95831

شدت یافتن آتش سوزی علفزارها در رشت

۳۰ / ۰۵ / ۹۶
۱۷:۴۰

خزر- از ابتدای سال تاکنون، شدت آتش سوزی علفزارها در رشت با ۱۷۸ درصد افزایش نسبت به مشابه سال ۹۵ به بیش از یک هزار و ۹۱ مورد رسیده است.
شهرام مومنی معاون عملیات سازمان آتش نشانی با تاکید بر شدت یافتن آتش سوزی علفزارها، افزود: با توجه به اطلاع رسانی های صورت گرفته متاسفانه از بی توجهی در روشن کردن آتش و یا آتش زدن علفزارها جنب منازل مسکونی و اماکن تجاری و صنعتی کاسته نشده است.
وی با بیان اینکه آتش نشانان در هر شیفت کاری، زمانی بالغ بر ۲۰ ساعت به اطفای اینگونه عملیات ها می پردازند ابراز داشت: در بسیاری از این آتش سوزی ها مسیرهای منتهی به محل حادثه؛ طولانی و صعب العبور است که به ناچار آتش نشانان می بایست جهت اطفای آتش چندین رشته لوله نواری را از لابه لای خار و خاشاک و چوب و درخت تا رسیدن به محل حادثه عبور دهند.
مومنی به سوخته شدن و خسارات وارده به لوله های نواری و تجهیزات آتش نشانان(همچون لباس و دستکش و…) و ادوات آتش نشانی در حین اطفای اینگونه آتش سوزی های نفس گیر، اشاره داشت و گفت: عملیات های طولانی برای آتش نشانان؛ خستگی های مفرط به ارمغان داشته و روزهای سخت و طاقت فرسایی را برایشان رقم میزند.
در پایان معاون عملیات سازمان آتش نشان با اشاره به گرمای هوا و کاهش رطوبت زمین افزود: از شهروندان درخواست می کنم آتش نشانان را همانند فرزندان خود دانسته و در این روزهای پر کار با رعایت نکات ایمنی و آتش نشانی یاری گرشان باشند.
همین گزارش حاکی است: در دو روز گذشته ۵۸ مورد عملیات صورت گرفت که از این تعداد ۳۳ مورد مربوط به آتش سوزی علفزارها بوده که با تلاش ۱۹۷ آتش نشان و در زمانی بالغ بر ۳۹ ساعت مهار واطفاء شد.