‏108079

رونمایی از فرش میرزا کوچک جنگلی در موزه فرش ایران

۲۴ / ۰۲ / ۹۷
۱۷:۰۰

به مناسبت هفته میراث فرهنگی۲۶ اردیبهشت در موزه فرش ایران؛فرش میرزا کوچک جنگلی با قدمت ۱۱۰ سال رونمایی میشود.
به گزارش ایسنا، به مناسبت هفته میراث فرهنگی و در موزه فرش ایران،از فرشی با قدمت حدود ۱۱۰ سال مزین به تصویر میرزا کوچک جنگلی رونمایی میشود.
این فرش که تخمین زده میشود بین سالهای ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ خورشیدی و در زمان حیات میرزا کوچک،رهبر جنبش جنگل در گیلان( ۱۲۹۷ تا ۱۳۰۰) بافته شده باشد،منقش به تصویر میرزا کوچک جنگلی و در قابی از شعر به خط نستعلیق مزین است .
بافنده این فرش فردی بنام “ملا محمود مدیحی” از مدیحه سرایان و فرش بافان کاشان بوده و اشعاری را که خود در وصف این آزادیخواه سروده است،دور تا دور این فرش بافته است . ابعاد این فرش، ۲ , ۲۰ در ۱ ,۳۰ سانتی متر است و درحال حاضر متعلق به یک ایرانی مقیم استرالیا بنام کرکی است .
در مراسم رونمایی این فرش نفیس که به همت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری تهران و موزه فرش ایران برگذار می شود.دکتر توفیق هاشم پور سبحانی استاد ادبیات،اشعار بافته فرش را قرائت خواهد کرد و دکتر سروش اکبرزاده، دبیر اجرایی سلسله همایش های نهضت جنگل در رشت،پیرامون اهداف و آرمان های این جنبش مردمی به رهبری میرزا کوچک جنگلی سخنرانی می‌کند.
گفتنی است،یک مجموعه دار خصوصی گیلانی قرار است این فرش نفیس را خریداری و به گیلان باز گرداند .
آیین رونمایی از این فرش نفیس روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ساعت ۱۴ در موزه فرش ایران(تهران، ضلع شمالی پارک لاله)برگزار میشود.