نصرتی

شهردار رشت: به دنبال اجرای تراموا در رشت هستیم

۲۹ / ۰۷ / ۹۶
۱۸:۳۱

شهردار رشت گفت:باید با شهامت بازنگری پیاده راه و خط ویژه اتوبوس را انجام دهیم و پاسخگوی مردم باشیم زیرا همه جای دنیا وقتی طرحی اجرا می‌شود و به مشکل بر می‌خورند طرح را بازنگری و اصلاح می‌کنند.
به گزارش ایسنا ؛ مسعود نصرتی در خصوص ناوگان حمل و نقل عمومی شهر رشت اضافه کرد: بایدمیزان عرضه و تقاضا به صورت منطقی صورت بگیرد. تعداد اتوبوس ها، تعداد تاکسی ها، مسیرهای تردد و تعداد مسافربرهای شخصی از جمله مباحثی است که نیاز به بررسی دارد. بررسی اولیه به همراه مدیران شهرداری رشت نشان می دهد روی تمام این مسائل بحث هایی وجود دارد که شهروندان هم نسبت به آن دغدغه دارند .
وی در ادامه بر افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید کرد و گفت: اتوبوس زمانی قابلیت خدمات دهی مناسب دارد که تعداد ایستگاه ها،سرعت، برنامه زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه مناسب باشد و مسیرتردد به درستی تعریف شود. در اکثر شهرهای بزرگ ایران زمان حضور اتوبوس در ایستگاه مشخص است. نباید شهروند در ایستگاه منتظر بماند و نداند اتوبوس چه زمانی قرار است برسد و مجددا وقتی به مقصد رسید مجبور به طی مسافتی طولانی برای ادامه سفر درون شهری خود باشد .
دکتر نصرتی با اشاره به طرح جامع حمل و نقل و ترافیک که به تصویب شورای عالی رسیده و توسط وزیر کشور ابلاغ شده است افزود: به دنبال اجرای تراموا در رشت هستیم. تراموا وضعیت متفاوتی با مترو دارد. مترو ۷۰ درصد زیرساخت و ۳۰ درصد هزینه خود واگن ها و کشنده است اما در خصوص تراموا بخش اعظم خرید است و باید پول یکباره تزریق شود و حدود ۸۰ درصد هزینه مربوط به تراموا و ۲۰ درصد زیرساخت ها خواهد بود. ۸ کلانشهر از جمله قم پیشرفت هایی داشتند اما رشت پیشرفت خاصی نداشته است. با وزارت کشور برنامه ریزی کرده‌ایم که بتوانیم از طریق اوراق مشارکت اقدام کنیم و به دنبال آن هستم که ۵۰ درصد یارانه مشمول رشت شود و مذاکراتی را انجام داده ام .
شهردار رشت با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با استاندار گیلان، نمایندگان و سایر مسئولین در خصوص تراموا اضافه کرد: باید با انتشار اوراق مشارکت در ابتدای سال ۹۷ کار تراموای شهر رشت را پیش ببریم و ۵۰ درصد کمک دولتی هم داشته باشیم. مصوبه تراموا در اختیار رشت قرار دارد و تنها در خصوص مسیر ها نیاز به بازنگری است .
مسعود نصرتی در خصوص گردشگری شهر رشت در شرایط موجود گفت: در ابتدا باید وضعیت ترافیکی شهررشت را برای شهروندان رشت و حدود ۳۰۰ هزار نفری که از شهرهای اقماری وارد رشت می شوند ساماندهی کنیم تا فضا برای افزایش ظرفیت ترافیکی و تقاضای سفر گردشگران فراهم شود. تا زمانیکه چنین شرایطی فراهم نشود شهررشت مقصد گردشگری هم معنا نخواهد داشت. باید در خصوص ناوگان حمل و نقل عمومی به خصوص در بخش مرکزی شهر اقداماتی انجام دهیم و بعد با زیرساخت های دیگری که برای صنعت گردشگری فراهم می کنیم گردشگران گیلان را در رشت پذیرش کنیم .
وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۳۰ میلیون گردشگر وارد گیلان می شود اظهار کرد: تعداد گردشگر مذهبی که برای زیارت امام رضا(ع) وارد مشهد مقدس می شوند ۲۰ میلیون نفر است اما ۳۰ میلیون نفر در سال گردشگر وارد استان گیلان می شود. چند درصد این جمعیت وارد رشت می شوند؟ و ما چه میزان زیرساخت و جذابیت برای این گردشگران فراهم کرده ایم؟ از ما انتظار می رود در کنار سایر دستگاه های مرتبط قرار بگیریم و به رونق صنعت گردشگری کمک کنیم .
