برنج

رئیس مجمع نمایندگان گیلان درخواست کرد: خرید توافقی برنج برای حمایت از کشاورزان ادامه یابد

۲۱ / ۰۸ / ۹۶
۱۸:۴۸

رئیس مجتمع نمایندگان گیلان گفت: از دولت می خواهیم خرید توافقی برنج برای حمایت از کشاورزان را ادامه دهد تا شاهد ایجاد تحرک در بازار باشیم.
به گزارش ایسنا ، محمدحسین قربانی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، خواستار تقدیم به موقع لایحه بودجه ۹۷ به مجلس شورای اسلامی شد و اظهار کرد: مدیران، خواص، نخبگان و مردم پیگیر پروژه های مصوب سفر رئیس جمهور به گیلان هستند.
وی با بیان اینکه از ۱۱ پروژه سد لاستیکی مصوب دولت در گیلان تنها یک سد در آستانه اشرفیه افتتاح شده است، افزود: سدهای لاستیکی می توانند حدود ۳۵۰ هزار مترمکعب بارندگی را حفظ کنند لذا بهره برداری از چهار سد لاستیکی تا پایان امسال مد نظر استاندار گیلان قرار دارد.
نماینده شهرستان آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم توجه جدی به پروژه های راه انزلی، فومن، سیاهکل، آستانه اشرفیه و رضوانشهر، خاطرنشان کرد: مبادله موافقت نامه ها صورت نگرفته و لذا کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها باید فعال تر و اختیارات فرمانداران بیشتر شود.
قربانی، با بیان اینکه هفت ماه از سال گذشته و هنوز موافقت نامه ها اجرایی نشده است، گفت: اوج کارهای عمرانی در گیلان به دلیل شرایط جغرافیایی و اقلیمی، در کمتر از ۹ ماه قابلیت اجرایی دارد لذا تمرکز دولت باید بر طرح های عمرانی نیمه تمام بالای ۹۰ درصد پیشرفت باشد.
رئیس مجمع نمایندگان گیلان، آب روستایی را یک بحران برای گیلان دانست و یادآور شد: گیلان استانی است که به لحاظ بارندگی سرآمد است، اما بسیاری از روستاهای ما آب شرب ندارد لذا از دولت می خواهیم مانند گازرسانی با استفاده از بند «ق»، فضایی در بودجه برای مشکل آب شرب استان ایجاد کند. امروز گیلان در حوزه گازرسانی زبانزد کشور است.
وی با بیان اینکه پسماند می تواند برای گیلان مشکل امنیتی ایجاد کند، متذکر شد: در قانون برنامه پنجم، وزارت کشور مسئول پسماند شهری و روستایی است لذا در زمینه پسماند باید یک تصمیم جدی برای گیلان گرفته شود.
قربانی، با اشاره به مشکل همه فرمانداران در زمینه پسماند شهری و روستایی، اضافه کرد: سراوان به عنوان پیشانی گیلان به معضل تبدیل شده و مشکل امنیتی ایجاد کرده است. لاهیجان و آستانه اشرفیه و انزلی نیز همین گونه هستند.
نماینده آستانه اشرفیه در مجلس، در ادامه بر توازن توسعه منطقه ای تاکید کرد و یادآور شد: فرمانداران بعد از بحران منابع مطلوبی برای مدیریت شرایط ندارد لذا باید به مشکلات بعد از وقوع بحران در استان رسیدگی کرد.
وی با اشاره به خرید توافقی برنج از کشاورزان گیلانی در سال ۹۴ توسط دولت، خاطرنشان کرد: علی رغم تاکیدات دولت و وزارت کشاورزی، بازار برنج دچار رکود شده است لذا از دولت می خواهیم خرید توافقی برنج برای حمایت از کشاورزان را ادامه دهد تا شاهد ایجاد تحرک در بازار باشیم.