روغن زيتون

سالانه ۵۰۰۰ تن روغن زیتون به ایران قاچاق می‌شود

۱۸ / ۰۷ / ۹۶
۱۹:۱۰

رئیس شورای ملی زیتون گفت: سالانه ۶۰۰۰ تن روغن زیتون از طریق مجاری رسمی و ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار تن به صورت قاچاق از استان‌های مرزی وارد کشور می‌شود.
مهدی عباسی با بیان این‌که قدمت فرآوری زیتون در ایران به اواخر دهه ۶۰ برمی‌گردد، اظهار کرد: فرآوری زیتون از همان ابتدا از کشورهایی مثل ایتالیا، اسپانیا و فرانسه و به صورت صنعتی وارد کشور شد. قبل از این برهه زیتون کشور به صورت شکسته فرآوری می‌شد و همین مسئله مسبب افزایش قیمت تمام شده محصول بود ولی ورود صنعت فرآوری باعث شد که کیفیت زیتون فرآوری شده بهبود یابد و روندی صعودی داشته باشد.
وی ادامه داد: فرآوری زیتون به صورت صنعتی، نیمه‌صنعتی و در کارگاه‌های کوچک خانگی منتج به تولید بهداشتی محصول می‌شود ولی بدون شک روش صنعتی کاملا هدفمند و مورد استقبال سایر کشورهاست. روش نیمه‌صنعتی نیز تا حدی قابل قبول است ولی متاسفانه روشی که در کارگاه‌های کوچک برای فرآوری زیتون به کار می‌برند اصلا توجیه اقتصادی ندارد. عباسی افزود: در ماه‌های اخیر نرخ زیتون خام در بازار خام ۲۵ درصد افزایش یافت که ۱۰ درصد آن ناشی از نرخ تورم و مابقی به خاطر کمبود ذخایر در آستانه فصل برداشت بود. البته با برداشت رسمی زیتون از ۱۵ شهریور ماه، نرخ زیتون به روال عادی خود بازگشته و این در حالی است که نیازی به واردات میوه زیتون نداریم. پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت ۸۵ تا ۹۰ هزارتن زیتون برداشت شود که با این وجود کمبودی در داخل نخواهیم داشت.