شهردار رشت با بیان اینکه بیشترین و بزرگترین تولید اشتغال توسط گردشگری در گیلان ایجاد خواهد شد افزود: یکی از برنامه های ما در برنامه رشت به سوی شکوفایی رونق صنعت گردشگری است و استاندار گیلان و اعضای شورای اسلامی شهر رشت هم تاکید ویژه ای بر این موضوع دارند .
مسعود نصرتی در ادامه با بیان اینکه مشکلات شهر رشت یک روزه به وجود نیامده است اعلام کرد: رفع این مشکلات هم یک روزه و یک ماهه نخواهد بود. یک شهری که در سال ۱۳۵۵ به عنوان ۵ شهر اول توسعه یافته و صاحب زیرساخت ایران از طرف سازمان برنامه معرفی می شود امروزه به جایی می رسد که شهروندان انتقاداتی دارند و سال گذشته پس از شهرکرد در رده ۲۶ قرار می گیرد .
وی با اشاره به بدهی های شهرداری به پیمانکاران و معوقات کارکنان، تصریح کرد: نگرانی‌هایی در کنار ظرفیت‌های ویژه سرمایه گذاری در رشت وجود دارد که باید در کوتاه مدت رفع شود ،با باقی ماندن بدهی ها نمی‌توان به آینده امیدوار بود. در این شرایط باید ابتدا همگی به خوبی در کنار هم قرار بگیریم تا بدهی هایی که شهرداری به پیمانکاران بخش خصوصی دارد پرداخت شود و گام به گام از این مرحله عبور کنیم. وضعیت پرسنل شهرداری رشت را هم باید به روز کنیم. تمدید دفترچه بیمه کارکنان شهرداری رشت یکی از نگرانی ها است که ۱۰ ماه پرداخت نشده است و حقوق کارکنان بین ۱ ماه و نیم تا ۳ ماه و نیم باید پرداخت شود و راهکارها دیده شده است و با شورا هم جلسات مشورتی برگزار شده است .
مسعود نصرتی در ادامه خاطر نشان کرد: آیا نیاز شهری ما یک فضای باز ۱.۵ هکتاری در وسط شهر بود؟ فقط می خواستیم یک فضای باز ایجاد کنیم که مردم بعد ازظهرها به آن وارد شوند؟ که محدوده ای را مسدود کردیم و خیابان های اطراف آن را بستیم و می گوییم این ۱.۵ هکتار را تولید کردیم .
وی در ادامه تصریح کرد: با احداث پیاده راه تمام خیابان های همجوار با افزایش ترافیک مواجه شده اند و کسبه نگران هستند. این پیاده راه باید بازنگری شود. همه جای دنیا وقتی طرحی اجرا می شود و به مشکل بر میخورند طرح را بازنگری و اصلاح می کنند و ما باید با شهامت بازنگری پیاده راه و خط ویژه اتوبوس را انجام دهیم و پاسخگوی مردم باشیم .
شهردار رشت همچنین با اشاره به مشکلات محیط زیستی رشت بیان کرد:در برخی موارد نیاز به افزایش سرعت کار وجود دارد. دو شهر شمالی که همزمان با رشت در یک روز قرار داد احداث زباله سوز را منعقد کرده اند ۱۴۰ میلیارد تومان از دولت بودجه دریافت کرده اند و تسویه حساب کرده اند . ۷۵ درصد کار در این دو شهر پیشرفت فیزیکی داشته است و به زودی افتتاح می شود اما ما این اقدامات را انجام نداده بودیم .
دکتر نصرتی در ادامه از آغاز فرایند احداث زباله سوز ۶۰۰ تنی رشت خبر داد و افزود: با همکاری استاندار گیلان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و شورا و پیگیری های صورت گرفته ۴۰ میلیارد تومان برای رشت درنظر گرفته شد .
شهردار رشت در خصوص وضعیت آسفالت رشت گفت: کارخانه آسفالت شهرداری رشت را مجددا به روز خواهیم کرد و لکه گیری های آسفالت نیز انجام خواهد شد .
وی تاکید کرد:چند دستگاه در کنار شهرداری باید با حس تعلق فعالیت کنند و همه با هم باید همراهی کنیم .
مسعود نصرتی با اشاره به حفاری های صورت گرفته اظهار کرد: در زمان حفاری دستگاه‌ها باید در نظر داشته باشند آیا زمان کافی برای شهرداری برای مرمت این حفاری ها وجود دارد؟ اما این اتفاق نمی افتد. امروز صاحب محورهایی هستیم که مسیرهای حفاری نشست کرده است و خودروها در این مسیرها می افتند و برای مردم گرفتاری هایی ایجاد می کنند. ما همه باید این حس را داشته باشیم که شبکه معابر متعلق به مردم است و کار را به شکلی انجام دهیم که در زمان خودش به درستی نهایی شود .