کتابخانه

رشت دارای پایین ترین سرانه فضای مطالعه در گیلان

۱۹ / ۰۴ / ۹۶
۰۰:۵۷

رئیس هیات مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت حساسیت بیشتر جامعه به مقوله کتابخانه سازی ، نهادینه شدن این امر را مستلزم فرهنگ سازی دانست.
به گزارش ایرنا، محمد احمدی پور در جلسه انجمن خیرین کتابخانه ساز گیلان افزود: پذیرش ساخت مدرسه و مسجد درجامعه نهادینه شده است اما برای ساخت کتابخانه هنوز مشکل داریم و بایستی با استفاده از رسانه ها به ویژه صدا و سیما این مقوله نیز فرهنگسازی شود.
وی با بیان که بایستی از نوآوری و شیوه های نوین برای تامین اعتبار کتابخانه سازی استفاده کرد افزود: اکنون ما در بسیاری جاها دیگر نیاز به مدارس نداریم و می توانیم ان ها را به سمت کتابخانه سوق بدهیم.
وی تصریح کرد: سرپرست اداره کل کتابخانه های گیلان نیز با اشاره به ضرورت افزایش فضای کتابخانه ها گفت: در گیلان برای هر یکصد نفر ، ۱٫۲۱ مربع سرانه فضای مطالعه داریم.
زهرا بدن آرا افزود: میانگین کشوری این سرانه در کشور دو متر مربع و استاندارد آن در جهان هشت متر مربع است.
وی جایگاه شهر رشت را در بین ۱۶ شهرستان استان از لحاظ سرانه فضای مطالعه شانزدهم عنوان و بیان کرد: پایین ترین سرانه در استان مربوط به رشت با ۸۰ سانتیمتر مربع و بالاترین سرانه نیز مربوط به رودبار با ۲٫۵۷ متر مربع است.
وی با بیان اینکه جمعیت روستاهای اردجان رضوانشهر، سراوان رشت و اسطلخ جان رودبار افزون بر پنج هزار نفر است، گفت: در روستاهایی که افزون بر پنج هزار نفر جمعیت داشته باشند، می توانیم کتابخانه احداث کنیم.
بدن آرا در ادامه با اشاره به پروژه های نیمه تمام ( کتابخانه ) استان بیان کرد: مهمترین پروژه نیمه تمام ما کتابخانه مرکزیست و کتابخانه چوبر با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد، شلمان، چاف و چمخاله، آبکنار و تنیان هر کدام با پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصد در حال احداث است.
محمد حسن مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز گیلان نیز در این جلسه گفت: کار ثبت رسمی انجمن خیرین کتابخانه ساز گیلان انجام شده و اکنون به طور رسمی فعالیت مان را آغاز کرده ایم.