مسافر است

۲۲ / ۰۵ / ۹۶
۱۶:۴۳

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان اتصال راه‌آهن قزوین- رشت- انزلی به آستارا را به دلیل ترانزیتی بودن این شهرستان از الزامات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: راه‌آهن قزوین- رشت- انزلی ظرفیت جابه‌جایی ۱۰ میلیون تن بار و سه میلیون نفر مسافر را دارد.
علی خاوری در گفت‌وگو با فارس، گل سرسبد پروژه‌های بخش ملی وزارت راه و شهرسازی را راه‌آهن دانست و اظهار کرد: راه‌آهن قزوین- رشت به لحاظ زیرساخت‌ها بالای ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به لحاظ روساخت‌ها نیز از ۱۶۴ کیلومتر نزدیک ۱۴۰ کیلومتر ریل‌گذاری شده است.
وی تنها مشکل راه‌آهن قزوین- رشت را در تأمین مصالح مربوط به یک قطعه از پل دانست و تصریح کرد: این مصالح در انحصار یک شرکت تولیدکننده در کشور بوده و با اینکه کل وجوه آن در سال قبل پرداخت شده؛ اما هنوز مصالح موردنیاز به دست ما نرسیده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان با اشاره به اینکه هیچ امیدی نیست راه‌آهن قزوین- رشت تا پایان شهریور ماه جاری به بهره‌برداری برسد، خاطرنشان کرد: اتمام راه‌آهن قزوین- رشت دوهزار تن ورق لازم دارد که یک‌هزار و ۵۰۰ تن آن را تحویل گرفته‌ایم و تنها ۵۰۰ تن ورق نیاز داریم تا احداث پل‌ تمام شود.
خاوری با تأکید براینکه راه‌آهن قزوین- رشت تمام شده است و رسانه‌ها باید راه‌آهن رشت- انزلی و رشت- آستارا را از مسئولین مطالبه کنند، بیان کرد: پیمانکار روی فاز نخست راه‌آهن رشت- انزلی مشغول به کار بوده و فازهای دوم و سوم این راه‌آهن جهت مشخص شدن پیمانکار آن قرار است به مناقصه برود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان با بیان اینکه روی راه‌آهن رشت- آستارا تاکنون عملیاتی انجام نشده و به دنبال تأمین منابع مالی آن هستیم، گفت: قرار بود سرمایه‌گذارانی از جمهوری آذربایجان در راه‌آهن رشت- آستارا سرمایه‌گذاری کنند که تاکنون حضور سرمایه‌گذاران قطعی نشده است.
وی برآورد امروز هزینه‌های احداث پروژه راه‌آهن رشت- آستارا را یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دانست و افزود: راه‌آهن قزوین- رشت- انزلی ظرفیت جابه‌جایی ۱۰ میلیون تن بار و سه میلیون نفر مسافر داشته و اگر بار را از این راه‌آهن بگیریم جابه‌جایی این مقدار مسافر برای راه‌آهن جمهوری اسلامی هیچ توجیهی ندارد.
خاوری اتصال راه‌آهن قزوین- رشت- انزلی به آستارا را به دلیل ترانزیتی بودن این شهرستان از الزامات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار کرد: جمهوری آذربایجان به تعهدات خود در خصوص راه‌آهن آستارا- آستارا عمل کرده و در حال احداث بارانداز خود در خاک آستارای ایران است.