قطار

رئیس سازمان مدیریت گیلان خبر داد؛ پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی راه آهن قزوین – رشت

۲۲ / ۱۱ / ۹۶
۲۰:۵۰

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، در خصوص اعتبارات هزینه‌ای در سال ۹۶، یادآور شد: در این بخش اعتباری حدود ۳ هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال به استان اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته حدود ۱۶ درصد رشد دارد.
به گزارش ایسنا ، کیوان محمدی در جمع خبرنگاران، گفت: به طور کلی اعتبارات عمرانی استان در سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال می‌باشد که این رقم نشان‌دهنده رشد متوسط ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته است. همچنین در این سال بالغ بر ۸ هزار و ۳۹۹ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در قانون بودجه برای استان در نظر گرفته شده است که نشانگر رشد ۵۳ درصد نسبت به سال قبل می‌باشد.
محمدی اضافه کرد: استان از اعتبار سایر ردیف های ملی نیز برخوردار است، به نحوی که در حدود ۲ هزار و ۲۶۲ میلیارد ریال از سایر ردیف‌ها نظیر اعتبارات طرح‌های استانی ویژه، اعتبارات مدیریت بحران و… به دستگاه‌های اجرایی استان ابلاغ شده است.
محمدی، در خصوص پروژه‌های جدید گفت: برای بهبود عملکرد اعتبارات عمرانی در سال جاری در انتخاب پروژه‌های جدید با مشارکت فرمانداران و مسئولین دستگاه‌های اجرایی نسبت به برگزاری جلسات کمیسیون ماده ۲۳ قانون الحاق ۲، اقدام شده تا پروژه‌های جدید دارای مطالعات اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و اعتبار مکفی به گونه‌ای تصویب شوند که حداکثر ظرف ۲ سال به بهره‌برداری برسند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در خصوص اعتبارات هزینه‌ای در سال ۹۶، یادآور شد: در این بخش اعتباری حدود ۳ هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال به استان اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته حدود ۱۶ درصد رشد دارد که این اعتبار به ۲۴ دستگاه اجرایی استانی ابلاغ شده است. همچنین بالغ بر ۲۲۷ میلیارد ریال از محل ردیف های متفرقه به استان اختصاص یافته است.
وی با اشاره به پرداخت مطالبات بازنشستگان سال ۱۳۹۵ دستگاه‌های اجرایی استان افزود: این مهم در دستور کار قرار گرفته که تا این تاریخ ۵۰ درصد از مطالبات پرداخت شده و پرداخت مابقی آن تا پایان سال جاری انجام خواهد شد.
وی همچنین استقرار نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد را از دیگر اقدامات انجام شده سازمان در حوزه بودجه‌ریزی بیان کرد که این مهم در سال جاری در مورد ۲۵ دستگاه اجرایی استان در حال انجام است.
محمدی تصریح کرد: توزیع اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای فرآیندی طولانی شامل جلسات بررسی کارشناسی، کارگروه‌های تخصصی، شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان‌ها، کمیته تخصیص اعتبارات و سایر موارد و پیگیری های مربوط به هریک می باشد که در همه این موارد سازمان به عنوان عضو فعال مشارکت دارد. همچنین مبادله موافقتنامه های هزینه‌ای و عمرانی، نظارت بر هزینه کرد اعتبارات، بازدید از پروژه‌های عمرانی و تهیه گزارش نظارتی برای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و سازمان‌های ناظر استانی و ملی از دیگر اقدامات مهم سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی استان است که به طور مستمر انجام می گردد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان درخصوص اقدامات انجام شده در زمینه ایجاد اشتغال در استان گفت: تدوین برنامه اجرایی اشتغال روستایی و عشایری در زمینه فعالیت‌های کشاورزی، منابع طبیعی، معادن کوچک، گردشگری، صنایع دستی، فرش دستباف، خدمات و فن آوری اطلاعات در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با همکاری استانداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان از جمله فعالیت‌ها در زمینه ایجاد اشتغال است.
وی تصریح کرد: به منظور تثبیت اشتغال موجود طرح نیمه فعال و غیر فعال مهم استان و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی طرح‌های احداثی و به منظور رونق تولید، ایجاد اشتغال و اشتغال مجدد طرح‌های مرتبط با برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که نیاز به اعمال نظر در سطح ملی دارند با همکاری استانداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان جمع‌بندی و به معاونت امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک های عامل مربوطه ارسال گردید.
وی بیان کرد: مقرر شده با هدف ایجاد هماهنگی ها و پیگیری های لازم در زمینه برنامه های اجرایی اشتغال استان گیلان چهار کارگروه در سطح استان فعال شوند. همچنین در خصوص طرح پوشاک و تامین یارانه سود، تفاهم‌نامه فی مابین استانداری گیلان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، شرکت شهرک های صنعتی منعقد شده است.محمدی ادامه داد: بازدید و بررسی از پروژه‌های فعال ۱۳ دستگاه استانی مجموعا به تعداد ۲۲۲ پروژه مورد بررسی و بازدید راهبردی و فنی شامل بررسی شرایط و مفاد موافقتنامه، کنترل روند اجرایی و بودجه ای قرار گرفته و شرح آن در قالب ۱۵ جلد گزارش، مدون شده است که از میان آن ها می توان به پروژه های احداث سد ها شامل سد شهربیجار، یازده سد لاستیکی و سد دیورش، پروژه‌های آبرسانی به نواحی مختلف روستایی، پروژه های خطوط انتقال توزیع برق، پروژه‌های مرمت بناهای تاریخی، پروژه های احداث و تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی، پروژه‌های احداث و تعمیر اماکن ورزشی، پروژه های تجهیز و نوسازی مدارس و پروژه های احیاء مناطق حفاظت شده محیط زیستی و پروژه های ملی شامل خط آهن قزوین – رشت، سدهای شفارود و پل رود اشاره کرد.
این مقام مسئول، با مهم برشمردن اهمیت پروژه راه‌آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا به عنوان نقطه اتصال کریدور شمال – جنوب گفت: طی چهار مرحله بازدید از پروژه در حد فاصل رشت تا قزوین، تاکنون شاهد پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی آن هستیم که ان شاءلله عنقریب افتتاح خواهد شد و امید داریم با تلاش همه مسئولان و دست‌اندرکاران استان کار عملیاتی ادامه مسیر از رشت به سمت انزلی و آستارا نیز آغاز گردد.