قليان

صنعت گردشگری یا قلیانسرا ؟!

۱۱ / ۰۷ / ۹۵
۰۰:۱۷

زمانی که دکتر نوبخت نماینده رشت در مجلس بود یکبار گفته بود نتیجه ورود انبوه گردشگران به گیلان فقط طولانی تر شدن صف نانوایی هاست. اما بی گمان ورود میلیون ها مسافر به گیلان که طبق آخرین آمار تنها در تابستان امسال تعداد آن ها به ۲۳ میلیون نفر رسید، نتایج دیگری هم داشته است؛ تخریب گسترده محیط زیست و تولید زباله بیشتر.
براساس یک آمار رسمی روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ تن زباله تنها در منطقه جنگلی سراوان رشت دفن می شود. وضعیتی که این منطقه را با یک بحران بزرگ زیست محیطی مواجه کرده است. از سوی دیگر رها کردن زباله در کنار جاده ها، رودخانه ها و… صنعت گردشگری گیلان را با ین پرسش اساسی مواجه می کند که آیا این صنعت در راستای توسعه استان گام برمی دارد یا تخریب آن؟!
همچنین ورود انبوه گردشگران به گیلان به علت عدم ساماندهی و برنامه ریزی مناسب باعث نابودی مزارع این استان و از دست رفتن مناظر و چشم اندازهای آن شده است، رشد قارچ گونه ویلاسازی، زمین خواری، توسعه مخرب شهرنشینی و از دست رفتن کشاورزی از نتایج دیگر این وضعیت است. ایجاد قلیانسراها و قهوه خانه نشینی باعث شده تا بسیاری از جوانان روستایی تن به کار کشاورزی ندهند.
واقعیت این است که در هیچ جای جهان صنعت گردشگری مشابه آن چیزی که در گیلان شاهد آن هستیم، نیست. مثلا در جاده رشت انزلی قدم به قدم رستوران و قلیانسرا وجود دارد و این چهره ای زشت به منطقه داده است. علاوه بر اینکه عوارض اجتماعی و اقتصادی منفی بسیاری پدید آورده است.
برای صنعت گردشگری گیلان باید فکری کرد و گرنه آنچه که مشاهده می شود تنها به توسعه پایدار این استان آسیب خواهد زد.