82471166-71496546

رونق گردشگری دریایی در سایه برجام

۲۰ / ۰۲ / ۹۶
۱۸:۲۸

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بیان کرد: رونق گردشگری دریایی در سایه تلاش های ارزنده دولت تدبیر و امید و آثار مثبت برجام است.
رونق گردشگری دریایی در سایه برجام
به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به ایرنا، رضا علیزاده که به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری کشور در دومین دوره کنفرانس اقتصاد آبی(IORA) به میزبانی کشور اندونزی حضور یافته است، در خصوص اهمیت این کنفرانس گفت: این گردهمایی یکی از مهمترین رویدادهای تخصصی در حوزه دریانوردی و گردشگری دنیاست که بسیاری از کشورهای توسعه یافته در آن حضور دارند.
وی با اشاره به اهمیت گردشگری دریایی در دنیا اظهار کرد: در این کنفرانس در زمینه پیچیدگی ها و جزئیات متنوع در مناطق توسعه نیافته همچون گردشگری دریایی، مشکلات زیرساخت ها، شبکه های ساحلی، ظرفیت های مالی و تهدیدات زیست محیطی به بحث و بررسی و تبادل تجربیات گذاشته شد.
وی حضور در نشست های تخصصی این کنفرانس را بسیار ارزشمند و مفید ارزیابی کرد و گفت: محورهای نشست های تخصصی شامل تبادل نقطه نظرات کارشناسان ارشد کشورهای عضو ‏(IORA) ، متخصصان حرفه ای از نمایندگان NGO ها و شرکت های متعلق به کشورهای منطقه پیرامون مسائلی چون گردشگری، شبکه ساحلی ، ماهیگیری ، آبزی پروری، شبکه گمرکی و زباله های پلاستیکی دریایی است.
علیزاده بیان کرد: نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در دو بخش گردشگری و بنادر و دریانوردی ضمن معرفی ظرفیت های بالقوه حوزه های شمال و جنوب کشور، پیشنهاد کردند در مقاصد مختلف گردشگری، لاین کروز تعریف شده به دلیل موقعیت ممتاز ایران ، این خط سیر در فضای فعالیتی و ترددی سواحل کشورمان نیز برقرار شود.
وی مراودات ایجاد شده بین المللی و باز شدن دروازه های ایران به سوی دنیا را از تلاش های ارزنده دولت تدبیر و امید و آثار مثبت برجام برشمرد و بیان کرد: در سال های گذشته کمتر شاهد حضور ایران در مجامع تخصصی بین المللی و قرار گرفتن در چرخه مبادلات اقتصادی بودیم اما دیپلماسی سازنده دولت یازدهم جایگاه کشورمان را به عنوان یک نقطه اتکاء و اثرگذار در حوزه منطقه ای و فرامنطقه ای بیش از پیش تقویت کرد.
علیزاده ابراز امیدواری کرد که با توجه به موقعیت استان گیلان در دریای خزر و همگرایی دستگاه های اجرایی متولی و مناطق آزاد می توان بر راهبردهای اقتصاد دریا محور متمرکز شد و از آن بیشترین بهره را برد.
دومین کنفرانس بین المللی اقتصادی آبی کشورهای ‏(IORA) از ١٨ تا ٣٠ اردیبهشت ماه جاری در جاکارتا برگزار و مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های گیلان و سیستان و بلوچستان و مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و وزرات امورخارجه به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس شرکت کرده اند.