2593052

سالانه ۷۵ هزار واحد خون در گیلان اهدا می شود

۱۲ / ۰۹ / ۹۶
۱۹:۰۴

مدیرکل انتقال خون گیلان با اشاره به مراجعه ۶۹ هزار و ۱۰۸ نفر به پایگاه های انتقال خون استان طی هشت ماهه نخست سال جاری ، گفت: گیلانیان سالانه ۷۵ هزار واحد خون اهدا می کنند.
به گزارش مهر، احمد مرادی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طی هشت ماه گذشته ۶۹ هزار و ۱۰۸ نفر به پایگاه های انتقال خون گیلان مراجعه کردند.
وی با بیان اینکه از این میان ۵۸ هزار و ۲۶۷ نفر خون اهدا کردند، افزود: ۵۵ هزار و ۷۱۲ نفر از اهدا کنندگان خون مرد و دو هزار و ۵۵۵ نفر زن هستند.
مدیرکل انتقال خون گیلان با اشاره به اینکه ۱۰ هزار و ۲۲۰ نفر از این افراد برای نخستین بار خون اهدا کرده اند، خاطرنشان کرد: ۳۱ هزار و ۹۷۲ نفر مستمر و ۱۶ هزار و ۷۵ نفر با سابقه هستند.
وی افزود : خون های اهدا شده در ۳۰ بیمارستان و مراکز درمانی دولتی و خصوصی گیلان به بیماران تزریق شد.
به گفته مرادی اهداکنندگان خون در استان گیلان سالانه حدود ۷۵ هزار واحد خون در گیلان اهدا می کنند، تصریح کرد: از این خون های اهدایی بیش از ۲۰۰ هزار واحد فرآورده خونی تولید و در بیمارستان ها و مراکز درمانی گیلان توزیع می شود.
مدیرکل انتقال خون گیلان یادآورشد: گیلان به علت گردشگر پذیربودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جز استان های نخست ایران از نظر مصرف فرآورده های خونی است.
گفتنی است گیلان بیش از هزار بیمار دیالیزی، هزار و ۱۶۰ بیمار تالاسمی، ۲۷۰ بیمار هموفیلی و حدود ۲۰۰ بیمار فاویسمی دارد.