13960203002117_Test_PhotoH

ضایعات ۲۴ درصدی فرآوری برنج در گیلان

۰۵ / ۰۲ / ۹۶
۱۸:۲۷

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از ضایعات ۱۷ تا ۲۴ درصدی برنج به دلیل فرسودگی کارخانه‌های شالیکوبی در این استان خبر داد.
علیرضا شعبان‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به تولید سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک در گیلان اظهار کرد: گیلان رتبه دوم تولید برنج در کشور را به خود اختصاص داده است و سال گذشته توانستیم ۷۰۰ هزار تن برنج سفید برداشت کنیم.
وی بر تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری گیلان تاکید کرد و افزود: امسال ۱۲۲ میلیارد تومان برای امر مذکور اختصاص داده شده و در مدت پنج سال باید ۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان تجهیز و نوسازی شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه فرسودگی کارخانه‌های شالیکوبی یکی از مشکلات بخش کشاورزی در استان محسوب می‌شود، تصریح کرد: ۱۷ تا ۲۴ درصد از برنج هنگام فرآوری در کارخانه‌های شالیکوبی به دلیل فرسودگی ماشین‌آلات تبدیل به ضایعات شده و چهار درصد از آن به طور کامل از مصرف غذایی خارجی می‌شود.
شعبان‌نژاد در ادامه آبیاری تحت فشار را از ردیف بودجه‌های اختصاص داده شده توسط مجلس شورای اسلامی در بخش کشاورزی خواند و بیان کرد: قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار در تمام مزارع گیلان وجود ندارد ضمن اینکه اکنون ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای آبیاری تحت فشار در استان اختصاص داده شده اما برداشت این اعتبارات نیازمند مجوز شرکت آب منطقه‌ای گیلان است.
وی، ایجاد شبکه‌های آبیاری در کنار آبیاری تحت فشار در گیلان را بسیار تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: احداث ۱۱ سد لاستیکی از مصوبات سفر هیات دولت به استان است و با احداث این سدها بخشی از مشکل آبیاری شالیزارهای گیلان برطرف می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه لایروبی و احیای آب‌بندان‌ها از خواسته‌ها ما محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: سالانه هفت میلیارد متر مکعب آب وارد دریا می‌شود ضمن اینکه سالانه یک‌هزار و ۲۰۰ میلی‌متر بارندگی در گیلان داریم اما ۱۶۰ میلی‌متر آن در فصل کشاورزی است.