تاریخ : پنج شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 18 شوال 1443 Thursday, 19 May , 2022
6

سیاست حکمت محور علی(ع) / عزیز عبدالهی

  • کد خبر : 26025
  • ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۷
سیاست حکمت محور علی(ع) / عزیز عبدالهی

‌‌ (برگرفته از نامه ۵۳ نهج البلاغه) عید سعید غدیرخم را تبریک عرض می کنم و امیدوارم جامعه و نظام حکمرانی ما، از برکات و خیرات واقعه مهم غدیر و سیره امام علی(ع) بهره مند شوند. روش و ساختار حکمرانی مطلوب را می توان در اندیشه سیاسی حضرت امیر(ع) جستجو کرد. کلیدواژه ها و راهبردهای […]

‌‌ (برگرفته از نامه ۵۳ نهج البلاغه)

عید سعید غدیرخم را تبریک عرض می کنم و امیدوارم جامعه و نظام حکمرانی ما، از برکات و خیرات واقعه مهم غدیر و سیره امام علی(ع) بهره مند شوند.

روش و ساختار حکمرانی مطلوب را می توان در اندیشه سیاسی حضرت امیر(ع) جستجو کرد. کلیدواژه ها و راهبردهای حکیمانه در تدبیر مدن از منظر امام (ع) می تواند ساختار کارآمدی را در اختیار ما قرار دهد که ذیلا به بخشی از آن ها اشاره می شود :
یک/ نگاه عبرت آموز به حاکمیت گذشتگان :
حاکمان، نوع حاکمیت و حکمرانی گذشتگان را با نگاه عبرت آموز، آسیب شناسی نماید. دلایل عکس‌العمل اجتماعی مردم نسبت به حکومت گذشتگان بررسی شود. در صورت عدم توجه به آفات حکمرانی گذشتگان، همان افات و اعتراضات مردمی تداوم خواهد داشت.
دو/ تاکید بر جایگاه مردم در یک حاکمیت مطلوب و حکیمانه:
حاکمان، وکلای مردم هستند. رعایت انصاف ، محبت در برابر مردم، ترجیح خواسته ها و رضایت عموم بر خواسته ها و رضایت عده ای از خواص متنفذ در دستگاه حاکمیت، ضرورت دارد.
سه/ توجه حکیمانه و استراتژیک به چینش مشاوران ماهر :
این مشاوران نباید بخیل، حسود، سخن چین، حریص و ترسو باشند بلکه باید از دانش لازم و اخلاق حسنه، اهل محبت و مجرب برخوردار باشند در غیر این صورت ، حاکمیت موفق به اتخاذ بهترین تصمیم برای مصالح کشور نخواهد شد.
چهار/ مدیریت شایسته سالار و لوازم آن:
کارگزاران باید با توجه به اهمیت جایگاه، تعریف و تعیین شوند. قبل از انتصاب مدیران باید تخصص، تجربه، کارآمدی، اصالت خانوادگی، سوابق حسنه، میزان بصیرت و آگاهی و توانایی در ارتباطات و خوشنامی آنها میان مردم، رصد و احراز شود.
پنج/ کنترل و نظارت بر مدیریت جامعه:
کل حاکمیت مشتمل بر رییس جامعه ، رؤسای قوا و مدیران سطوح عالی کشور باید بر مدیریت و عملکرد مدیران ، اشراف داشته باشند. غفلت از مدیران، اولین پرسش و مطالبه گری را متوجه ایشان خواهد کرد.
شش/ قانون و حاکمیت قانون و قانون برای همه:
وجود قانون ضعفا و قانون اقویا یعنی بی عدالتی. کشوری که در آن قانون بتواند ضعفا را به تله بیاندازد و از تله انداختن اقویا عاجز باشد؛ یعنی غلبه قدرت بر قانون. چنین حاکمیتی آلوده به بی عدالتی خواهد بود.
هفت/ مراقبت از عوامل موثر در اقتصاد و تجارت:
رفتار شایسته حاکمیت با تولید کنندگان، بازرگانان و کارگران لازم و با اهمیت است ؛ زیرا، که ایشان سرمایه اقتصادی کشور بوده و برای جامعه سودمند هستند. تجار و بازرگانان با سختی، تلاش می کنند تا چرخ اقتصاد کشور بچرخد و کالاهای ضروری مردم تامین شود.
هشت/ رفع بروکراسی و احترام به مطالبات و خواسته های مردم:
کار هر روز مردم باید در همان روز انجام شود. اگر مردم به روش مدیریت منتقد و معترض بودند و حاکمیت، مطالبه مردم را در بهبود بخشی وضعیت مدیریت موجود نادیده بگیرد به معنای غفلت حاکمیت و دور شدن از انصاف، خواهد بود.
نه/ تبدیل تهدید به فرصت:
حاکمیت بایستی با سنجش صحیح و راست آزمایی کارشناسانه، تهدید دشمن را به فرصت تبدیل نماید. برای توسعه و آرامش و امنیت کشور ، بایستی صلح در اولویت باشد و …

لینک کوتاه : http://khazardaily.ir/?p=26025
  • نویسنده : عزیز عبداللهی
  • منبع : خزر
  • دیدگاه‌ها برای سیاست حکمت محور علی(ع) / عزیز عبدالهی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.