دلق پوش

دلق پوش:برداشت‌های معدنی اولویت پروژه‌های عمرانی گیلان است

۰۶ / ۰۸ / ۹۶
۱۸:۱۸

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان گفت:در صدور اجازه برداشت‌های معدنی، پروژه‌های عمرانی استان جهت ایجاد تاسیسات زیرساختی و ابنیه عمومی در اولویت هستند.
به گزارش ایسنا، فرهاد دلق پوش، در کمیته رسیدگی به وضعیت معادن استان گیلان به استفاده برداشت‌های مواد معدنی در راستای منافع استان گیلان تاکید کرد و گفت: در صدور اجازه برداشت‌های معدنی، پروژه‌های عمرانی استان جهت ایجاد تاسیسات زیرساختی و ابنیه عمومی در اولویت هستند.
وی استفاده از منابع معدنی در تامین مواد اولیه پروژه‌های صنعتی و فراهم کردن امکانات زیرساختی و عمرانی استان را یک ضرورت دانست و عنوان کرد: قطعا باید به نحوی برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کنیم که از مزیت‌های معدنی استان در پروژه‌های کلان که منجر به بهبود وضع اقتصادی استان می شود، استفاده شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از معادن به عنوان یکی از مزیت‌های متعدد استان گیلان یاد کرد و تصریح کرد: علیرغم وجود چند کارخانه صنایع معدنی، سهم استان در بحث فرآورده‌های معدنی اندک است و گسترش استخراج و فرآوری مواد معدنی ضمن ایجاد ارزش افزوده می تواند نیازهای نیروهای تحصیل کرده بخش معدنی استان را نیز پاسخگو باشد .
دلق پوش تشکیل شورای معادن در استان بعنوان همطراز شورای عالی معادن کشور را جهت سیاستگذاری مطلوب، یک نیاز اساسی برشمرد و گفت: باید به نحوی برنامه ریزی شود که از خام فروشی برخی مواد معدنی استان جلوگیری شود و از مزیت ذخایر معدنی در راستای توسعه اقتصادی استان و اشتغال آفرینی بهره گیری شود .
وی با اشاره به مقایسه استان گیلان با بسیاری از استان‌های کویری کشور، از بی‌توجهی به پتانسیل‌ها و مزیت‌های موجود گیلان گلایه کرد و گفت: در گیلان با توجه به پتانسیل‌های موجود، نیازی به خلق مزیت نداریم که برای سرمایه‌گذار و توسعه اقتصادی جذاب باشد. فقط سیاستگذاری درست برای بهره‌مندی از منابع و مزیت‌های موجود در جهت ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی استان، کفایت می‌کند .
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در پایان بر نظارت موثر بر برداشت‌های معدنی تاکید کرد و گفت: با توجه به اقلیم طبیعی استان برداشت های معدنی،نظارت و دقت بیشتری مورد نظر است و در این راستا نیازمند تعامل سایر نهادها از جمله آب منطقه ای، محیط زیست، منابع طبیعی و نیروی انتظامی استان هستیم.
گفتنی است برداشت مواد معدنی فاقد مجوز از این سازمان بر اساس قانون جرم مشهود تلقی شده و توسط عوامل نیروی انتظامی مورد پیگرد قضایی قرار می گیرد. هم اکنون استان گیلان صرف نظر از اجازه برداشت‌های موقت معدنی، دارای ۱۱۲ معدن دارای مجوز بهره برداری است.